Змащувально-охолоджувальні рідини: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (додана Категорія:Нафтопродукти з допомогою HotCat)
Рядок 22: Рядок 22:
[[Категорія:Олії]]
[[Категорія:Олії]]
[[Категорія:Металообробка]]
[[Категорія:Металообробка]]
[[Категорія:Охолоджуючи рідини]]
[[Категорія:Охолоджуючі рідини]]
[[Категорія:Нафтопродукти]]
[[Категорія:Нафтопродукти]]

Версія за 06:07, 18 грудня 2016

Зма́щувально-охоло́джувальні ріди́ни (ЗОР) — звичайно складні багатокомпонентні системи, призначені в основному для змащування і охолоджування металообробних інструментів і деталей, сприяють зниженню зносу інструментів і підвищенню точності оброблених деталей (в процесі обробки матеріалів ЗОР виконують, крім того, ряд інших функцій: вимивають абразивний пил і стружку, захищають оброблені деталі, інструмент і устаткування від корозії, покращують санітарно-гігієнічні умови роботи).

Класифікація ЗОР

Залежно від складу розрізняють три групи ЗОР:

  • Чисті мінеральні оливи або оливи з протизносними і протизадирними присадками жирів, органічних сполук сірки, хлору, фосфору; часто до них додають також антикорозійні, антиокислювальні і протипінні присадки в кількості 5-50 %.
  • Водні емульсії мінеральних олив, які одержують на місці використання розбавленням водою емульсолів, що складаються з 40-80 % мінеральної оливи і 20-60 % емульгаторів, зв'язуючих речовин, інгібіторів корозії, антівспінювачів, бактерицидів.
  • Водні розчини поверхнево-активних речовин і низькомолекулярних полімерів, які, аналогічно емульсолам, одержують з концентратів, що містять 40-60 % поверхнево-активних речовин, полімерів, інгібіторів корозії, протиспінювачів, бактерицидів і 40-60 % води.

Концентрація робочих емульсій і розчинів залежить від умов застосування і звичайно становить 2-10 %. ЗОР одержують змішуванням базової основи з присадками.

Застосування ЗОР

Застосовуються ЗОР головним чином при обробці металів різанням, обробці металів тиском, при обробці пластмаси і металокераміки. У кожному окремому випадку вибір ЗОР визначається виглядом і режимом обробки, складом і властивостями інструментального і оброблюваного матеріалів, вимогами до якості обробленої поверхні, способом подачі рідини і ін. Оливні ЗОР, завдяки їх високим змащувальним властивостям, широко застосовують при важких режимах обробки (низькі швидкості, великі глибини різання); водні ЗОР з урахуванням їх охолоджувальних властивостей використовують головним чином для високошвидкісної обробки.

Джерела

  • Смазочно-охлаждающие технологические средства для обработки металлов резанием: Справочник / Под ред. С. Г. Энтелиса, Э. М. Берлинера. — М.: Машиностроение, 1986. — 352 с.
  • Латышев В. Н. Повышение эффективности СОЖ. — М.: «Машиностроение», 1975. — 88 с.