Відмінності між версіями «Збаразький замок»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
[перевірена версія][перевірена версія]
м (вилучена Категорія:Збараж; додана Категорія:Архітектура Збаража за допомогою HotCat)
м (вилучена Категорія:Пам'ятки архітектури за районом Тернопільської області; додана [[Категорія:Пам'ятки архітектури Збаразького району...)
 
(Не показано 3 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 31: Рядок 31:
 
[[Файл:Замок Збараж. План.jpg|міні|ліворуч|План]]
 
[[Файл:Замок Збараж. План.jpg|міні|ліворуч|План]]
   
Замок споруджено в [[1626]]–[[1631]] рр. за проектом італійського [[архітектор]]а [[Вінченцо Скамоцци]] під керівництвом військового інженера [[Андреа дель Аква]], ймовірно, Г. ван Пеена коштом [[Кшиштоф Збаразький|Христофора Збаразького]]. Проект замку В. Скамоцци спочатку описав у трактаті «Про ідею універсальної архітектури» (інший переклад — «Ідея загальної архітектури», Венеція, 1615 р.), потім був втілений у Збаражі.
+
Замок споруджено в [[1626]]–[[1631]] рр. за проектом італійського [[архітектор]]а [[Вінченцо Скамоцці]] під керівництвом військового інженера [[Андреа дель Аква]], ймовірно, Г. ван Пеена коштом [[Кшиштоф Збаразький|Христофора Збаразького]]. Проект замку В. Скамоцци спочатку описав у трактаті «Про ідею універсальної архітектури» (інший переклад — «Ідея загальної архітектури», Венеція, 1615 р.), потім був втілений у Збаражі.
   
 
[[1675]] року [[замок (споруда)|замок]] захопили, спалили турки.
 
[[1675]] року [[замок (споруда)|замок]] захопили, спалили турки.
Рядок 87: Рядок 87:
 
</center></gallery>
 
</center></gallery>
 
== Джерела ==
 
== Джерела ==
* ''Мороз В.'' Замки Тернопілля.&nbsp;— Тернопіль: Підручники і посібники, 2009.&nbsp;— 176 с.&nbsp;— ISBN 978-966-07-1438-0
 
  +
* ''[[Дуда Ігор Микитович|Дуда І]].'' Збаразький замок // {{ТЕС|1|633—634}}
* ''Дуда І.'' Збаразький замок // {{ТЕС|1|633—634}}
 
  +
* ''[[Мороз Володимир Романович|Мороз В]].'' Замки Тернопілля.&nbsp;— Тернопіль&nbsp;: Підручники і посібники, 2009.&nbsp;— 176 с.&nbsp;— ISBN 978-966-07-1438-0.
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
Рядок 106: Рядок 106:
 
[[Категорія:Замки та палаци Тернопільської області]]
 
[[Категорія:Замки та палаци Тернопільської області]]
 
[[Категорія:Історичні місця України]]
 
[[Категорія:Історичні місця України]]
[[Категорія:Пам'ятки архітектури Тернопільської області‎]]
+
[[Категорія:Пам'ятки архітектури Збаразького району]]
 
[[Категорія:Репресії в Україні]]
 
[[Категорія:Репресії в Україні]]
 
[[Категорія:Засновані 1393]]
 
[[Категорія:Засновані 1393]]

Поточна версія на 07:24, 28 грудня 2017

Збаразький замок
Ukraine.Zbarazh.Castle01.jpg
Збаразький замок

49°40′00″ пн. ш. 25°46′20″ сх. д. / 49.66667° пн. ш. 25.77222° сх. д. / 49.66667; 25.77222
Статус відкритий для огляду
Країна

Україна Україна

Розташування Збараж (Тернопільська обл )
Архітектурний стиль Ренесанс, ранішнє Бароко
Автор проекту Вінченцо Скамоцці
Архітектор Вінченцо Скамоцці
Будівник Андреа дель Аква, Г.ван Пеен (ймовірно)
Будівництво 1626 — 1631
Стан Ведеться постійний косметичний ремонт без реставрації.
Збаразький замок. Карта розташування: Україна
Збаразький замок
Збаразький замок (Україна)

Збаразький замок у Вікісховищі?

Зба́разький за́мок — фортифікаційна оборонна споруда в місті Збараж Тернопільської області.

Розташований трохи осторонь від центру міста, в парку, на так званій Замковій горі.

Старий замок[ред.ред. код]

Перший Збаразький замок звів 1393 року князь Дмитро-Корибут на Княжій горі в нинішньому приміському селі Старий Збараж. Його зруйнували татари в 1474, 1598 роках.

