Відмінності між версіями «Кварцовий пісок»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (→‎Поширення: виправлення посилання за допомогою AWB)
 
(Не показана 1 проміжна версія ще одного користувача)
Рядок 7: Рядок 7:
   
 
== Поширення ==
 
== Поширення ==
У світі наприкінці XX ст. видобувалося понад 140 млн т кварцового піску щорічно. Найбільший обсяг видобутку — у [[США]] — 27—28 млн т на рік. [[Німеччина]], [[Франція]], [[Австралія]], [[Іспанія]] видрбувають 6—7 млн т на рік, [[Велика Британія]], [[Нідерланди]], [[Бразилія]], [[Італія]], [[Бельгія]], [[Канада]], [[ПАР]] — 2 — 4 млн т.
+
У світі наприкінці XX ст. видобувалося понад 140 млн т кварцового піску щорічно. Найбільший обсяг видобутку — у [[Сполучені Штати Америки|США]] — 27—28 млн т на рік. [[Німеччина]], [[Франція]], [[Австралія]], [[Іспанія]] видрбувають 6—7 млн т на рік, [[Велика Британія]], [[Нідерланди]], [[Бразилія]], [[Італія]], [[Бельгія]], [[Канада]], [[ПАР]] — 2 — 4 млн т.
   
 
=== Україна ===
 
=== Україна ===
Рядок 24: Рядок 24:
   
 
[[Категорія:Пісок]]
 
[[Категорія:Пісок]]
[[Категорія:Оксиди і гідроксиди (мінерали)]]
 
[[Категорія:Різновиди кварцу]]
 

Поточна версія на 19:03, 12 травня 2020

Піщані кварцові дюни (SiO2)

Кварцовий пісок (англ. quartz sand, high-silica sand; нім. Quarzsand m; рос. кварцевый песок) — пісок, що складається більше ніж на 90 % з уламків кварцу. Як правило, форма зерен добре обкатана. Матеріал добре відсортований, однорідний. Пісок кварцовий характерний для платформних районів. Утворюється як в умовах жаркого вологого клімату за рахунок перевідкладення продуктів глибокого хімічного вивітрювання материнських порід, так і безвідносно до клімату при тривалому перевідкладенні піщаного матеріалу або при формуванні осадів за рахунок розмивання більш древніх кварцових пісків (пісковиків).

Використання[ред. | ред. код]

Кварцові піски використовуються для виробництва скла (30—38 % від усього видобутку), як формувальні піски при литті металів, а також для виготовлення бетону і штукатурок.

Поширення[ред. | ред. код]

У світі наприкінці XX ст. видобувалося понад 140 млн т кварцового піску щорічно. Найбільший обсяг видобутку — у США — 27—28 млн т на рік. Німеччина, Франція, Австралія, Іспанія видрбувають 6—7 млн т на рік, Велика Британія, Нідерланди, Бразилія, Італія, Бельгія, Канада, ПАР — 2 — 4 млн т.

Україна[ред. | ред. код]

В Україні Державним балансом запасів враховано 28 родовищ кварцового піску, з яких розробляються 11. Всього запасів категорії А+В+С1 в Україні близько 232,4 млн тонн, С2 — 15,2 млн тонн. З них розробляються 65,4 млн тонн. Унікальним за якістю піску є Новоселківське родовище, на базі якого працює Новоселківський ГЗК.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]