Збройні сили Ірану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Збройні сили Ірану
перс. نيروهای مسلح جمهوری اسلامی ايران
Емблема армії Ірану
Емблема армії Ірану
Засновані 3-е тисячоліття до н.е. (оригінальна армія)
1921 рік (перша сучасна об'єднана армія створена як Імператорська Іранська армія)
Поточна форма 1 квітня 1979
Людські ресурси
Активні службовці 350 тис. вояків в Збройних силах, 130 тис. осіб в КВІР, та, додатково, 300 тис. осіб в батальйонах територіальної оборони «Басіджи», підпорядкованих КВІР.[1]
Резерв Мобілізаційний резерв становить близько 10 млн осіб.
Історія
Іранська операція
Іранська криза (1946)
Війна в Дофарі
Ірано-іракська війна
Громадянська війна в Іракському Курдистані
Конфлікт у Белуджистані
Громадянська війна в Сирії

Commons-logo.svg Збройні сили Ірану у Вікісховищі

Збройні сили Ірану (перс. نيروهای مسلح جمهوری اسلامی ايران‎) — збройні сили Ісламської республіки Іран.

Призначені для захисту незалежності, територіальної цілісності і державного ладу країни, відстоювання національних інтересів у територіальних водах Каспійського моря, Перської затоки й Оманського моря, на прикордонних річках, а також для надання військової допомоги ісламським націям або знедоленим народам незалежно від їхньої належності до ісламу з метою захисту їхньої території від нападу або захоплення військами агресора.

Особливості ЗС Ірану[ред. | ред. код]

Особливістю організаційної структури збройних сил Ірану є наявність у їхньому складі двох незалежних компонентів — регулярних збройних формувань — армії та військових формувань Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР), у кожному з яких є власні сухопутні війська (СВ), військово-повітряні сили і військово-морські сили (ВПС і ВМС) з відповідною системою органів управління як у мирний, так і воєнний час. Крім того, після оголошення надзвичайної ситуації в розпорядження військового керівництва надходять сили охорони правопорядку (СОП), які у мирний час підпорядковані Міністерству внутрішніх справ. У складі КВІР діють також сили опору басіж, що є, по суті, народним ополченням, і одночасно підготовленим резервом. До складу КВІР входять сили спеціального призначення кодс.

Структура і склад[ред. | ред. код]

Структура іранських збройних сил[ред. | ред. код]

  • Сухопутні війська мають у своєму складі піхоту (мотопіхоту), механізовані і бронетанкові війська, артилерію і ракетні частини, зенітні, повітрянодесантні, десантно-штурмові, інженерні і хімічні війська, війська зв'язку й армійську авіацію, служби тилового забезпечення.
  • Військово-повітряні сили представлені підрозділами бойової (винищувальної, бомбардувальної, розвідувальної) і допоміжної (військово-транспортної, заправної, зв'язку і управління, навчально-тренувальної) авіації, силами ППО (зенітні ракетні, зенітні артилерійські і радіотехнічні підрозділи), а також частинами оперативно-тактичних і тактичних ракет.
  • Військово-морські сили включають: надводні і підводні сили, авіацію ВМС, морську піхоту (МП), частини протикорабельних ракет, морську охорону, берегові служби і служби тилу.

Склад збройних сил Ірану[ред. | ред. код]

Участь у міжнародних конфліктах[ред. | ред. код]

Ірано-іракська війна[ред. | ред. код]

У 19801988 роках Іран воював з Іраком. Під час цієї війни Збройні сили Ірану (особливо Сухопутні війська та КВІР здобули значний бойовий досвід, що допомагає їм і сьогодні перебувати в досить доброму стані.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://mil.in.ua/statti/iranska-viyna-pryvid-vtiliuyetsya Український мілітарний портал.

Посилання[ред. | ред. код]