Відмінності між версіями «Каїрський єгипетський музей»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(іменник тільки в однині)
Рядок 17: Рядок 17:
   
 
== Передісторія ==
 
== Передісторія ==
Зародком майбутнього Каїрського музею стала так звана ''Служба старожитностей Єгипту'', організована єгипетським урядом в [[1835]] році. Головною метою її було обмежити злодійське беззаконня, що панувало в місцях археологічних розкопок. Розграбування могил, що процвітало тисячоліття тому, стало справжньою проблемою в [[19 століття|XIX столітті]]. Нерідко траплялося, що перш ніж [[археолог]]и наближалися до гробниці, місцеві жителі вже щосили продавали статуетки і [[коштовності]] з неї на антикварних ринках. Виникнення Служби старовин поклало початок впорядкуванню як ходу розкопок, так і зберігання знайдених предметів.
+
Зародком майбутнього Каїрського музею стала так звана ''Служба старожитностей Єгипту'', організована єгипетським урядом в [[1835]] році. Головною метою її було обмежити злодійське беззаконня, що панувало в місцях археологічних розкопок. Розграбування могил, що процвітало тисячоліття тому, стало справжньою проблемою в [[19 століття|XIX столітті]]. Нерідко траплялося, що перш ніж [[археолог]]и наближалися до гробниці, місцеві жителі вже щосили продавали статуетки і [[коштовності]] з неї на антикварних ринках. Виникнення Служби старовини поклало початок впорядкуванню як ходу розкопок, так і зберігання знайдених предметів.
 
[[Файл:Auguste Mariette.jpg|міні|ліворуч|200пкс|Огюст Маріетт]]
 
[[Файл:Auguste Mariette.jpg|міні|ліворуч|200пкс|Огюст Маріетт]]
Проте справжнє народження Каїрського музею пов'язане з ім'ям іноземця — французького єгиптолога [[Огюст Маріетт|Огюста Маріетта]]. Молодий співробітник Єгипетського департаменту [[Лувр]]у приїхав в [[1850]] році до Каїра, щоб придбати для Лувру декілька [[папірус]]ів. Опинившись в Єгипті, він став свідком планомірного розкрадання археологічних знахідок. Всі численні приїжджі — [[турист]]и, [[вчений|учені]], любителі старизни — прагнули придбати які-небудь старовини; в кращому разі — для музеїв на своїй батьківщині, в гіршому — для особистих колекцій. Такий гігантський попит негайно породив відповідну пропозицію. Служба старовин Єгипту була не в змозі контролювати роботу чорних ринків, де продавалися часом дорогоцінні пам'ятники, яких назавжди позбавлявся Єгипет. Окрім прямої кримінальщини, єгипетська наука страждала від відсутності твердої юридичної бази. Пам'ятники не тільки крали — їх відкрито вивозили.
+
Проте справжнє народження Каїрського музею пов'язане з ім'ям іноземця — французького єгиптолога [[Огюст Маріетт|Огюста Маріетта]]. Молодий співробітник Єгипетського департаменту [[Лувр]]у приїхав в [[1850]] році до Каїра, щоб придбати для Лувру декілька [[папірус]]ів. Опинившись в Єгипті, він став свідком планомірного розкрадання археологічних знахідок. Всі численні приїжджі — [[турист]]и, [[вчений|учені]], любителі старизни — прагнули придбати яку-небудь старовину; в кращому разі — для музеїв на своїй батьківщині, в гіршому — для особистих колекцій. Такий гігантський попит негайно породив відповідну пропозицію. Служба старовини Єгипту була не в змозі контролювати роботу чорних ринків, де продавалися часом дорогоцінні пам'ятники, яких назавжди позбавлявся Єгипет. Окрім прямої кримінальщини, єгипетська наука страждала від відсутності твердої юридичної бази. Пам'ятники не тільки крали — їх відкрито вивозили.
   
