Відмінності між версіями «Збіжність (вимірювання)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Рядок 12: Рядок 12:
   
 
Замість терміну «збіжність» іноді використовують термін «повторюваність».
 
Замість терміну «збіжність» іноді використовують термін «повторюваність».
 
{{Physics-stub}}
 
   
 
== Джерела ==
 
== Джерела ==

Версія за 21:37, 12 березня 2016

Збіжність (англ. repeatability) — прецизійність в умовах збіжності.

Умови збіжності — умови, за яких незалежні результати вимірювань однієї і тієї ж величини одержують за однією і тією ж методикою, в одній і тій же лабораторії, одним і тим же оператором, з використанням одного і того ж обладнання, в межах короткого проміжку часу за одних і тих же значень впливних величин.

Одержані в одних і тих же умовах результати можуть відрізнятися через дію випадкових ефектів, іншими словами, спостережувана мінливість результатів за умов збіжності обумовлена випадковою похибкою вимірювання.

Кількісною характеристикою збіжності виступає стандартне відхилення збіжності  — стандартне відхилення результатів вимірювань, одержаних в умовах збіжності.

В практиці вимірювань широко використовується границя збіжності – значення, яке з ймовірністю 0,95 не перевищує абсолютної різниці між крайніми результатами (найбільшим та найменшим), одержаними в умовах збіжності. Границя збіжності виступає критерієм для виявлення промахів — якщо різниця між крайніми результатами перевищує границю збіжності, то найімовірніше один із результатів (або і обидва) є промахами.

Значення можна знайти через стандартне відхилення збіжності за формулою: . Тут  — коефіцієнт, значення якого залежить від числа результатів вимірювань . Для =2 =2,77 за умови, що результати розподілені за нормальним законом.

Замість терміну «збіжність» іноді використовують термін «повторюваність».

Джерела

1. ДСТУ ГОСТ ISO 5725-1:2005 Точність (правильність і прецизійність) методів та результатів вимірювання. Частина 1.Основні положення та визначення.