Йозеф Пічман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Йозеф Францишек Пічман (1758, Трієст — 1834, Кременець) — польсько-український художник-педагог, портретист.

Художню освіту Й.Пічман здобув У Віденській академії мистецтв, учень Й.Лампі, Т.Фюгера, Й.Брандта. На конкурсі історичного живопису 1787 року отримав золотого року і звання дійсного члена Віденської академії мистецтв. У 1788 по запрошенню Й.Чарторийського переїхав в Корець. У 1789 переїхав до Варшави, а згодом до двору Станіслава Августа Понятовського у Познані, де творив разом з Й.Лампі. Проживав у Львові з 1794 по 1806.

У 1806 на запрошення засновника Кременецького ліцею Т.Чацького очолив відділ красних мистецтв, який став центром художньої освіти на Волині. У Кременці прожив до самої смерті. За тривалу педагогічну діяльність у ліцеї Пічман був у 1830 нагороджений «Знаком отличия беспорочной службы за 20 лет» і йому отримав «пенсіон» — 600 крб. сріблом на рік, який отримував лише один рік.

Серед відомих учнів Пічмана — Бонавентура Клембовський, Антон Анджейовський, Ксаверій Канєвський.

Творчість Пічмана є типовим австрійським варіантом класицизму, іноді звертався до проблем, характерних для образу людини у мистецтві сентименталізму. У львівський період виконав, згідно з його власним списком, 282 портрети. А всього їх Пічман написав майже 500, близько тридцяти з них знаходяться в українських музеях.

Джерела

Посилання