Згода на секс: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 14: Рядок 14:


* Явна згода - це та згода, що чітко і безпомилково висловлена. Вона може бути дана в [[Письмо|письмовій формі]], [[Мова|мовою]] (усно) або [[Невербальне спілкування|невербально]], наприклад, чітким жестом, таким як кивок. В деяких країнах світу, не письмова згода без свідків та аудіо чи відео записів може бути оскаржена, якщо одна зі сторін заперечує факт її дачі.
* Явна згода - це та згода, що чітко і безпомилково висловлена. Вона може бути дана в [[Письмо|письмовій формі]], [[Мова|мовою]] (усно) або [[Невербальне спілкування|невербально]], наприклад, чітким жестом, таким як кивок. В деяких країнах світу, не письмова згода без свідків та аудіо чи відео записів може бути оскаржена, якщо одна зі сторін заперечує факт її дачі.
* Неявна згода - це згода, яка отримана виходячи з дій людини, а також фактів та обставин конкретної ситуації (або в деяких ситуаціях з мовчання, відсутності заперечень чи бездіяльності особи). Деякі приклади включають схиляння до або ініціювання сексуальних дій, а у випадку з боксерським поєдинком передбачувану згоду його учасників на фізичний контакт.
* Неявна згода - це згода, яка отримана виходячи з дій людини, а також фактів та обставин конкретної ситуації (або в деяких ситуаціях з мовчання, відсутності заперечень чи бездіяльності особи). Наприклад, ініціювання сексуальних дій одним з учасників статевого акту, а у випадку з боксерським поєдинком передбачувану згоду його учасників на фізичний контакт.
* [[Інформована згода пацієнта|Інформована згода]] в медицині - це згода, дана особою, яка чітко оцінює та розуміє факти, можливі побічні дії, та майбутні наслідки від процедури. Цей термін також використовується в інших контекстах, наприклад, у соціальних наукових дослідженнях, коли учасників просять підтвердити, що вони розуміють процедуру дослідження та дають згоду на неї, або в сексі, коли інформована згода означає, що кожна особа, яка займається сексуальною діяльністю, знає про будь-які позитивні стани (щодо інфекцій та / або хвороб, що передаються статевим шляхом), яким вони можуть піддатися.
* [[Інформована згода пацієнта|Інформована згода]] в медицині - це згода, дана особою, яка чітко оцінює та розуміє факти, можливі побічні дії, та майбутні наслідки від процедури. Цей термін також використовується в інших контекстах, наприклад, у соціальних наукових дослідженнях, коли учасників просять підтвердити, що вони розуміють процедуру дослідження та дають згоду на неї, або в сексі, коли інформована згода означає, що кожна особа, яка займається сексуальною діяльністю, знає про будь-які позитивні стани (щодо інфекцій та / або хвороб, що передаються статевим шляхом), яким вони можуть піддатися.Версія за 20:09, 29 січня 2021

Згода, у широкому сенсі, виникає, коли одна людина добровільно погоджується на пропозицію або бажання іншої. Це загальний термін який має декілька визначень та використовуються в таких галузях як: право, медицина, дослідження, та сексуальні стосунки. Згода у повсякденному значенні відрізнятися від її визначення в конкретному контексті. Наприклад, згода на секс яка була дана особою з психічним розладом, неповнолітньою особою, чи особою з низьким розумовим віком може вважатись недійсною.

Організація Об'єднаних Націй у своїх програмах сексуального виховання вказують на корисність викладання теми згоди як частини всебічного сексуального виховання[1]. Види згоди включають явну та неявну згоду, інформовану згоду та взаємну згоду.

Типи

  • Явна згода - це та згода, що чітко і безпомилково висловлена. Вона може бути дана в письмовій формі, мовою (усно) або невербально, наприклад, чітким жестом, таким як кивок. В деяких країнах світу, не письмова згода без свідків та аудіо чи відео записів може бути оскаржена, якщо одна зі сторін заперечує факт її дачі.
  • Неявна згода - це згода, яка отримана виходячи з дій людини, а також фактів та обставин конкретної ситуації (або в деяких ситуаціях з мовчання, відсутності заперечень чи бездіяльності особи). Наприклад, ініціювання сексуальних дій одним з учасників статевого акту, а у випадку з боксерським поєдинком передбачувану згоду його учасників на фізичний контакт.
  • Інформована згода в медицині - це згода, дана особою, яка чітко оцінює та розуміє факти, можливі побічні дії, та майбутні наслідки від процедури. Цей термін також використовується в інших контекстах, наприклад, у соціальних наукових дослідженнях, коли учасників просять підтвердити, що вони розуміють процедуру дослідження та дають згоду на неї, або в сексі, коли інформована згода означає, що кожна особа, яка займається сексуальною діяльністю, знає про будь-які позитивні стани (щодо інфекцій та / або хвороб, що передаються статевим шляхом), яким вони можуть піддатися.

Статевий акт

Згода, згідно зі статтею 152 Кримінального Кодексу України, має наступне визначення:

"Згода вважається добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення особи, з урахуванням супутніх обставин." — що робить можливим досить широке тлумачення цього терміну.

Віком сексуальної згоди, згідно зі статтею 156 Кримінального Кодексу України, є 16 років — тобто, згода що була дана особою яка не досягла шістнадцятирічного річного віку вважається не дійсною.

  1. International technical guidance on sexuality education: An evidence-informed approach. Paris: UNESCO. 2018. с. 56. ISBN 978-92-3-100259-5.