Карпо Скидан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карпо Скидан
Народився р.н. невід.
Помер 1638
Військове звання полковник запорізьких нереєстрових козаків
Конфесія православний

Карпо Скидан (? — †1638) — полковник запорізьких нереєстрових козаків.

Короткий життєпис[ред. | ред. код]

Меморіальний знак легендарному осадчому Великого Бурлука — отаману Скидану

День народження не відомий. Про дитинство також нічого не відомо.

Під час селянсько-козацького повстання 1637 р. був найближчим соратником Павла Бута (Павлюка). Влітку 1637 року Павлюк послав його в Переяславський полк, де він розгорнув діяльність із організації повстання проти польської влади на Лівобережній Україні. Потім Скидан перейшов на правий берег Дніпра, закликаючи всіх повстанців збиратися до містечка Мошни (нині село Черкаського району Черкаської області) як до центру повсталого запорізького війська. Після поразки повстанців у Кумейківському бою 1637 року і їхньої капітуляції під Боровицею Скидан пішов на Запорізьку Січ.

Коли навесні 1638 року на Придніпров'ї знову спалахнуло селянсько-козацьке повстання на чолі з гетьманом нереєстрових козаків Яковом Острянином, Скидан був його правою рукою. Яків Острянин і Карпо Скидан велику надію покладали на допомогу донських козаків, до яких було відряджено посольство. Разом з тим вони розіслали на Волинь, Поділля і Покуття листи із закликом до повстання проти шляхти Речі Посполитої.

Під час Жовнинської битви 1638 року Карпо Скидан збирав підкріплення в Черкасах. Вирушивши до Жовнина на допомогу повсталому військові Дмитру Гуні, він в бою проти польського коронного війська був поранений. Його захопили в полон і, ймовірно, стратили.

Вшанування[ред. | ред. код]

1991 року на його честь названа вулиця у Львові[1][2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Довідник перейменувань вулиць і площ Львова... — С. 56.
  2. Імена видатних людей у вулицях Львова... — С. 118.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]