Клебан-Бик (регіональний ландшафтний парк)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:58, 1 березня 2014, створена Іванко1 (обговорення | внесок) (→‎З історії створення: стильові правлення за допомогою AWB)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клебан-Бик
Клебан-Бицький парк.jpg
Парк Клебан-Бик.
48°27′11″ пн. ш. 37°41′29″ сх. д. / 48.4532278° пн. ш. 37.6916611° сх. д. / 48.4532278; 37.6916611
Тип ландшафтний
Статус регіональний
Відкрито 2000 рік
Площа 1974 га
Розміщення Костянтинівський район Донецької області, береги річки Кривий Торець і Клебан-Бицького водосховища
Клебан-Бик. Карта розташування: Україна
Клебан-Бик
Клебан-Бик
Клебан-Бик (Україна)

Клебан-Бик у Вікісховищі?
Клебан-Бицьке водосховище

«Клебан-Бик» — регіональний ландшафтний парк на території Костянтинівського району Донецької області, розташувався на обох берегах ріки Кривий Торець і Клебан-Бицького водоймища.

З історії створення

Створення парку — данина історичному минулому. Ця місцевість тісно пов'язана з історією Війська Запорізького. Майже з 1500 року в царських грамотах, виданих Війську Запорізькому про границі козачих вільностей, зустрічається назва «Урочище річки Бичок», з 1600 року — «Клебина», а з 1720 року — «Клебан-Бик». Недалеко від місця злиття річок Бичок та Кривий Торець знаходилася козацька застава «Залізна», назву якої в наш час носить невелике селище біля міста Дзержинськ.

Рішення про створення регіонального ландшафтного парку прийнято в 2000 році (рішення Донецької обл. ради від 29.02.2000 р. № 23/11-256), Згідно з цим першим рішенням, у 2000 р. територія Парку становила 2142 га, а штат на 2005 рік становив 12 осіб[1].

Характеристика ландшафтного парку

Загальна площа регіонального ландшафтного парку 1974 га.

Особливу цінність на території парку має Клебан-Бицьке водосховище з прилеглими земельними ділянками.

Територія регіонального ландшафтного парку розташована в Костянтинівському районі на берегах Клебан-Бицького водосховища, в гирлі річки Клебан-Бик. Територія парку характеризується не тільки унікальними природними комплексами і об'єктами, але й особливими рекреаційними умовами, що визначаються різноманітними мальовничими ландшафтами, придатністю для різних видів відпочинку, доступністю для мешканців великих населених пунктів.

Дана територія має гористий характер, вона складається з кам'янистих гряд, відслонень гірських порід із значною щільністю та глибиною ерозійного розгалуження, великим оголенням корінних порід, що виступають суцільними грядами. Особливий інтерес має пам'ятка загальнодержавного значення «Клебан-Бицьке відслонення», площа якої 60 га. Його головна визначна пам'ятка — вихід на денну поверхню дуже давніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках старовинного Пермського моря. У кам'яновугільний період (понад 300 млн років тому) це було неглибоке море, на дні якого мешкали численні безхребетні. До наших часів тут збереглися сліди незвичайної рослинності. Скам'янілі рештки рослин, коралів, молюсків можна знайти на лівому крутоярому березі водоймища.

Вид на Клебан-Бицьке водосховище з автошляху Н20

Рослинний і тваринний світ

Перша інвентаризація біоти Парку проведена 2005 року під керівництвом Валерія Денщика. Її підсумки викладено у виданні «Ковила вздовж води. Нариси до літопису природи РЛП „Клебан-Бик“» (2005 рік).

Рослинний

Рослинний світ представлений байрачними лісами, де збереглася кам'янистолюбива засухостійка флора, а також ділянки цілинних типчаково-ковилових петрофільних степів. Чагарники представлені караганою, шипшиною, таволгою, кизильником чорноплідним. У байрачних лісах домінують дуб звичайний, ясен високий, до них примішуються в'яз голий, клен польовий та ясенелистий, липа серцевидна.

Проведені на 2005 рік геоботанічні дослідження дозволили з'ясувати, що на центральні ділянці РЛП рослинний покрив складається з 9 формацій, до яких належать 29 рослинних асоціацій.

Тваринний світ

Багатий також і тваринний світ: біля водоймища, на його берегах живуть черепахи, ящірки, жаби, світ птахів налічує понад 100 видів, у водоймищах водиться понад 20 видів риб.

2005 року проведено інвентаризацію, результати якої викладено у згаданому виданні. Загалом обліковано 209 видів хребетних, що представляють 62 родини 5 класів, у тому числі 12 видів, внесених до ІІ видання «Червоної книги України». За класами ці дані розподіляються так:

  • риб — 26 видів,
  • земноводних — 3 види,
  • плазунів — 6 видів,
  • птахів — 144 види,
  • ссавців — 30 видів.

Резюме

Таким чином, враховуючи особливу природоохоронну цінність і рекреаційну значимість (тут є всі можливості для організації різноманітного відпочинку населення, зеленого туризму і проведення еколого-просвітницької діяльності), Рішенням Донецької обласної ради від 29.02.2000 р. № 23/11-256 організований ландшафтний парк «Клебан-Бик», загальною площею 1974 га, з включенням в його склад водосховища і прилеглих територій.

Примітки

  1. Ковила вздовж води. Нариси до літопису природи РЛП «Клебан-Бик» / За ред. В. А. Денщика. — Луганськ: СПД Рєзніков В. С., 2005. — 132 с.

Джерела

Посилання