Знать

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 09:26, 7 жовтня 2018, створена Maur (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
магнати Королівства Польського, 1576–1586.

Знать, або шля́хта — історично вищий соціальний прошарок, суспільний стан, статус, що успадковується. Сьогодні й досі існує в деяких країнах — переважно в країнах, що є чи були монархіями.

Термін спочатку відносився до тих хто був «знаний» (звідси — «знать») і застосовувався до представників найвищого соціального класу у стародавніх та феодальних суспільствах. У феодальній системі Європи і в інших місцях, знать — це ближнє оточення князя чи короля, ті, хто первісно належали до «двору» голови держави або вищого феодалу. В Київський Русі це в першу чергу була князівська дружина.

Знать за службу престолу отримувала спадковий статус для членів родини, іноді це пов'язувалося з правом носити спадковий префікс пов'язаний з місцезнаходженням родинного маєтку (наприклад «de» чи «von» у Франції та Німеччині). Представники знаті, наприклад в дореволюційній Франції, мали фінансові і інші привілеї. Сьогодні, в більшості країн, «благородний статус» — або почесний титул не надає жодних законних привілеїв. Деякі винятки з цього правила існують ще досі в Великій Британії, де певні представники знаті ще мають окремі привілеї (наприклад, місце у верхній палаті Британського парламенту, який називається палата лордів).

Шляхетство є історичним, соціальним й іноді законним поняттям, яке не тотожне соціально-економічному статусу, який існував раніше. Багатство або політичний вплив не означають автоматичного набуття статусу знаті. Деякі країни не мають шляхетських титулів зовсім, тому що їх скасовано законодавчо (наприклад Італія, Китай, США, країни колишнього соціалістичного табору та інші).

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]