 
І ось Огюст Маріетт, замість того, щоб, за прикладом інших археологів, здобувати скарби для своєї країни, присвячує своє життя чужій. Всі сили він кладе на створення музею в Єгипті, де зберігалося б все, знайдене на єгипетській землі. Зокрема — і знахідки самого Маріетта, серед яких знаменита нині [[Алея сфінксів]], або [[Серапеум]], в [[Саккара|Саккарі]]. Стараннями Маріетта музей був заснований спочатку в Булаці, в [[1858]] році. З того часу все, відкрите на території Єгипту, вважалося державною власністю і автоматично відправлялося в музей. Розкраданню пам'ятників історії і культури Єгипту було покладене край. У [[1880]] році Булацький музей був переведений в [[Гіза|Гізу]], по сусідству із [[Єгипетські піраміди|знаменитими пірамідами]], в прибудову до палацу тодішнього глави Єгипту [[Ізмаїл Паша|Ізмаїла Паші]].
 
І ось Огюст Маріетт, замість того, щоб, за прикладом інших археологів, здобувати скарби для своєї країни, присвячує своє життя чужій. Всі сили він кладе на створення музею в Єгипті, де зберігалося б все, знайдене на єгипетській землі. Зокрема — і знахідки самого Маріетта, серед яких знаменита нині [[Алея сфінксів]], або [[Серапеум]], в [[Саккара|Саккарі]]. Стараннями Маріетта музей був заснований спочатку в Булаці, в [[1858]] році. З того часу все, відкрите на території Єгипту, вважалося державною власністю і автоматично відправлялося в музей. Розкраданню пам'ятників історії і культури Єгипту було покладене край. У [[1880]] році Булацький музей був переведений в [[Гіза|Гізу]], по сусідству із [[Єгипетські піраміди|знаменитими пірамідами]], в прибудову до палацу тодішнього глави Єгипту [[Ізмаїл Паша|Ізмаїла Паші]].

Версія за 21:00, 5 квітня 2016

Каїрський єгипетський музей Pictogram infobox palace.png
араб. المتحف المصري
Kairo 06.jpg
30°02′52″ пн. ш. 31°14′00″ сх. д. / 30.04778° пн. ш. 31.23333° сх. д. / 30.04778; 31.23333
Тип національний музей[d] і museum building[d]
Країна Flag of Egypt.svg Єгипет
Розташування Єгипет, Каїр, Мідан ель-Тахрір
Адреса Piazza Tahrir
Засновник Огюст Маріетт
Засновано 1858 рік
Відкрито 1902
Оператор Вища Рада Старожитностей
Фонд 120 тисяч (2006)
Директор Мамдух Мохаммед Ельдаматі
Телефон +20-2-25782452
Сайт egyptianmuseum.gov.eg
Каїрський єгипетський музей. Карта розташування: Єгипет
Каїрський єгипетський музей
Каїрський єгипетський музей (Єгипет)

CMNS: Каїрський єгипетський музей на Вікісховищі

Каїрський єгипетський музей — археологічний музей в Каїрі присвячений Стародавньому Єгипту. Музей є найбільшим у світі сховищем предметів староєгипетського мистецтва. Його колекція налічує близько 120 тисяч експонатів всіх історичних періодів давнього Єгипту.

Сучасна будівля музею, розташованого в центрі міста на площі Мідан ель-Тахрір, була побудована в 1900 році в неокласичному стилі за проектом французького архітектора Марселя Дюнона. До неї музей переїхав в 1902 році.

Передісторія

Зародком майбутнього Каїрського музею стала так звана Служба старожитностей Єгипту, організована єгипетським урядом в 1835 році. Головною метою її було обмежити злодійське беззаконня, що панувало в місцях археологічних розкопок. Розграбування могил, що процвітало тисячоліття тому, стало справжньою проблемою в XIX столітті. Нерідко траплялося, що перш ніж археологи наближалися до гробниці, місцеві жителі вже щосили продавали статуетки і коштовності з неї на антикварних ринках. Виникнення Служби старовини поклало початок впорядкуванню як ходу розкопок, так і зберігання знайдених предметів.

