Відмінності між версіями «Карл XIV Юган Бернадот»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][неперевірена версія]
(вікіфікація, шаблон)
Рядок 1: Рядок 1:
 
{{Правитель:Король
 
{{Правитель:Король
| ім'я = Карл XIV (III) Юхан
+
| ім'я = Карл XIV (III) Юган
 
| титулатура =
 
| титулатура =
 
| титул = [[Король Швеції]]
 
| титул = [[Король Швеції]]
Рядок 26: Рядок 26:
 
}}
 
}}
   
'''Карл XIV Юхан''' ({{lang-sv|Karl Johan XIV}}; [[26 січня]] [[1763]] — [[8 березня]] [[1844]]) — [[маршал]] Франції, король [[Швеція|Швеції]] (як Карл XIV Юхан) та [[Норвегія|Норвегії]] (як Карл III) з [[1818]] до [[1844]] року. Засновник королівської династії [[Бернадоти|Бернадотів]].
+
'''Карл XIV Юган''' ({{lang-sv|Karl Johan XIV}}; {{н}} [[26 січня]] [[1763]] — {{с}} [[8 березня]] [[1844]]) — [[маршал]] Франції, король [[Швеція|Швеції]] (як Карл XIV Юхан) та [[Норвегія|Норвегії]] (як Карл III) з [[1818]] до [[1844]] року. Засновник королівської династії [[Бернадоти|Бернадотів]].
   
 
== Життєпис ==
 
== Життєпис ==

Версія за 17:13, 22 вересня 2017

Карл XIV (III) Юган
швед. Karl XIV. Johann
фр.
Charles XIV Jean de Suède
CarlXIVJohnSweden.jpg
Король Швеції
Правління 1818-1844
Коронація 11 травня 1818
Попередник Карл XIII
Наступник Оскар I
Інші титули Король Норвегії
Біографічні дані
Імена Жан Батіст Жюль Бернадот
Релігія лютеранство
Народження 26 січня 1763(1763-01-26)
По
Смерть 8 березня 1844(1844-03-08) (81 рік)
Стокгольм
інсульт
Поховання Церква Ріддаргольмена, Стокгольм, Швеція
Дружина Дезіре Кларі
Діти Оскар
Династія Бернадоти
Батько Жан Анрі Бернадот
Мати Жанна де Сан-Венсан
Нагороди
Royal Monogram of King Charles XIV of Sweden.svg
Autograf, Carl Johan, Nordisk familjebok.png
Медіафайли у Вікісховищі?

Карл XIV Юган (швед. Karl Johan XIV; нар. 26 січня 1763 — пом. 8 березня 1844) — маршал Франції, король Швеції (як Карл XIV Юхан) та Норвегії (як Карл III) з 1818 до 1844 року. Засновник королівської династії Бернадотів.

Життєпис

Молоді роки

Жан Батіст Жюль Бернадот (фр. Jean-Baptiste Jules Bernadotte) народився в місті По на півдні Франції в заможній родині правника відомства королівських адвокатів. Навчався в школі монахів-бенедиктинців, після чого вчився на адвоката. У 1780 році Жан Батіст полишив навчання та записався в Королівський морський полк. До 1782 року він служив на острові Корсика, коли захворів на малярію. З 1784 року Бернадот вже служив у місті Гренобль у званні сержанта. У 1788 Жан Батіст відзначився при придушені невдоволеного населення. З 1789 року його полк перевели до міста Марсель.

Участь у війнах Французької Республіки та Наполеона Бонапарта

Революцію Жан Бернадот зустрів у Марселі. Його полк перейменували в 60-й піхотний та вивели з міста. У 1792 році Жан Батіст вже лейтенант 36-го піхотного полку, що розташовувався в Бретані. Того ж року його перевели до Рейнської армії Кюстіна. 10 серпня 1792 року було скинуто французьку монархію, а вже в 1793 році Бернадот став капітаном, через декілька тижнів — полковником. У 1792-1794 роках Бернадот узяв участь у війнах з Австрією та Пруссією. Військова кар'єра Жан Батіста стрімко змінилася після битви при Флерюсі (26 червня 1794 року), під час якої він бився в рядах Самбро-Мааської армії. Тут Бернадот виявив талант полководця, що відмітив його безпосередній начальник — дивізійний генерал Клебер — присвоївши званняя бригадного генерала. Через декілька місяців Жан Батіст отримав найвище звання республіканської Франції — дивізійного генерала.

У 1794-1796 роках Бернадот продовжив битися в Самбро-Мааській армії, де також проявив неабиякі військові здібності. У 1797 Бернадота на чолі 20-тисячної армії спрямували на допомогу Наполеону Бонапарту в Італію. Відразу між ними почалися тертя та суперництво. Тим не менш Бернадот розбив австрійців при Тальяменто та захопив фортецю Градіска. Незабаром Бонапарт призначив Бернадота губернатором провінції Фріулі, а в серпні доручив відвезти прапори, захоплені в австрійців, до Парижа. Тут Бернадот встановив тісні контакти з членами Директорії — тодішнього уряду Франції.

