Відмінності між версіями «Захопи Волл-стріт»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (Категоризація)
(Вилучив файл The_Corporatist_State_2011_Shankbone_-_Flickr_-_david_shankbone.jpg, оскільки він був вилучений з Wikimedia Commons користувачем Missvain. Причина: per [[:c:Commons:Deletion requests/File:The Corporatist State 2011 S)
 
(Не показано 2 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
{{Оновити|дата=липень 2017}}
 
 
[[Файл:Wallst14occupy.jpg|thumb|Протести на 14-й день акції Occupy Wall Street 1 жовтня 2011 року]]
 
[[Файл:Wallst14occupy.jpg|thumb|Протести на 14-й день акції Occupy Wall Street 1 жовтня 2011 року]]
'''«Захопи Волл-стріт»''' ({{lang-en|Occupy Wall Street}})&nbsp;— [[акція]] громадянського [[протест]]у в [[Нью-Йорк]]у та інших американських містах, що проходила з [[17 вересня]] [[2011]] року. Мета учасників акції&nbsp;— тривале захоплення вулиці [[Волл-стріт]] у фінансовому центрі Нью-Йорка для залучення суспільної уваги до злочинів фінансової еліти та заклик до структурних змін в економіці. Деякі учасники також протестували проти смертної кари [[Трой Девіс|Троя Девіса]], яка відбулася в штаті [[Джорджія]] [[21 вересня]] [[2011]] року<ref>{{cite web
+
'''«Захопи Волл-стріт»''' ({{lang-en|Occupy Wall Street}})&nbsp;— [[акція]] громадянського [[протест]]у в [[Нью-Йорк]]у та інших американських містах, що проходила з [[17 вересня]] [[2011]] року. Учасники та учасниці акції намагались тривалий час утримувати захоплену вулицю [[Волл-стріт]] у фінансовому центрі Нью-Йорка для залучення суспільної уваги до злочинів фінансової еліти та закликали до структурних змін в економіці. Деякі учасники також протестували проти смертної кари [[Трой Девіс|Троя Девіса]], яка відбулася в штаті [[Джорджія]] [[21 вересня]] [[2011]] року<ref>{{cite web
 
|title = What are the Occupy Wall Street protests in New York?
 
|title = What are the Occupy Wall Street protests in New York?
 
|publisher = TheJournal.ie
 
|publisher = TheJournal.ie
Рядок 14: Рядок 13:
 
}}</ref>.
 
}}</ref>.
   
  +
Ініціатором заклику до протесту виступила канадська група/журнал [[Adbusters]], яка займається боротьбою із ринком споживання та екологією. Основними проблемами, порушеними учасниками акції Окупай Волл-стріт, були соціальна та економічна нерівність, жадібність, корупція та надмірний вплив корпорацій на уряд - особливо з боку сектору фінансових послуг. Гасло OWS, "Ми - 99%", стосується нерівності доходів та багатства в США. Щоб досягти своїх цілей, протестувальники діяли на основі консенсусних рішень, прийнятих на загальних зборах, які виражались у зверненнях до органів влади. У акції не існує яскраво вираженого лідера.
У акції не існує яскраво вираженого лідера, але думка про протест народилася в групі Adbusters, канадської некомерційною анти-споживчої організації. [[28 вересня]] демонстранти отримали підтримку декількох великих профспілок, включаючи Союз транспортних працівників, який налічує близько 40 000 членів<ref>
 
  +
  +
Протестувальники були витіснені з парку Зуккотті 15 листопада 2011 р. Потім протестувальники зосередили свою увагу на окупації банків, корпоративних штаб-квартир, засідань правлінь, будинках та кампусах коледжів та університетів.
  +
  +
== Перебіг протесту ==
  +
 
[[28 вересня]] демонстранти отримали підтримку декількох великих [[Професійна спілка|профспілок]], включаючи Союз транспортних працівників, який налічує близько 40 000 членів<ref>
 
{{cite web
 
{{cite web
 
|title = Occupy Wall Streets gets support from unions — RT
 
|title = Occupy Wall Streets gets support from unions — RT
Рядок 65: Рядок 70:
 
|deadurl = yes
 
|deadurl = yes
 
}}</ref>.
 
