Камідана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 22:42, 24 листопада 2020, створена Owleksandra (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Камідана з сіменавою[en] (мотузка сплетена з рисової соломи або коноплі) та сіде[en] (стрічка паперу складена у зигзаг).

Камідана (яп. 神棚, буквально "полиця бога/духа") — мініатюрний домашній вівтар, передбачений для синтоїстських камі. Найчастіше вони зустрічаються в Японії[1].

Камідана, як правило, розміщується високо на стіні і містить різноманітні предмети, пов’язані з синтоїстськими церемоніями, найвидатнішим з яких є сінтай, об’єкт, призначений для розміщення обраного камі, надаючи йому таким чином фізичну форму, щоб дозволити поклоніння. Камідана сінтай — це найчастіше невеликі круглі дзеркала, хоча це також можуть бути камені (маґатама), дорогоцінні камені, ляльки Дарума[en][2] або який-небудь інший об'єкт символічного значення. Камі в межах сінтай часто є божеством місцевої святині або особливим божеством пов'язаним з професією господаря будинку. Частина камі отримується через процеси бунрей[en] і кандзьо[en]; під час першого камі розділяється на двоє, а в другому — новостоврений камі переноситься в нову локацію[3].

У деяких старих сільських будинках можна зустріти вражаючі і досить великі камідани з шириною понад 1,5 м, висотою понад 1,8 м та глибиною понад 0,9 м[4]. Щоправда сучасні камідани мають скромніші розміри.

Камідана походить від буцудана, буддистського домашнього вівтаря. Досить часто буцудан і камідана можуть бути розташовані в одному домі, і навіть в одній кімнаті, адже віра японців в камі не суперечить їхній вірі в Будду[4].

Поклоніння в камідані, як правило, складається з піднесення простих молитов, їжі (рису, фруктів, води) та квітів[3]. Перед поклонінням у камідані члени сім'ї ритуально очищують руки або рот.

Камідану також можна зустріти в деяких доджьо традиційних японських бойових мистецтв.

Під час японського Нового року[en] на камідані можуть розмістити каґамі мочі, традиційну новорічну декорацію, яка зазвичай складається з двох круглих мочі, де менший мочі розміщується поверх більшого, і з дайдаєм зверху.

Придбання та догляд[ред. | ред. код]

Домашню камідану зазвичай встановлюють у домі, щоб закріпити талісман офуду[en]. І камідана, і офуда можуть бути отримані в будь-якому великому синтоїстському святилищі. Офуди можуть бути виставлені десь на видному місці, за умови, що вони зберігаються в захисних мішечках. Однак, коли офуда закріплена в камідані, існує кілька правил, яких потрібно дотримуватися, щоб забезпечити належну установку.

  1. По-перше, камідану не можна встановлювати на землі або на рівні очей. Вона повинна бути вище рівня очей звичайної людини.
  2. По-друге, камідану не можна встановити над входом, вона повинна бути вбудована в простір, під яким люди не будуть ходити.
  3. Нарешті, коли офуда закріплена в камідані, прийнято залишати як підношення воду, лікер або їжу перед каміданою, і це підношення необхідно регулярно поновлювати[3]. Вода зберігається в невеликій посудині у формі краплі, яка називається мізутама[5][6].

Ці правила стосуються як до домку, так і для доджьо.

Офуду замінюють до кінця кожного року[3]. Однак камідану можна використовувати доти, доки вона ще є придатною для цього.

Приклади[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Basic Terms of Shinto, Kokugakuin University, Institute for Japanese Culture and Classics, Tokyo 1985
  2. CNN, Emiko Jozuka. Crafting Japan's rotund good-luck dolls. CNN (en). Процитовано 2020-11-24. 
  3. а б Joya (2017-07-12). Japan And Things Japanese (en). Routledge. ISBN 978-1-136-22186-6. 
  4. Artstor. Artstor. library.artstor.org (en). Процитовано 2018-11-26. 
  5. altar. British Museum (en-GB). Процитовано 2018-11-26.