Змащувально-охолоджувальні рідини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:46, 1 липня 2012, створена РобоСтася (обговорення | внесок) (→‎Застосування ЗМР: Більше не розпізнається як ізольована стаття, removed: {{Ізольована стаття}} за допомогою AWB)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Зма́щувально-охоло́джувальні ріди́ни (ЗМР) - звичайно складні багатокомпонентні системи, призначені в основному для змащування і охолоджування металообробних інструментів і деталей, що сприяє зниженню зносу інструментів і підвищенню точності оброблених деталей (в процесі обробки матеріалів СОЖ виконують, крім того, ряд інших функцій: вимивають абразивний пил і стружку, захищають оброблені деталі, інструмент і устаткування від корозії, покращують санітарно-гігієнічні умови роботи).

Класифікація ЗМР

Залежно від складу розрізняють три групи ЗМР: Чисті мінеральні оливи або оливи з протизносом і протівозадирнимі присадками жирів, органічних сполук сірки, хлору, фосфору; часто до них додають також антикорозійні, антиокислювальні і антипінні присадки в кількості 5-50 %. Водні емульсії мінеральних олив, які одержують на місці споживання розбавленням водою емульсолів, що складаються з 40-80 % мінеральної оливи і 20-60 % емульгаторів, зв'язуючих речовин, інгібіторів корозії, антівспінювачів, бактерицидів. Водні розчини поверхнево-активних речовин і низькомолекулярних полімерів, які, аналогічно емульсолам, одержують з концентратів, що містять 40-60 % поверхнево-активних речовин, полімерів, інгібіторів корозії, антівспнювачів, бактерицидів і 40-60 % води.

Концентрація робочих емульсій і розчинів залежить від умов застосування і звичайно складає 2-10 %. ЗМР одержують таким, що компаундує (змішенням) базової основи з присадками.

Застосування ЗМР

Застосовуються СОЖ головним чином при обробці металів різанням, обробці металів тиском, при обробці пластмаси і металокераміки. У кожному окремому випадку вибір ЗМР визначається виглядом і режимом обробки, складом і властивостями інструментального і оброблюваного матеріалів, вимогами до якості обробленої поверхні, способом подачі рідини і ін. Оливні СОЖ, завдяки їх високим змащувальним властивостям, широко застосовують при важких режимах обробки (низькі швидкості, великі глибини різання); водні ЗМР з урахуванням їх охолоджуючих властивостей використовують головним чином для високошвидкісної обробки.