Відмінності між версіями «Капрал»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (Викреслив дані по вістуну, так вже зроблена повноцінна сторінка і все перенесено туди. З "вістуна" на "капрала" пересилання скасоване.)
Рядок 40: Рядок 40:
   
 
У [[військова ієрархія|військовій ієрархії]] [[НАТО]], ранг «капрала» або його еквівалент, у залежності від національних традицій, належить до стандарту Альянсу ''OR-4'' або ''OR-3''.
 
У [[військова ієрархія|військовій ієрархії]] [[НАТО]], ранг «капрала» або його еквівалент, у залежності від національних традицій, належить до стандарту Альянсу ''OR-4'' або ''OR-3''.
 
== Унтер-офіцерське звання [[Українські січові стрільці|Українських січових стрільців]] (1914—1918) ==
 
[[Файл: Korporal USS.jpg|міні|ліворуч|250пкс| [[Знак розрізнення|Знаки розрізнення]] вістуна Українських січових стрільців (1914—1918)]]
 
'''Вістун'''- унтер-офіцерське військове звання українських січових стрільців, австро-угорським еквівалентом було військове звання «[[капрал]]» ({{lang-de| Korporal}}). Вище за рангом ніж [[старший стрілець]], але нижче за [[десятник]]а.
 
 
Українські січові стрільці, українське добровольче національне формування (легіон) у складі австро-угорської армії мало такі ж знаки розрізнення як і інші підрозділи цісарського війська. Звання хоч і мали українську назву, але були порівняні до айстро-угорських. Знаки розрізнення унтер-офіцерів були на петлицях (для УСС синього кольору) у вигляді целулоїдних шестипроменевих зірочок. У 1915 році був виданий указ щодо використання добровольцями чотирьохпроменевих зірочок як знаків розрізнення, замість шестипроменевих, також змінювалося їх розташування на петлицях. Але це нововведення не набуло широкого розповсюдження. Наприкінці 1916 року у Австро-угорській імперії була введена нова форма, для якої не передбачалися кольорові петлиці. Знаки розрізнення кріпилися на комірі мундиру, за ними нашивалися вертикальні кольорові стрічки (для українського легіону жовта та блакитна стрічки).
 
 
Знаками розрізнення вістуна були дві целулоїдні шестипроменеві зірочки на петлиці (чи на комірі мундиру).<ref name=":0">[http://www.uarmy.com.ua/ALMANAH/ALMANAH03/article13/art13.html Чмир М. Відзнаки військових звань українських збройних формувань 1917—1921&nbsp;рр.]
 
</ref>
 
   
 
== Спеціальне звання поліції України (з 2015) ==
 
== Спеціальне звання поліції України (з 2015) ==
Рядок 61: Рядок 52:
   
 
Звання капрала вище за звання старшого солдата, але нижче за [[сержант]]а.
 
Звання капрала вище за звання старшого солдата, але нижче за [[сержант]]а.
 
{| class="toccolours" border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" style="border-collapse: collapse; margin: 0.5em auto; clear: both;"
 
|-
 
|width="30&nbsp;%" align="center"|Молодше звання<br/>[[Файл: Gefreiter USS.jpg|37px|Старший стрілець]]<br/>'''[[Старший стрілець]]'''
 
|width="40&nbsp;%" align="center"|[[Файл: USS kokarda.svg|37px| Українські січові стрільці]]<br/> '''[[Українські січові стрільці]]'''<br/>'''''Вістун'''''
 
|width="30&nbsp;%" align="center"|Старше звання<br/>[[Файл: Zugsfuhrer USS.jpg|37px|Десятник]]<br/>'''[[Десятник]]'''
 
|}
 
   
 
{| class="toccolours" border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" style="border-collapse: collapse; margin: 0.5em auto; clear: both;"
 
{| class="toccolours" border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" style="border-collapse: collapse; margin: 0.5em auto; clear: both;"
Рядок 77: Рядок 61:
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==
  +
*[[Вістун]]
 
* [[Командир відділення]]
 
* [[Командир відділення]]
 
* [[Рядовий першого класу]]
 
* [[Рядовий першого класу]]

Версія за 14:01, 1 серпня 2017

Ukrainian National Police logo.svg
Капрал
Національна поліція
МВС України
Ukrainian police shoulder mark 02.svg
Погони Капрал поліції
Існування з 2015
Категорія звань Молодший склад
Національна поліція
МВС України
Капрал
Нарукавна нашивка капрала Армії США

Капра́л (англ. corporal, рос. капрал, пол. kapral, італ. caporale, фр. caporal) — найнижче військове звання молодшого командного складу та найнижчий унтер-офіцерський (сержантський) чин у сухопутних військах багатьох країн світу, а також поліції.