}}</ref>.
  +
  +
=== Акції річниць протесту ===
  +
17 вересня '''2012''' року протестувальники повернулися в парк Зукотті, щоб відзначити річницю початку захоплення. Організатори заявили, що вони сподіваються, що відновлення уваги, пов'язане з подіями першої річниці, може допомогти омолодити рух. Протестувальники заблокували доступ до Нью-Йоркської фондовій біржі, а також іншим перехресті в цьому районі. Порушеннями правил парку Зукотті, призвело до того, що поліція оточила групи протестуючих, деяких з них було заарештовано за блокування руху пішоходів. По всьому місту було заарештовано 185 осіб.
  +
  +
17 вересня '''2013''' року до принаймні 100 учасників «Захопи Уолл-стріт» збираються в парку Зукотті, щоб відзначити другу річницю їх початку. 17 вересня '''2014''' року в ознаменування третьої річниці початку руху «Захопи Уолл-стріт» близько п'ятдесяти колишніх учасників руху зібралися в парку Зукотті для лекцій і виступів.
  +
  +
== Occupy media ==
  +
Активісти Окупай Волл-стріт поширювали свої новини про рух за допомогою різних засобів масової інформації, включаючи соціальні медіа, друковані журнали, газети, фільми, радіо та прямий ефір. Як і більша частина Occupy, багатьма з цих альтернативних медіа-проектів керували колективно.
  +
  +
Серія '''"Окуповані медіа-памфлети"''', опублікована Zuccotti Park Press, була співзасновником Open Magazine Pamphlet Series та Adelante Alliance. Опубліковану серію з 5 міні-книг відомих науковців та активістів, які пропонують свої перспективи та бачення руху "Окупуй". Окупація, перша книга з серії Ноама Чомскі була випущена 1 травня 2012 рок:
  +
  +
Chomsky, Noam (2012). Occupy: Роздуми про класову війну, повстання та солідарність. Серія окупованих медіа-памфлетів. Zuccotti Park Press. <nowiki>ISBN 978-1884519017</nowiki>.
  +
  +
Sitrin, Marina; Azzellini, Dario (2012). Окупаційна мова: таємне побачення з історією та сучасністю. Zuccotti Park Press. <nowiki>ISBN 978-1884519093</nowiki>.
  +
  +
Abu-Jamal, Mumia; Walker, Alice (2012). Повідомлення Руху. Zuccotti Park Press. <nowiki>ISBN 978-1884519079</nowiki>.
  +
  +
Leonard, Stuart (2012). Взяття Бруклінського мосту. Zuccotti Park Press. <nowiki>ISBN 978-1884519055</nowiki>.
  +
  +
Gottesdiener, Laura (2013). Виключена мрія: Чорна Америка та боротьба за місце, щоб подзвонити додому. Zuccotti Park Press. <nowiki>ISBN 978-1884519215</nowiki>.
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==
Рядок 70: Рядок 95:
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
* [https://occupywallst.org/ Сайт, посвячений акції]
+
* [https://occupywallst.org/ Сайт, присвячений акції]
 
* [http://livestream.com/globalrevolution Global Revolution&nbsp;— відео з Вол-Стріт онлайн]
 
* [http://livestream.com/globalrevolution Global Revolution&nbsp;— відео з Вол-Стріт онлайн]
 
* [http://www.facebook.com/Occupywallstreet Офіційна сторінка акції на Facebook]
 
* [http://www.facebook.com/Occupywallstreet Офіційна сторінка акції на Facebook]

Поточна версія на 22:56, 3 березня 2021

Протести на 14-й день акції Occupy Wall Street 1 жовтня 2011 року

«Захопи Волл-стріт» (англ. Occupy Wall Street) — акція громадянського протесту в Нью-Йорку та інших американських містах, що проходила з 17 вересня 2011 року. Учасники та учасниці акції намагались тривалий час утримувати захоплену вулицю Волл-стріт у фінансовому центрі Нью-Йорка для залучення суспільної уваги до злочинів фінансової еліти та закликали до структурних змін в економіці. Деякі учасники також протестували проти смертної кари Троя Девіса, яка відбулася в штаті Джорджія 21 вересня 2011 року[1].

Ініціатором заклику до протесту виступила канадська група/журнал Adbusters, яка займається боротьбою із ринком споживання та екологією. Основними проблемами, порушеними учасниками акції Окупай Волл-стріт, були соціальна та економічна нерівність, жадібність, корупція та надмірний вплив корпорацій на уряд - особливо з боку сектору фінансових послуг. Гасло OWS, "Ми - 99%", стосується нерівності доходів та багатства в США. Щоб досягти своїх цілей, протестувальники діяли на основі консенсусних рішень, прийнятих на загальних зборах, які виражались у зверненнях до органів влади. У акції не існує яскраво вираженого лідера.

Протестувальники були витіснені з парку Зуккотті 15 листопада 2011 р. Потім протестувальники зосередили свою увагу на окупації банків, корпоративних штаб-квартир, засідань правлінь, будинках та кампусах коледжів та університетів.

