Збройні сили Ірану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Збройні сили Ірану
نيروهای مسلح جمهوری اسلامی ايران
Seal of the General Staff of the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran.svg
Емблема армії Ірану
На службі 3-е тисячоліття до н.е. (оригінальна армія)
1921 рік (перша сучасна об'єднана армія створена як Імператорська Іранська армія)
Поточна форма: 1 квітня 1979
Країна Іран Іран
Тип Збройні сили
Чисельність 350 тис. вояків в Збройних силах, 130 тис. осіб в КВІР, та, додатково, 300 тис. осіб в батальйонах територіальної оборони «Басіджи», підпорядкованих КВІР. Мобілізаційний резерв становить близько 10 млн осіб.[1]
Гарнізон/Штаб Тегеран
Війни/битви Іранська операція
Іранська криза (1946)
Війна в Дофарі
Ірано-іракська війна
Громадянська війна в Іракському Курдистані
Конфлікт у Белуджистані
Громадянська війна в Сирії

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі

Збройні сили Ірану (перс. نيروهای مسلح جمهوری اسلامی ايران‎) — збройні сили Ісламської республіки Іран.

Призначені для захисту незалежності, територіальної цілісності і державного ладу країни, відстоювання національних інтересів у територіальних водах Каспійського моря, Перської затоки й Оманського моря, на прикордонних річках, а також для надання військової допомоги ісламським націям або знедоленим народам незалежно від їхньої належності до ісламу з метою захисту їхньої території від нападу або захоплення військами агресора.

Особливості ЗС Ірану

Особливістю організаційної структури збройних сил Ірану є наявність у їхньому складі двох незалежних компонентів — регулярних збройних формувань — армії та військових формувань Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР), у кожному з яких є власні сухопутні війська (СВ), військово-повітряні сили і військово-морські сили (ВПС і ВМС) з відповідною системою органів управління як у мирний, так і воєнний час. Крім того, після оголошення надзвичайної ситуації в розпорядження військового керівництва надходять сили охорони правопорядку (СОП), які у мирний час підпорядковані Міністерству внутрішніх справ. У складі КВІР діють також сили опору басіж, що є, по суті, народним ополченням, і одночасно підготовленим резервом. До складу КВІР входять сили спеціального призначення кодс.

Структура і склад

Структура іранських збройних сил

  • Сухопутні війська мають у своєму складі піхоту (мотопіхоту), механізовані і бронетанкові війська, артилерію і ракетні частини, зенітні, повітрянодесантні, десантно-штурмові, інженерні і хімічні війська, війська зв'язку й армійську авіацію, служби тилового забезпечення.
  • Військово-повітряні сили представлені підрозділами бойової (винищувальної, бомбардувальної, розвідувальної) і допоміжної (військово-транспортної, заправної, зв'язку і управління, навчально-тренувальної) авіації, силами ППО (зенітні ракетні, зенітні артилерійські і радіотехнічні підрозділи), а також частинами оперативно-тактичних і тактичних ракет.
  • Військово-морські сили включають: надводні і підводні сили, авіацію ВМС, морську піхоту (МП), частини протикорабельних ракет, морську охорону, берегові служби і служби тилу.

Склад збройних сил Ірану

Участь у міжнародних конфліктах

Ірано-іракська війна

У 19801988 роках Іран воював з Іраком. Під час цієї війни Збройні сили Ірану (особливо Сухопутні війська та КВІР здобули значний бойовий досвід, що допомагає їм і сьогодні перебувати в досить доброму стані.

Галерея

Примітки

  1. http://mil.in.ua/statti/iranska-viyna-pryvid-vtiliuyetsya Український мілітарний портал.

Посилання