Дезіре Кларі

Проте вже в жовтні Жан Батіст повернувся до Італії, де знову мав конфлікт з Бонапартом. Щоб вирішити цю проблему Наполеон порадив Директорії призначити Бернадота повноважним посланцем у Відень, що й було зроблено. Але дипломатична місія Бернадота виявилася невдалою й у 1798 році той повернувся до Парижа.

Тут він познайомився з братом Наполеона Бонапарта — Люсьєном, іншими політичними діячами. 17 серпня Жан Батіст одружився з Дезіре Кларі. Хоча Бернадот не взяв участь у заколоті 18 брюмера 1799 року, після затвердження Наполеона як першого консула почав з ним співпрацювати. Бернадот став членом Державної ради — головного дорадчого органа, а з 1 серпня 1800 року очолив Західну армію в Бретані. Проте конфлікти з Бонапартом продовжувалися. У 18021804 роках Жан Батіст узяв участь у заколотах проти Бонапарта, але не поніс за це покарання. У 1802 році Жан Батіст Бернадот став сенатором Франції, а з травня 1803 року — губернатором Ганновера. З оголошенням Бонапарта імператором Франції Наполеоном I у 1804 році Бернадот став маршалом Франції.

У 1805 році Бернадот узяв участь у битві при Аустерліці, де зумів добре проявити себе. У 1806 році він також успішно воював у Голландії. Тут він захопив шведських полонених, яких відпустив на волю. Це зробило маршала популярним у Швеції. З 1807 року Бернадот став губернатором ганзейських міст. Тут він познайомився з політикою балтійських країн, став відомим у цих державах. У 1809 році Жан Батіст узяв активну участь у битві при Ваграмі з Австрією.

Король Швеції

Карл Юхан — кронпринц Швеції

У 1809 Швеція програла війну Росії й втратила Фінляндію. Внаслідок цього відбувся переворот, який допоміг Карлу XIII стати королем Швеції. Між тим шведське панство почало шукати спадкоємця трону й звернулася до Наполеона. Незабаром — у 1810 році — риксдаг (за згодою з Наполеоном) оголосив Жан Батіста Бернадота принцом та спадкоємцем трону. Він прийняв лютеранство та нове ім'я — Карл Юхан. У 1812 році Бернадот приєднався до антинаполеонівської коаліції.

У 1813 році взяв участь у битві народів при Лейпцизі, а у 1814 році змусив Данію відмовитися від Норвегії на користь Швеції. Внаслідок війни з Норвегією 1814 року закріпив за собою Норвегію. У 1818 році Бернадот став королем Швеції та Норвегії Карлом XIV Юханом. Він багато зробив для розвитку освіти, сільського господарства, зміцнення фінансів, відновлення престижу країни.

Особливим напрямком у діяльності короля були стосунки із Норвегією. Шведи розглядали унію як компенсацію за втрату Фінляндії. Норвегія — як раніше Фінляндія — мала злитися зі Швецією і стати складовою частиною єдиної держави. Норвежці, навпаки, вбачали в унії перший крок на шляху до незалежності, чого вони дедалі наполегливо вимагали протягом останніх років перед вступом до унії. Це їхнє прагнення відбилося в Ейдсволльській конституції та у виборах власного короля 17 травня 1814 року. Звичайно, їм довелося погодитися на унію, але за однієї умови: король Швеції мав визнати Ейдсволльську конституцію і поважати автономний статус Норвегії в унії.
Таке становище, що склалося ще 1814 року, залишалося практично незмінним протягом усього існування унії. Коли шведи, прагнучи об'єднати дві країни в одне ціле, намагалися різними шляхами зміцнити зв'язки між ними, їхні зусилля постійно наштовхувалися на запеклий опір. Норвежці рішуче відкидали все, що могло порушити їхню національну автономію, гарантовану договорами про унію. Спільний король був тією ланкою, що зв'язувала Норвегію зі Швецією. Тому кожна спроба зміцнити королівську владу означала також зміцнення унії. Становище короля та його повноваження в Норвегії були тим питанням, навколо якого в 1820-х роках спалахувало найбільше конфліктів, пов'язаних з унією. Згідно з Ейдсволльською конституцію, норвезький парламент (стортинг) мав більше повноважень, ніж будь-який інший, за винятком парламентів Англії та США. Стортинг міг пропонувати й запроваджувати нові закони, незважаючи навіть на королівське вето.

Так, 1821 року всупереч волі Карла XIV Юхана стортинг скасував аристократію в Норвегії й не відступився від своєї ухвали й тоді, коли король намагався накласти абсолютне вето, погрожуючи вдатися до військової сили. Опір був таким одностайним, що король мусив відступити. Відтоді авторитет стортингу став надійним захистом для норвежців проти будь-якої спроби короля унії, тобто, короля Швеції, злити дві країни в одну.

Зовнішня політика була спрямована на підтримку гарних стосунків з Великою Британією та Росією, що забезпечило Швеції мирне існування. Успадкував Карлу Юхану його син — Оскар.

Література

Посилання

Попередник
Карл XIII
Coat of arms of Sweden.svg Король Швеції
1818-1844
Coat of arms of Sweden.svg Наступник
Оскар I
Попередник
Карл II
Blason Norvège.svg Король Норвегії
1818-1844
Blason Norvège.svg Наступник
Оскар I