Відмінності між версіями «Кайова (плем'я)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створено шляхом перекладу сторінки «Кайова (народ)»)
(Немає відмінностей)

Версія за 16:51, 11 січня 2020

Кайова
In Summer, Kiowa.jpg
Ареал Оклахома Оклахома
Раса американоїди
Мова кайова, англійська
Релігія церква корінних американців, християнство, анімізм
Піна Птах, вождь кайова

Кайова (самоназва - «головні люди») - індіанський народ у США . Чисельність - 11 500 осіб. Мова - кайова, відповідно до гіпотези отримала широке визнання, відноситься до кайова-таноанської мовної сім'ї . Релігія - баптисти і методисти, також є послідовники традиційної релігії і Церкви корінних американців.

Область розселення

Територія кайова в 1850 р.

До середини II тис. н. е. кайова вже мігрували з району Плато на схід та облаштувалися на території в південно-центральній частині сучасного штат Монтана. У другій половині XVII - першій половині XVIII століть, пригнічені племінним союзом чорноногих, а також кроу, поступово перемістилися із земель, розташованих у верхів'ях річок Йєллоустон і Міссурі на південний схід та облаштувалися на схід від останніх у західній частині штату Південна Дакота. До 1805 році, під тиском арапахо, шеєнів і сіу, що прийшли із заходу, переселилися на південь, до річки Арканзас, де деякий час вели війну з команчами, з якими згодом встановили міцні союзні відносини. До середини XIX століття, сповідуючи кочовий спосіб життя, займали територію на берегах річок Сімаррон і Ред-Рівер у штатах Канзас, Колорадо, Оклахома.

Наразі більшість кайова мешкають у резервації в штаті Оклахома.

Господарська діяльність

Парфлеш кайова

Кайова відносяться до етно-культурного типу індіанців Великих рівнин. Основне заняття - кінне полювання на бізонів. У другій половині XVIII - XIX століттях вони перевершували за кількістю коней (поряд із команчами) інші рівнинні племена. Зараз вони зайняті в сільському господарстві, дрібному підприємництві або працюють за наймом. Особливе місце займає розвинений бізнес із виробництва сувенірів з етнічними мотивами.

Соціальна організація

Суспільство кайова, на відміну від більшості кочових племен Великих рівнин, мало ознаки досить розвиненої соціальної стратифікації, характерної для племен, що населяли в доконтактний період зону Плато та індіанців північного заходу. Плем'я поділялося на шість кочових громад (топотога). Верховна влада належала спадковим вождям, але також значну роль в управлінні відігравала військова верхівка. Статус членів племені визначався приналежністю до "станів", які не мали закритий характер. Зокрема, еліту племені ствновили військові вожді і прославлені в міжплемінних сутичках воїни (нгоп), нижче за соціальними сходинками розташовувалися заможні, але які поступалися у військовій славі (ондейгупа), далі безкінні індіанці (кен), а найнижчий статус мали незаможні (даплом) .

У цілому система спорідненості у кайова подібна до гавайського типу . Сім'я - невелика. Ступінь спорідненості білатеральний, шлюб неолокальний, що також відрізняє їх від племен, що прийшли на рівнини зі сходу.

Культ

У кайова поширені культи особистих духів-покровителів, ведмедя, шаманізм. Ритуали: танець Сонця, інші ритуальні танці, куріння трубки, вживання плодів психоактивних рослин у релігійних цілях.

Відомі представники

Примітки

Література

  • Котенко Ю. В. Індіанці Великих рівнин. Зброї, військова магія, бойове мистецтво, битви. - М .: Видавничий Дім «Техніка-молоді», 1997. - 160 с .: іл. - ISBN 5-88573-005-9
  • Стукалин Ю. {{{Заголовок}}}. — «Гелеос», 2005. — 384 с. — ISBN 5-8189-0323-0.
  • Стукалин Ю. В. Енциклопедія військового мистецтва індіанців Дикого Заходу. - М .: «Яуза», «Ексмо», 2008. - 688 с .: іл. - ISBN 978-5-699-26209-0
  • Уайт Джон Менчіп. Індіанці Північної Америки. Побут, релігія, культура / Пер. з англ. С. К. Меркулова. - М .: Центрполиграф, 2006. - 314 с .: іл. - ISBN 5-9524-2347-7
  • Енциклопедія « Народи і релігії світу », під ред. В. А. Тишкова, М.-1998.
  • Народи світу, історико-етнографічний довідник, під ред. Ю. В. Бромлея, М.-1988.
  • Mayhall MP The Kiowas, Norman, 1962

Посилання