Огюст Маріетт

Проте справжнє народження Каїрського музею пов'язане з ім'ям іноземця — французького єгиптолога Огюста Маріетта. Молодий співробітник Єгипетського департаменту Лувру приїхав в 1850 році до Каїра, щоб придбати для Лувру декілька папірусів. Опинившись в Єгипті, він став свідком планомірного розкрадання археологічних знахідок. Всі численні приїжджі — туристи, учені, любителі старизни — прагнули придбати яку-небудь старовину; в кращому разі — для музеїв на своїй батьківщині, в гіршому — для особистих колекцій. Такий гігантський попит негайно породив відповідну пропозицію. Служба старовини Єгипту була не в змозі контролювати роботу чорних ринків, де продавалися часом дорогоцінні пам'ятники, яких назавжди позбавлявся Єгипет. Окрім прямої кримінальщини, єгипетська наука страждала від відсутності твердої юридичної бази. Пам'ятники не тільки крали — їх відкрито вивозили.

І ось Огюст Маріетт, замість того, щоб, за прикладом інших археологів, здобувати скарби для своєї країни, присвячує своє життя чужій. Всі сили він кладе на створення музею в Єгипті, де зберігалося б все, знайдене на єгипетській землі. Зокрема — і знахідки самого Маріетта, серед яких знаменита нині Алея сфінксів, або Серапеум, в Саккарі. Стараннями Маріетта музей був заснований спочатку в Булаці, в 1858 році. З того часу все, відкрите на території Єгипту, вважалося державною власністю і автоматично відправлялося в музей. Розкраданню пам'ятників історії і культури Єгипту було покладене край. У 1880 році Булацький музей був переведений в Гізу, по сусідству із знаменитими пірамідами, в прибудову до палацу тодішнього глави Єгипту Ізмаїла Паші.

Пам'ятник і саркофаг Огюста Маріетта в саду Каїрського єгипетського музею

Через рік Маріетт помер. Пам'ятник великому єгиптологові і безкорисливому дослідникові стоїть у дворі музею в Каїрі, куди колекція була перевезена в 1902 році. Тут же, в стародавньому гранітному саркофагу, покоїться прах ученого.

Експонати

Зал музею
Золота маска Тутанхамона

Музей вміщає понад 120 000 експонатів в 107 залах[1]. Серед них безліч царських мумій, знайдених при розкопках в Долині Царів, скарби гробниць фараонів, зокрема — поховання молодого фараона Тутанхамона (XIV століття до н. е.), відкрите в 1922 році англійським вченим Говардом Картером. Воно стало чи не найсенсаційнішим археологічним відкриттям XX століття, оскільки могила фараона виявилася єдиною серед своїх сусідок майже незайманої стародавніми грабіжниками.

Кількість знайдених в гробниці предметів мистецтва перевищували три з половиною тисячі; велика частина їх знаходиться нині в Каїрському музеї. Серед них — коштовності, прикраси, домашнє начиння, саркофаги (мумія фараона була захована в декілька дорогоцінних саркофагів). Самий прославлений експонат цього відділу — так звана Золота маска Тутанхамона. Це зображення молодого фараона, що лежало на обличчі мумії.

Дорогоцінний розділ Каїрського музею — витвори мистецтва так званого Амарнського періоду (також XIV століття до н. е.). Назва походить від села Тель-ель-Амарна, де було знайдено більшість цих шедеврів. Всі вони пов'язані з ім'ям «фараона-єретика» Аменхотепа IV. Він відрікся від многобожжя предків і законодавчо ввів в країні єдиний культ Сонця-Атона, на честь якого узяв собі нове ім'я, — Ехнатон. Прагнучи повністю відновити і духовне, і офіційне життя Єгипту, він покинув Фіви — стародавню єгипетську столицю і заснував нову, названу їм Ахетатон, на тому місці, де пізніше і виникла Тель-ель-Амарна.

Релігійна реформа Ехнатона спричинила за собою та інші. Його естетичні вимоги послужили причиною виникнення нового, раніше небувалого художнього стилю, який зараз іменують амарнським. В порівнянні з канонічним стриманим староєгипетським мистецтвом, амарнський стиль проводить враження своєрідного експресіонізму.


Галерея

Новини 2011 року

  • 29 січня під час мародерств у музеї було знищено дві мумії та розбито три вітрини. Після цього біля музею був утворений "живий ланцюг" з працівників музею та поліції, щоб захистити експонати.

Примітки

Посилання

Див. також