Клан Макдавелл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Емблема (хрест) клану МакДавелл.
Герб вождя клану МакДавелл.
Тартан клану МакДавелл.

Клан МакДавелл — (шотл. — clan MacDowall, англ. — Macdowall, гэльск. — Mac Dubhghaill) — він же: Мак Дубгайлл — один з шотландських кланів.

Гасло клану: Vincere Vel Mori - До перемоги або смерті (лат.)

Вождь клану: Фергус Дей Горт МакДавелл Гартланд

Резиденція вождя клану: Замок Барр

Союзні клани: Комін, МакДугалл

Історія клану МакДавелл[ред. | ред. код]

Походження клану[ред. | ред. код]

Клан виник на землі Галловей (Galloway), що була названа по імені кельтських (гальских, гельських) переселенців з Ірландії. Це переселення відбулось в VII–VIII століттях. Є багато легенд та історичних переказів про землю та князівство Галловей. Історик Олександр Нісбет (Alexander Nisbet) переповідає легенду, що Довалл (Dovall) з князівства Галловей вбив тирана Нохатуса (Nothatus) у 230 р. до н. е. Потім правителі цього князівства чинили запеклий опір римлянам. І саме ці події обумовили зображення лева на гербі вождів клану.

Лорди Галловей були в свій час могутніми і впливовими — їхні володіння включали в себе абатства і приходи. Фергус Галловей — володар цих земель був сильним володарем в часи короля Давида І Шотландського. Він поділив своє князівство між синами. Один з його синів або онуків — Дугал (Dougal). Останній його нащадок — Алан помер у 1234 році. Дочка Алана — Деворгілла (Devorgilla) одружилась з Баліолем — лордом замку Барнард. Їхнім сином був Джон, який успадкував землю Галловей. У 1295 році Баліоль як лорд Галловей отримав у володіння землі Гархланд (Garthland) і прізвище Дугал. У 1296 році Дугал та Фергус Мак Дугал підписали присягу (Ragman Roll) на вірність королю Англії Едварду І.

XIV–XVI століття[ред. | ред. код]

Онук Дугала — Фергус успадкував третю частину земель Гархланд — він в часи короля Шотландії Давида ІІ був шерифом. Його онуком був Фергус МакДавелл — V лайрд МакДавелл. Він потрапив у полон до англійців у 1401 році в битві під Гомілдон (Homildon).

Ухтред (Uchtred) — ІХ лорд Гархланд одружився з Ізобель Гордон (Isobel Gordon) з клану Гордон, що контролював землі Лохінвер (Lochinver). Він та його син були вбиті в битві під Флодденом (Flodden) у 1513 році в часи короля Шотландії Джеймса IV. Джон (Іоан) — ХІ лайрд теж був вбитий під час війни з англійцями у битві під Пінкі Клев (Pinkie Cleugh) у 1547 році. Джон передав свої маєтки своєму синові — Ухтреду перш ніж іти на війну. Цей Ухтред взяв участь у рейді на Рухвен (Ruthven) коли граф (ерл) Говрі та інші шляхтичі-протестанти викрали молодого короля Шотландії Джеймса VI у 1582 році і відправили його до замку Рухвен, а потім до Единбургського замку. Ухтред пізніше був помилуваний у 1584 році і отримав новий титул — барон Гархланд і Корсволл.

Сучасна історія клану[ред. | ред. код]

Джеймс МакДавелл та Вільям МакДавелл були XVI і XVII лайрдами відповідно. У XVII столітті вини були членами парламенту від Вігтауншіра (Wigtownshire). Вільям МакДавелл і його дружина — Грізель Бітон мали чотирнадцять дітей та онука — Джеймс МакДавелла, що став лорд-мером Глазго.

ХХІ вождь клану та лайрд МакДавелл був прихильником в шотландської автономії і був обраний до парламенту у 1783 і до своєї смерті в 1810 році сидів у палаті громад у Вестмінстері. Його змінив племінник — Вільям, який продав кланові землі Гархланд, але зберіг маєток в Лохвіннох (Lochwinnoch), земля Ренфрюшір. Після його смерті титул перейшов до генерал-лейтенант Дея МакДавелла. Наприкінці дев'ятнадцятого століття, більшість людей з клану МакДавелл емігрували до Канади.

Нинішнім вождем клану Є Фергус МакДавелл, що володіє гербом та званням вождя клану.

Замки клану МакДавелл[ред. | ред. код]

Замок Барр в Гархланді — резиденція вождів клану МакДавелл.

Замок Гархланд — у землі Вінгтауншір — збудований 1211 році. Замок був в свій час резиденцією вождів клану МакДавелл з Гархланда.

Замок Логан — у 1295 році король подарував клану землі Кікрмайден. На цій землі був побудований замок. Судячи по всьому він згорів і був перебудований у 1500 році. Від цього замку лишилися тільки руїни, які потім були перебудовані в маєток.

Гілки та септи клану[ред. | ред. код]

МакДавелли з Гархланду

МакДавелли з Фрев

МакДавелли з Логану

МакДавелли з Макрімору

Інші гілки та родини, що пов'язані з кланом МакДавелл: Coyle, Dole, Dougal, Dougall, Doyle, Dow, Dowdle, Dowall, Dowell, Dowler, Dowling, Dugle, Duvall, Duwall, Kyle, MacDewell, MacDill, MacDole, MacDool, MacDougall, McDougal, MacDouyl, M'Douwille, Macduoel, Mcdoual, Mcdoll, MacDowall, MacDowal, McDowall, McDowal, MacDowell, McDowell, MacDowile, MacDowile, MacDowile, MacDowilt, MacDuael, MacDuel, McDuhile, MacDull, Macduuyl, Macduyl, Makdougall, Makdull, Mcduwell, M'Gowall, Mactheuel.

Джерела[ред. | ред. код]

 • Clan Macdowall Profile scotlclans.com. Retrieved 19 October, 2013.
 • MacDowalls of Galloway. www.macdougall.org. Retrieved 18 July 2009.
 • Way, George and Squire, Romily. Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). Published in 1994. Pages 218–219.
 • Famous Scottish battles, Philip Warner, Leo Cooper, London, 1975, ISBN 0-85052-487-3
 • Our Heritage | Clan MacDougall Society of North America
 • Garthland Castle. CANMORE. Royal Commission on the Ancient and Historical Monuments of Scotland.
 • Caledonia. Vol.III. by George Chalmers (1824). p. 379 http://archive.org/stream/caledoniaoraccou03chal#page/379/mode/1up
 • Our Heritage | Clan MacDougall Society of North America
 • MacDowall. www.myclan.com. Archived from the original on 22 May 2006. Retrieved 18 July 2009.
 • Clan Macdowall. Standing Council of Scottish Chiefs (clanchiefs.org). Retrieved 2008-06-09.
 • McDowell Name Meaning and History. Ancestry.com. Retrieved 18 July 2009.
 • Macdowall, Fergus D. H. and MacDougall, William L. «The MacDowalls» (2009). Page 160.