Кеч

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 22:08, 16 серпня 2019, створена В.Галушко (обговорення | внесок) (автопереклад)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кеч

Кеч (англ. ketch) — тип двощоглового вітрильного судна. Торгові судна аналогічної конструкції називалися гукорами. Кеч відрізняється від шхуни тим, що у кеча задня щогла нижче передньої (при цьому у кеча передня щогла називається грот, а задня бізань, в той час як у двощогловий шхуни передня щогла називається фок, а задня грот); відміну ж кеча від йола складається в розташуванні бізань-щогли попереду головки балера (осі) стерна. Площа вітрил кормової щогли значна і становить близько 15-20 % всіх вітрил. Вітрила кеча косі, може бути використано гафельне озброєння. При слабкому вітрі між бізанню та гротом може встановлюватися апсель. Подібне вітрильне озброєння і розташування осі стерна дає переваги по керованості і ходкості в сильний вітер. У XVIII—XX ст кечем в Британії називався невеликий двощогловий вітрильник використовувався переважно під час прибережних перевезень. Зазвичай вітрильне устаткування було змішаним. Приклад — т. зв. балтійський кеч (англ. Baltic Ketch), тип, який ввозив ліс і прядиво з портів Балтики.

Відмінності кеча і йола[ред. | ред. код]

Часто кеч плутають з йолом, у якого бізань знаходиться в корму від балера стерна. За винятком цієї ознаки, обидва типи озброєння зовні схожі, хоча бізань у йола дещо менше відносно грота. Кеч вимагає більше рук для управління і звичайно трохи більше за розмірами. У більшості випадків площа бізані кеча приблизно дорівнює двом третинам площі грота. Залежно від типу корпусу і величини звисів на кечах можливі різні варіанти розташування щогол по довжині судна. У кеча топи щогл часто з'єднуються штаг-карнаком. Бізань-щогла кеча створює велику незручність рульовому, виняток становлять лише судна з кокпітом в центрі. Йол вільний від такого недоліку і, крім того, розміри його бізань виключають необхідність рифлення, а це є перевагою йола як крейсерської яхти. Різниця в озброєнні кеча і йола визначає можливі відмінності їх нерухомого такелажу. Бізань-щогла йола має незалежний стоячий такелаж, причому щоглу в поздовжньому напрямку в відсутність штаги утримують ванти, істотно рознесені по довжині судна. У кеча топи щогл часто з'єднуються штаг-карнаком.

Під час широкого розповсюдження тендерів йоли і кечі мали по два-три передніх вітрила. Тепер вони, як і шлюпи, частіше несуть один основний топовий стаксель і використовують додаткові передні вітрила. У той же час, існує думка, що озброєння з двома стакселями більш зручно, оскільки площа вітрил зменшується прибиранням швидше, ніж їх заміною. Площа парусності йолів і кечів на повних курсах може бути істотно збільшена шляхом постановки бізань-стакселя (апселя).

Істотна позитивна риса цих яхт полягає в тому, що при будь-якому варіанті парусності, вибирати відповідно до силою вітру, їх центровка не порушується. При шквалі, наприклад, досить прибрати грот. Те ж саме робиться і при необхідності взяти рифи на гроті, оскільки зарифити прибране вітрило набагато легше. Також більш простими є операції із заміни вітрил. Тут досить дуже нечисленного екіпажу. Проте тривале штормове лавірування, що вимагає концентрації парусності ближче до середини судна, для йолів і кечів з вітрилами в краях виявляється несприятливою, оскільки при цьому їх порівняно невисокі лавірувальі якості додатково знижуються. Ще один експлуатаційний недолік йолів і кечів — необхідність прибирання бізань-стакселя при зміні галсу, так як його штаг заважає грота-гіку. Є у них недолік і серйозніший: порівняно низька ефективність парусного озброєння в цілому.

Література[ред. | ред. код]

  • Епов Г. С. Парусное вооружение судов. — СПб.: «Елмор», 2005.

Посилання[ред. | ред. код]