Спорудження нового замку[ред.ред. код]

План

Замок споруджено в 16261631 рр. за проектом італійського архітектора Вінченцо Скамоцці під керівництвом військового інженера Андреа дель Аква, ймовірно, Г. ван Пеена коштом Христофора Збаразького. Проект замку В. Скамоцци спочатку описав у трактаті «Про ідею універсальної архітектури» (інший переклад — «Ідея загальної архітектури», Венеція, 1615 р.), потім був втілений у Збаражі.

1675 року замок захопили, спалили турки.

Замок у XVII столітті[ред.ред. код]

Загальний вигляд замку середини XVII століття відтворений на гравюрі голландця Вільгельмa Гондіуса. Збаразький замок квадратний у плані, зведений на пагорбі. Цоколь мурований із каменю, верх — із цегли, стіни обкладені тесаним пісковиком. Товщина стін 2-го поверху сягає 175 см, на рівні верхнього підвалу — 105 см. Укріплення було оточене ровом 40 м, валом шириною 23 м. Рів за допомогою гідротехнічної системи наповнювали водою. З кожного бастіону на кутах ходи вели до палацу.

Зі сходу фортецю оточували ліси, стави й болота, із заходу і півночі — високі береги річки Гнізна, з півдня — крутий яр. За початковим планом бічні сторони мали дорівнювати діагоналі квадрата, проведеного по осі головного фасаду.

Пізніші перебудови та руйнації[ред.ред. код]

Влітку 1649 року коронне військо, укріпившись у таборі біля замку, витримало тривалу облогу козацько-селянського війська під проводом Б. Хмельницького і його союзників-татар. 1675 року фортецю пошкоджено турецько-татарською армією під проводом Ібраґіма-Шишмана.

Сучасний ансамбль замкових споруд склався протягом ряду пізніших перебудов. У середині XIX ст. тут працював цукровий завод, під керівництвом генерала Бема. 1896 року в замковому палаці відбулась пожежа. У 1920—1930-ті роки, організацією польських офіцерів запасу було здійснено відповідні роботи з відбудови замкового палацу, з подальшими планами по пристосуванню його під гімназію. Ці плани не вдалось завершити через початок Другої Світової війни в 1939 році.

Сучасність[ред.ред. код]

Збаразький замок
Подвір'я Збаразького замку, стан у 2000-х роках
Вигляд на Збаразький замок
Вигляд на Збаразький замок
Підпірна стіна в призамковому парку Збаража
Збаразький замок
Вигляд на Збаразький замок
Вигляд на Збаразький замок
Вигляд на Збаразький замок
Вигляд на Збаразький замок
Збаразький замок
Призамковий парк у Збаражі

Згодом — у 1984 році, тут відкрито молодіжний культурно-спортивний комплекс. За часів нової незалежності України, з 1994 року в палаці Збаразького замку розмістився  краєзнавчий музей. У цьому ж році Збаразький замок став архітектурною пам'яткою, новоствореного Державного історико-архітектурного заповідника міста Збаража. В січні 2005 року заповіднику надано статус національного, з назвою: Національний заповідник «Замки Тернопілля», основним осередком якого став Збаразький замок.

Замок квадратний у плані, оточений з усіх боків болотами. Укріплення замку, які відображали найновіші досягнення європейського фортифікаційного мистецтва, складалися з казематових валів з ескарпами, чотирьох бастіонів і рову, який оточував весь замок.

На місці палацу — прямокутного в плані — раніше було внутрішнє подвір'я. Сам палац двоповерховий, кам'яний, потинькований, з характерними для ренесансу спрощеними формами. Головний вхід до будівлі підкреслює балкон на кам'яних консолях. Наріжні кути споруди прикрашені рустом. Дах із заломом.

Фасади казематів також виконані в ренесансних формах.

В'їзна вежа розташована на одній осі з парадним входом до палацу. П'ятигранні бастіони збереглись частково — на висоту куртини. В кожному з них були тунелі, що сполучали їх з казематами і замковим подвір'ям.

У повоєнний період в замку містилися карцери НКВС, де знищено десятки людей, тіла яких скидали до криниці на подвір'ї замку та заливали бетоном. На початку 1990-х років останки було перепоховано на цвинтарі місцевими мешканцями.

Від 1994 року 3баразький замок входить до комплексу споруд 3баразького державного історико-архітектурного заповідника.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Logo YouTube por Hernando.svg Збаразький замок (з висоти пташиного польоту) // Roman Pryshlyak. — 2014. — 28 вересня.
Nuvola apps kaboodle.svg Logo YouTube por Hernando.svg Збаразький замок // 7chudes. — 2012. — 11 грудня.