Каха Бендукідзе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:58, 7 серпня 2014, створена Ehlla (обговореннявнесок) (Україна)
Перейти до: навігація, пошук
Каха Бендукідзе у Київській школі економіки

Каха Автанділович Бендукідзе (груз. კახა ბენდუქიძე; нар. 20 квітня 1956(19560420), Тбілісі) — російський підприємець і грузинський лібертаріанський політик.

З кінця 1980-х по середину 2004 Каха Бендукідзе займався підприємницькою діяльністю в Росії, зокрема був генеральним директором холдингу «Об'єднані машинобудівні заводи». У 2004 році він на запрошення президента Грузії Михайла Саакашвілі зайняв пост міністра економіки в грузинському уряді, з 2004 по 2008 рік був державним міністром Грузії з координації економічних реформ, а з 2008 по 2009 рік очолював канцелярію уряду Грузії.

Каха Бендукідзе був професором кафедри інституціональної економіки Вищої школи економіки (ДУ-ВШЕ, Москва).

К. А. Бендукідзе дотримується лібертаріанських економічних і політичних поглядів.

Ранні роки і освіта

Каха Бендукідзе народився 20 квітня 1956 року в Тбілісі. У 1977 році закінчив біологічний факультет Тбіліського державного університету. У 1980 році закінчив аспірантуру біологічного факультету МДУ імені М. В. Ломоносова. Кандидат біологічних наук.

З 1981 по 1985 рік займався науково-дослідницькою роботою в галузі біотехнології в Інституті біохімії та фізіології мікроорганізмів АН СРСР імені Г. К. Скрябіна в Пущино (Московська область). З 1985 по 1990 рік завідував лабораторією молекулярної генетики клітин тварин НДІ біотехнології.

Підприємницька діяльність

Каха Бендукідзе (зліва) та Володимир Путін у 2002 році

У 1988 році розпочав підприємницьку діяльність, з 1993 року займався консолідацією та реструктуризацією промислових підприємств. У 1996 році створив холдинг «Об'єднані машинобудівні заводи» (ОМЗ), який в даний час є одним з найбільших в Росії в галузі важкого машинобудування. Каха Бендукідзе з часу створення ОМЗ до 2004 року був головою ради директорів і генеральним директором. На початку 2004 року склав повноваження з управління компанією і пішов від активної бізнес-діяльності.

До середини 2004 року він був віце-президентом Російського союзу промисловців і підприємців та очолював Комітет з податкової та бюджетної політики РСПП.

Політична діяльність

У 2004 році президент Грузії Михайло Саакашвілі запропонував Касі Бендукідзе увійти в грузинський уряд. У червні 2004 року Бендукідзе отримав грузинське громадянство і став міністром економіки Грузії.

У грудні 2004 року залишив посаду міністра економіки і став міністром з координації економічних реформ. Займався реформою економіки і реформою державної служби. Принципом його діяльності стало «продати все, крім совісті». Згідно з доповіддю «Ведення бізнесу» Світового банку, при Бендукідзе в 2004-2007 роках Грузія стала найреформованішою країною в світі. Зокрема, Грузія піднялася з 137-го до 11-го місця в рейтингу країн за легкістю ведення бізнесу, випередивши Німеччину і Францію.

Після змін у грузинському уряді в січні 2008 року Бендукідзе очолив канцелярію уряду Грузії. 7 лютого 2009 пішов у відставку після призначення новим главою грузинського уряду Ніколоза Гілаурі.

Україна

Наприкінці травня 2014 року з'явилось повідомлення, що Каху Бендукідзе призначено радником лідера президентських виборів в Україні Петра Порошенка.[1] Однак це не відповідає дійсності, як повідомив сам Каха Бендукідзе, журналісти неправильно зрозуміли інформацію. Натомість Каха Бендукідзе разом з канадськими економістами українського походження Василем Калимон (Ivey Business School) і Олегом Гаврилишиним (Munk Centre), шведом Андерсом Ослундом (Інститут міжнародної економіки імені Петерсона) і американцем турецького походження Дароном Асемоглу (Массачусетський технологічний інститут) ввійшли в Експертну раду при Міністерстві економіки України.[2]

Примітки

Посилання