Перебіг протесту[ред. | ред. код]

28 вересня демонстранти отримали підтримку декількох великих профспілок, включаючи Союз транспортних працівників, який налічує близько 40 000 членів[2]. 30 вересня учасники руху пройшли маршем біля штаб-квартири нью-йоркської поліції. Близько 1000 осіб несли транспаранти з критикою дій правоохоронних органів. Акція протесту відбулася після того, як під час однієї з демонстрацій поліцейські бризнули сльозоточивим газом у чотирьох жінок. Відеоролик з інцидентом швидко розійшовся в Інтернеті, і багато учасників акції пообіцяли «стояти до кінця». Очікується, що демонстранти будуть залишатися в наметовому містечку в Зукотті-парку всю зиму[3]. 1 жовтня поліція заарештувала більше 700 демонстрантів, учасників руху, які загатили проїжджу частину в спробі перетнути Бруклінський міст[4].

Крім Нью-Йорка, демонстрації протесту проходять і в інших містах США. Як стверджують організатори, вони підтримують зв'язки та координують свої акції з однодумцями у великих містах країни і за кордоном — в Іспанії, Канаді, Ізраїлі, Португалії, Греції, Австралії, Великій Британії та інших країнах[5].

До 15 жовтня 2011 року до акції протесту підключився майже весь світ, антикорпоративні виступи проходили в 951 місті в 82 країнах (за даними організаторів акції, скоординованої через соціальні мережі)[6].

Акції річниць протесту[ред. | ред. код]

17 вересня 2012 року протестувальники повернулися в парк Зукотті, щоб відзначити річницю початку захоплення. Організатори заявили, що вони сподіваються, що відновлення уваги, пов'язане з подіями першої річниці, може допомогти омолодити рух. Протестувальники заблокували доступ до Нью-Йоркської фондовій біржі, а також іншим перехресті в цьому районі. Порушеннями правил парку Зукотті, призвело до того, що поліція оточила групи протестуючих, деяких з них було заарештовано за блокування руху пішоходів. По всьому місту було заарештовано 185 осіб.

17 вересня 2013 року до принаймні 100 учасників «Захопи Уолл-стріт» збираються в парку Зукотті, щоб відзначити другу річницю їх початку. 17 вересня 2014 року в ознаменування третьої річниці початку руху «Захопи Уолл-стріт» близько п'ятдесяти колишніх учасників руху зібралися в парку Зукотті для лекцій і виступів.

Occupy media[ред. | ред. код]

Активісти Окупай Волл-стріт поширювали свої новини про рух за допомогою різних засобів масової інформації, включаючи соціальні медіа, друковані журнали, газети, фільми, радіо та прямий ефір. Як і більша частина Occupy, багатьма з цих альтернативних медіа-проектів керували колективно.

Серія "Окуповані медіа-памфлети", опублікована Zuccotti Park Press, була співзасновником Open Magazine Pamphlet Series та Adelante Alliance. Опубліковану серію з 5 міні-книг відомих науковців та активістів, які пропонують свої перспективи та бачення руху "Окупуй". Окупація, перша книга з серії Ноама Чомскі була випущена 1 травня 2012 рок:

Chomsky, Noam (2012). Occupy: Роздуми про класову війну, повстання та солідарність. Серія окупованих медіа-памфлетів. Zuccotti Park Press. ISBN 978-1884519017.

Sitrin, Marina; Azzellini, Dario (2012). Окупаційна мова: таємне побачення з історією та сучасністю. Zuccotti Park Press. ISBN 978-1884519093.

Abu-Jamal, Mumia; Walker, Alice (2012). Повідомлення Руху. Zuccotti Park Press. ISBN 978-1884519079.

Leonard, Stuart (2012). Взяття Бруклінського мосту. Zuccotti Park Press. ISBN 978-1884519055.

Gottesdiener, Laura (2013). Виключена мрія: Чорна Америка та боротьба за місце, щоб подзвонити додому. Zuccotti Park Press. ISBN 978-1884519215.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ryan, Susan. What are the Occupy Wall Street protests in New York? (English). TheJournal.ie. Архів оригіналу за 2011-10-01. Процитовано 2011-10-01. 
  2. Occupy Wall Streets gets support from unions — RT (English). Архів оригіналу за 2012-08-30. Процитовано 2011-10-01. 
  3. Біля штаб-квартири поліції Нью-Йорка пройшов марш протесту (Російська). Архів оригіналу за 2011-10-03. Процитовано 2011-10-01. 
  4. BAKER, AL (2011-10-01). Police Arrest More Than 700 Protesters on Brooklyn Bridge (англійською). The New York Times. Архів оригіналу за 2011-10-02. Процитовано 2011-10-02. 
  5. Майже 100 чоловік арештовано в ході протестів у США (Російська). Архів оригіналу за 2011-10-05. Процитовано 2011-10-01. 
  6. До акції протесту на Вол-стріт підключився майже увесь світ (Російська). Архів оригіналу за 2011-10-17. Процитовано 2011-10-15. 

Посилання[ред. | ред. код]