Книжковий Арсенал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Міжнародни фестиваль «Книжковий Арсенал» заснований 2011 року Мистецьким арсеналом[1] і відбувається там щорічно навесні. Це грандіозна[2] інтелектуальна подія України[3], де розвиваються і взаємодіють літературна, візуальна, музична та театральна сцени, порушуються і осмислюються вагомі питання буття людини, а також суспільства і культури, спонукаючи до проактивної позиції учасників і відвідувачів. За 9 років існування Книжковий Арсенал відвідали понад пів тисячі письменників, поетів, філософів, дизайнерів, ілюстраторів та експертів видавничої справи з понад пів сотні країн світу.

У 2019 році лондонська «International Publishing Industry Excellence Awards» визнала Книжковий Арсенал найкращим літературним фестивалем року[4][5].

Старт

Перший «Книжковий Арсенал» відбувався з 28 травня по 1 червня 2011 року. Перший куратор «Книжкового Арсеналу» — Ольга Жук[6]. Перший фестиваль фактично окреслив структуру майбутніх фестивалів і мав дві складові — виставка-ярмарок книговидавців та насичена програма подій фестивалю:

 • майстер-класи, лекції, дискусії
 • виставка art book, коміксів та книжкової ілюстрації
 • програма подій для дітей
 • велика благодійна акція до Дня захисту дітей
 • поетичні та музичні перформанси, концерти, кінопокази
 • марафон автограф-сесій, зустрічі з відомими письменниками, перекладачами, критиками, художниками
 • презентації найцікавіших нових книг і проектів українських та іноземних видавництв
 • бізнес-зустрічі, пітчинг-сесії видавців і авторів
 • спільні спецпроекти з українськими та міжнародними мас медіа, фестивалями, видавництвами.

У Книжковому Арсеналі у 2011 році взяли участь близько 100 видавництв, його відвідали 30 спеціальних гостей із 10 країн. Зокрема Барнаба Форназетті — голова італійського дизайн-ательє; Франсуаза Барб-Ґалль — авторка книжок про те, як знайомити дітей із мистецтвом; Пірошка Доссі — автор бестселеру «Продано! Мистецтво і гроші»; Жюль Дейлдер — поет з Нідерландів та джазмен; Геллерт Тамас — шведський письменник non-fiction; письменник Юнас Гассен Хемірі; Кінга Дунін — польська письменниця та феміністка; Мирон Цовнір — фотограф, автор кримінальних романів; Лінор Горалік — російська письменниця, авторка коміксів; авторка детективів Тетяна Устінова; директор празького видавництва «Labyrint» Йоахім Дворжак.

З 2011 року Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» відбувається щороку і щороку збільшує експозиційну площу, кількість відвідувачів, географію учасників, удосконалює структуру та програму. 2019 року ІХ Книжковий Арсенал відвідали понад 55 тисяч людей (зокрема і Петро Порошенко разом із дружиною, а також новообраний Президент України Володимир Зеленський), в ярмарку взяли участь понад дві сотні учасників, відбулось 450 подій, експозиційна площа сягнула 22 тисяч квадратних метрів.

Фокусна тема

Починаючи з 2017 року «Книжковий Арсенал» обирає фокусну тему фестивалю, яка стає наскрізною для програм та подій. Також кожна фокусна тема має куратора. «Сміх. Страх. Сила» стала фокусною темою в 2017 році, а її куратором Тетяна Терен. У 2018 році темою обрано «Проект майбутнього», в 2019 році — «Сусідство: відкрите питання». Кураторкою фокусних тем обидвох років була Віра Балдинюк. У 2020 році куратором фокусної теми Книжкового Арсеналу став Ростислав Семків, а тему сформульовано як «оптимісти скептики»[7].

Конкурс на найкращий книжковий дизайн

З 2016 року «Книжковий Арсенал» за підтримки Goethe-Institut в Україні, Франкфуртського книжкового ярмарку і фонду «Buchkunst», проводить серед українських видавців та культурних інституцій конкурс на найкращий книжковий дизайн. Конкурс покликаний говорити про книжку як мистецький об’єкт і розвивати галузь в естетичному напрямку.

Церемонія нагородження переможців відбувається на відкритті «Книжкового Арсеналу», видання-переможці та стенд видавництва позначаються окремими маркерами під час всього Фестивалю. Видання, що входять до шорт-ліста конкурсу, щороку представлені в рамках колекції «Найкрасивіші книги світу» на Франкфуртському та Лейпцизькому книжкових ярмарках.

Галерея

Примітки

 1. Є ще книжки в «Арсеналі»! (нотатки про Перший міжнародний книжковий фестиваль) | Література. Сучасна українська література. Всеохопний літературний портал. Література. Сучасна українська література. Всеохопний літературний портал (uk). Архів оригіналу за 2018-06-18. Процитовано 2018-06-18. 
 2. "Книжковий Арсенал" відвідали 57 тисяч людей. ТСН.ua (uk). 2019-05-30. Процитовано 2019-12-29. 
 3. Реформи, продажі та книжкові хіти Книжкового Арсеналу 2019. www.chytomo.com (uk). 2019-06-10. Процитовано 2019-12-29. 
 4. Fair, The London Book (2019-03-13). The London Book Fair International Excellence Awards 2019: Winners Announced. The Hub by London Bookfair (en-GB). Процитовано 2019-12-29. 
 5. Книжковий Арсенал здобув відзнаку Лондонського книжкового ярмарку «Літературний фестиваль року». Арсенал (uk). Процитовано 2019-11-27. 
 6. Оля Жук: Через економію на культурі під час війни Україну сприймають як жертву з віялом проблем. Українська правда _Життя. Процитовано 2018-06-18. 
 7. «Книжковий Арсенал» оголосив тему і кураторів. YourArt (uk-UA). Процитовано 2019-12-29. 

Посилання