Зачіска

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Circumbraided Donut Bun.JPG

За́чіска — спосіб впорядкування волосся на голові людини, що передбачає його вкорочення, видалення, укладання, фарбування в певному стилі, а в деяких випадках — застосування спеціальних предметів або хімічних речовин. Є одним з найбільш ранніх надбань людської культури та, одночасно, засобом гігієни. В сучасному світі зачіска є одним з основних елементів моди.

Створення зачіски

Створенню зачіски передує певна підготовка волосся. Зазвичай його миють і розчісують таким чином, щоб волосини спадали природнім чином. При цьому формується роздільна лінія — проділ. В залежності від місця розташування він може бути прямий або косий, по центру голови або зі зміщенням праворуч чи ліворуч. Для простих повсякденних зачісок миття голови перед кожним укладанням волосся не обов'язкове. Після підготовки волосся стрижуть, розпушують, начісують, завивають щипцями, намащують пінкою для фіксації, сушать або обробляють іншим чином, як того потребує задум стиліста. В залежності від складності зачіски її створення може зайняти від однієї хвилини до кількох годин.

Догляд за зачіскою

Для того, щоб зачіска довго трималася і не втрачала свого привабливого вигляду, за нею потрібно доглядати. Найлегший догляд за поголеною або коротко стриженою головою: він передбачає лише своєчасне вкорочення волосся раз на місяць або рідше, миття й легке розчісування гребінцем.

Зачіски середньої довжини потребують розчісування в певному напрямку густим гребінцем або масажною щіткою, начісування після миття для збереження об'єму тощо

Довге волосся необхідно не тільки мити, а й обов'язково заплітати. Якщо ж зачіска не передбачає плетіння, то застосовують знаряддя для фіксації або хімічні засоби: шпильки, зажими, особливі спиці, вінки, резинки, пов'язки, гелі, лак тощо. Деякі надскладні жіночі зачіски, що вигадали в минулому, взагалі не передбачали можливості відтворення власноруч. Зазвичай їх створювали для представниць вищого світу або за особливої нагоди (наприклад, перед весіллям). Власниця такої зачіски вимушена була спати сидячи.

Типи зачісок

На форму зачіски впливають національні та релігійні традиції, соціальний статус людини, її особисті уподобання, а також фізичні особливості. Приклади зачісок:

за статтю

— чоловічі, жіночі;

за віком

— дитячі, молодіжні, старечі;

за довжиною волосся

— короткі, середньої довжини, довгі;

за способом створення

— стрижка, гоління, нарощування, завивка, випрямлення, фарбування, знебарвлення, ламінування;

за застосуванням додаткових засобів

— природні, з включенням сторонніх предметів, зі штучним волоссям (перуки, шиньони);

за стилістичною відповідністю

— модельні, сучасні, старомодні;

за призначенням

— повсякденні, святкові, ритуальні;

за національними традиціями

— чуприна, коса, афро та ін.;

за релігійними традиціями

— тонзура, гуменце, пейси;

за приналежністю до певної соціальної верстви

— спеціальні зачіски солдатів, в'язнів тощо

Види зачісок

Чоловічі

Чоловічі зачіски
Чуб, чуприна, оселедець 
Тонзура, гуменце 
Гладко зачесане («зализане») назад волосся 
  • Бокс
  • Напівбокс
  • Їжак[en] — дуже коротка стрижка з рівномірно підстриженим волоссям
  • Бобрик — стрижка, схожа на «їжак», але з пласко підстриженим волоссям у тім'яній ділянці
  • «Під нуль» («нульовка», «нулівка») — стрижка волосся при самій поверхні шкіри

Жіночі

Посилання