Збинек Газенбурзький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Збинек Газенбурзький
Народився 1376(1376)
Газенбург
Помер 28 вересня 1411(1411-09-28)
Пресбург
Діяльність церковний діяч
Посада архієпископ Празький
Термін 1403—1411
Попередник Олбрам III Шкворк
Наступник Зигмунд Альбік Унічовський
Конфесія християнство
Рід Газенбурги
Батько Вільгельм Газенбург
Мати Ганна Славетіна Лібочевич
Герб

Збинек Газенбурзький (*Zbyněk Zajíc von Hasenburg, 1376 —†28 вересня 1411) — церковний діяч королівства Богемія, архієпископ Празький у 1403–1411 роках.

Життєпис

Народився у 1376 році. Походив з аристократичної родини Газенбургів. Отримав гарну освіту у Празькому університету. Почав свою службу у почті короля Вацлава IV. Незабаром обирає для себе церковну кар'єру. у 1390 році призначається пробством містечка Мельника, а того ж року стає каноніком Праги. У 1402 році Вацлав IV зробив Збинека архієпископом, остаточно його звання було підтверджено у 1403 році. Вслід за цим увійшов до королівської ради. У 1404 році очолив королівське посольство до Баварії.

По поверненню він втрутився у конфлікту з приводу діяльності Яна Гуса. Спочатку архієпископ підтримував останнього. До того Збинек Газенбурзький доручив Гусу доводити до відома церковної влади про буль-які зловживання в церковному керуванні. Також архієпископ створив комісію для дослідження дива спливаючих кров'ю обладок у Віленацьку. Було підтверджено про підробку дива. У 1405 та 1407 роказ архієпископ Збинек запрошував Яна Гуса виступати з промовами стосовно церковну реформу під час проведення місцевих синодів. Водночас, як канцлер Празького університету, Збинек скликав збори, які засудили вчення Джона Вікліфа. Це викликало конфлікт з Яном Гусом.

У 1408 році почався конфлікт з королем Вацлавом IV щодо учасників Великої схизми. Під тиском короля архієпископ вимушен був у 1409 році підтримати антипапу Олександра V. Назаєм домігся ухвалення закону, згідно з яким проповідувати можна було лише у парафіяльних церквах. При цьому Збинек Газенбурзький оскаржив обрання Яна гуса ректором Празького університету, але марно. 16 Липень 1410 року у єпископському дворі Збинек наказав спалити 200 манускриптів з творами вікліфа. Але Празький університет засудив ці дії. У відповідь архієпископ відлучив від церкви Яна Гуса та його прибічників, а у 1411 році наклав інтердикт на Прагу. Відчуваючи незахищенність відправився до Угорщини — до короля Сигізмунда Люксембурга. Планувати отримати допомогу від цього короля у боротьбі зі своїми ворогами. Але по дорозі помер 28 вересня 1411 року.

Джерела

  • Френсіс Дворнік. Слов'яни в Європейській історії та цивілізації/Пер. з англ.—К.:ДУХ І ЛІТЕРА, 2005.