Капрал – спеціальне звання національної поліції України з 2015 року. Відноситься до молодшого складу.

Місце у військовій ієрархії

Чин капрала, як правило, має молодший сержантський (унтер-офіцерський) склад — командир секції, команди або відділення солдатів. Водночас, у армії США, капрал звичайно є командувачем вогневої команди в складі відділення або заступником командира відділення. У Корпусі морської піхоти капрал може бути командувачем вогневої команди, кулеметної команди, обслуги міномету, групи штурмової зброї, а також командиром важкої артилерійської системи (середнього або важкого міномету, великокаліберного кулемету, розрахунку ПТКР, гаубиці тощо), й броньованої бойової машини (танка, бронетранспортера, БМП тощо).

У країнах, що успадкували традиції армії Британської імперії, це звання вище за звання рядового або солдата. Однак, Канада, Італія, Норвегія мають іншу систему, при якій звання капрала отримує найбільш досвідчений та перспективний солдат, що навіть отримує підвищений посадовий оклад, водночас, він не є командиром для решти солдатів підрозділу.

Історія чину

Слово «капрал», ймовірно, має своє походження від середньовічного італійського словосполучення італ. capo corporale («начальник команди»)[1]. Це також має свої коріння з традиції призначати одного з молодших командирів начальником особистої охорони офіцерів італійської армії.

У Російської імперії з'явилося в 1647 році, в полках «нового ладу», офіційно введено «Військовим статутом» Петра I. Капрал міг посідати посаду командира відділення (так зване «капральство»). У першій половині XIX сторіччя, за часів правління Миколи I, звання капрала було замінено на звання унтер-офіцера.

У деяких сучасних збройних силах, в тому числі й у Збройних силах України капралові відповідає звання «молодший сержант». У німецькій армії йому приблизно рівні звання обер-єфрейтора, гаупт-єфрейтора та штабс-єфрейтора.

У Національній поліції України звання «капрал» є спеціальним званням молодшого складу, яке відповідає колишньому званню «молодший сержант міліції».

У військовій ієрархії НАТО, ранг «капрала» або його еквівалент, у залежності від національних традицій, належить до стандарту Альянсу OR-4 або OR-3.

Спеціальне звання поліції України (з 2015)

2 липня 2015 року згідно ст. 80 розділу VII («Загальні засади проходження служби в поліції”) Закону України «Про Національну поліцію», були встановлені спеціальні звання поліції. Нові звання декілька відрізняються від попередніх спеціальних звань міліції. Згідно ст. 83 Закону мінімальний строк вислуги для отримання звання капрал встановлено один рік. Згідно розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» при переатестації працівники міліції, що мали спеціальне звання молодший сержант міліції, отримують спеціальне звання капрала поліції[2].

За знаки розрізнення капрали мають по два кути на погонах.

Військове звання України (2016)

Знаки розрізнення капрала (2016)

5.07.2016 року був затверджений Президентом України «Проект однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України». В Проекті серед іншого розглянуті військові звання та знаки розрізнення військовослужбовців. У військовій ієрархії Сухопутних військ та Повітряних сил з’являється звання «капрал», яке за кодуванням НАТО відноситься до рангу OR-3. За знаки розрізнення капрали мають по два кути на погонах.

Звання капрала вище за звання старшого солдата, але нижче за сержанта.

Молодше звання
Рядовий
поліції
Ukrainian National Police logo.svg
Національна поліція України

Капрал
поліції
Старше звання
Сержант
поліції

Див. також

Посилання

Примітки

  1. Define 'corporal'. Dictionary.com. 2011. Архів оригіналу за 2013-07-03. Процитовано 2011-05-27. 
  2. http://www.golos.com.ua/article/257729 Текст Закону України «Про Національну поліцію» на сайті Голос України

Джерела