Значний депресивний розлад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Значний депресивний розлад
Одна з останніх картин Вінсента ван Ґога «На порозі вічності» відображає тугу та безнадійність його депресії; автор вчинив суїцид у рік її написання.

Одна з останніх картин Вінсента ван Ґога «На порозі вічності» відображає тугу та безнадійність його депресії; автор вчинив суїцид у рік її написання.
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 F32, F33
OMIM 608516
DiseasesDB 3589
MedlinePlus 003213
eMedicine med/532
Значний депресивний розлад у Вікісховищі?

Значни́й депреси́вний ро́злад (ЗДР, кліні́чна депре́сія, значна депресія, уніполярна депресія, уніполярний розлад) — на відміну від звичайної депресії, під якою розуміють практично будь-який поганий або пригнічений, тужний настрій, ЗДР є цілим комплексом симптомів. Навіть більше, ЗДР може взагалі не супроводжуватися поганим настроєм, пригніченістю чи тугою — так звана депресія без депресії, чи маскована депресія, соматизована депресія.

Якщо описані нижче симптоми тривають понад два тижні та починають заважати нормальній життєдіяльності, роботі чи навчанню, соціальному функціонуванню, то це привід запідозрити ЗДР або депресивний синдром (н-д, пов'язаний із біполярним афективним розладом).

Поширеність і причини[ред.ред. код]

За даними соціологічних досліджень, не менше 16% населення зазнають станів, які потрапляють під діягностичні критерії МКХ-10 для ЗДР хоча б раз у житті. Проте менше половини з цих людей звертається за лікарською та/чи психологічною допомогою та отримало офіційний діагноз.

«Значна» депресія — сьогодні основна причина тимчасової непрацездатності у США та решті країн і, ймовірно, стане другою за ліком причиною тимчасової непрацездатності у світі до 2020 року, згідно з даними ВООЗ.[джерело?]

У жінок ЗДР спостерігають майже вдвічі частіше, хоча цей дисбаланс в останні роки зменшується.

Також з підвищеною частотою «значна депресія» зустрічається серед гомосексуалів обох статей (більше ніж удвічі частіше, ніж у середньому в популяції) і в осіб з порушеннями ґендерної ідентичності — трансґендерів і транссексуалів (депресія — взагалі практично обов'язковий супутник ґендерної дисфорії).[джерело?]


Визначення[ред.ред. код]

Симптоми[ред.ред. код]

Найважливішими діягностичними ознаками є:

  • зниження уваги та здатності зосереджуватись, нерішучість
  • зниження самооцінки та впевненості в собі
  • ідеї винуватості та самозневаги
  • похмуре песимістичне бачення майбутнього
  • ідеї чи дії, що призводять до самопошкодження чи суїциду
  • порушений сон
  • знижений апетит

Історичні відомості[ред.ред. код]


Важливість професійної допомоги[ред.ред. код]


Етіологія[ред.ред. код]

Кілька наукових досліджень знайшли статистичну кореляцію між депресією і деякі сільськогосподарські пестициди, див. наукових статей ("Scientific articles") в http://www.antipesticide.net.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Псі Це незавершена стаття з психології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Мозок Це незавершена стаття з психіатрії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.