Каузометрія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 02:32, 31 серпня 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 0; позначено як недійсні: 2.) #IABot (v2.0)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Каузометрі́я (лат. causa — причина, грец. metrikê — міра, розмір) — психотерапевтична методика дослідження суб'єктивного образу життєвого шляху і психологічного часу особистості, запропонована Головахою Є. І. та Кроніком О. О. (1982). Каузометрія відноситься до біографічних методів; напрямлена на опис не лише минулих, але й майбутніх очікуваних етапів життєвого шляху.

На сьогодні каузометрія застосовується на території колишнього СРСР та в США[джерело?].

Опис методики[ред. | ред. код]

Каузометрія проводиться у формі інтерв'ю, яке складається з шести головних процедур: 1) біографічна розминка; 2) формування списку значимих подій; 3) їх датування 4) причинний аналіз міжподйних відношень; 5) цільовий аналіз; 6) позначення сфер належності подій. Використовуються також додаткові процедури: а) оцінка емоційної привабливості подій; б) їх віддаленість у майбутнє та минуле; в) значимість «для себе» та «для інших»; г) локалізація особистого часового центру. Результати інтерв'ю зображуються у вигляді «каузограми» — графіка подій і міжподійних зв'язків, який дає наочне представлення про мотиваційний статус подій, їх локалізацію в календарному і психологічному часі, стартової або фінішної ролі в житті опитуваного, про структуру взаємозв'язків подій. Каузометрія дозволяє зробити висновки про можливі деформації картини життєвого шляху, про масштабність, осмисленість і реалізованість задумів людини, про особливості його стилю життя і задоволеності своїм минулим, сучасним і майбутнім. Застосовна для аналізу індивідуального та спільного життєвого шляху, для аналізу і корекції життєвих сценаріїв у психотерапії, при проектування життєвих перспектив у профорієнтаційних, сімейних та психогігієнічних консультаціях.

На основі методики розроблено комп'ютерні діагностичні програми «Біограф» (1988), LifeLine (1992[1]—2008[2]) та англомовна версія LifeLook (1992—2009)[3]

Застосування та розвиток[ред. | ред. код]

У середині 1980-х років каузометрія набула широкої популярності на теренах СРСР. Так, про застосування методики у 1985 році було знято два науково-популярних фільми:[4]

У 2000-х, зусиллями співавтора методики Кроніка О. О., метод каузометрії знаходить застосування та розвиток в США.[5]

У лютому 2008 року у Києві відбулася міжнародна конференція «Каузометрія в дослідженнях психологічного часу і життєвого шляху особистості: минуле, теперішнє, майбутнє», присвячена 25-річчю каузометрії.[6] Конференція спонукала до створення Інституту каузометрії (компанії LifeLook.Net LLC — підприємства з психотерапевтичної допомоги та самоаналізу, заснованого співавтором каузометрії Кроніком О. О., що базується у місцевості Північна Бетесда, Меріленд, США[3]; вересень 2008) та Міжнародної асоціації каузометристів (грудень 2008). За результатами конференції було опубліковано дві наукові монографії, збірку доповідей учасників конференції та збірку статей «Время пути: исследования и размышления» (див. список видань 2008 року у розділі «Література»).[6]

У 2009 році міжнародний проект «Каузометрія в дослідженнях психологічного часу і життєвого шляху особистості: минуле, теперішнє, майбутнє» став переможцем конкурсу «Золота психея — 2009» у номінації «Проект року в психологічній науці».[7]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Опис програми LifeLine (рос.)
 2. Кроник А. А., Ахмеров Р. А., Каузометрия: методы самопознания, психодиагностики и психотерапии в психологии жизненного пути. (+CD) 2-е изд. 2008.
 3. а б LifeLook.Net LLC — Institute of Causometry. (англ.)
 4. «Євген Головаха: Над життям потрібно працювати» — День, 6.03.2008
 5. Див. список презентацій. (англ.)
 6. а б Реферат Р. А. Ахмерова «Международный проект „Каузометрия в исследованиях психологического времени и жизненного пути личности: прошлое, настоящее, будущее“» Архівовано 25 серпень 2009 у Wayback Machine. — Психологическая газета, 18.01.2009.
 7. Объявлены победители десятого профессионального конкурса «Золотая психея — 2009» — Психологическая газета, 08.06.2009.

Література[ред. | ред. код]

 • Кроник А. А. Каузометрия // Общая психология. Словарь / Под. ред. А. В. Петровского. — М.: ПЕР СЭ, 2005. — 251 с.
 • Головаха Е. И., Кроник А. А. К исследованию мотивации жизненного пути личности: техника «каузометрии». // Кн. Мотивация личности. Под ред. А. Л. Бодалева. — М.: АПН СССР, 1982, с. 99-107.
 • Головаха Е. И., Кроник А. А. Психологическое время личности. 2-е изд., испр. и доп. — Москва: Смысл, 2008. — 267 с.
 • Кроник А. А., Ахмеров Р. А., Каузометрия: методы самопознания, психодиагностики и психотерапии в психологии жизненного пути. (+CD) 2-е изд. 2008. — 294 с. ISBN 978-5-89357-247-6
 • Каузометрия в исследованиях психологического времени и жизненного пути личности: прошлое, настоящее, будущее.[недоступне посилання з серпня 2019] Материалы Международной научной конференции (Киев, 28-29 февраля 2008) / Под ред. Р. А. Ахмерова, Е. И. Головахи, Е. Г. Злобиной, А. А. Кроника, Д. А. Леонтьева. — Киев: Институт социологии НАН Украины, 2008. — 104 с.
 • Время пути: исследования и размышления[недоступне посилання з серпня 2019] / Под ред. Р. А. Ахмерова, Е. И. Головахи, Е. Г. Злобиной, А. А. Кроника, Д. А. Леонтьева. — Киев: Институт социологии НАН Украины, 2008. — 288 с.