Відмінності між версіями «Коваленко Олександр Борисович»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (вікіфікація)
м (вікіфікація)
Рядок 29: Рядок 29:
 
Народився 5 лютого [[1951]] року в м. [[Чернігів]], в родині відомого чернігівського журналіста Бориса Івановича Коваленка.
 
Народився 5 лютого [[1951]] року в м. [[Чернігів]], в родині відомого чернігівського журналіста Бориса Івановича Коваленка.
   
У 1968 р. із сріб­ною медаллю закінчив Чернігівську се­редню школу № 19. Працював музейним наглядачем у Чернігівському державному архітектуро-історичному заповіднику, де пропрацював 1 рік.<ref name=":0">[http://tour-cn.com.ua/publ/oleksandr_kovalenko_naukovec_pedagog_kraeznavec/50-1-0-584 Сергій Павленко.<strong> </strong>Олександр Коваленко - науковець, педагог, краєзнавець]</ref>
+
У [[1968]] році із сріб­ною медаллю закінчив Чернігівську се­редню школу №&nbsp;19. Протягом року працював музейним наглядачем у Чернігівському державному архітектуро-історичному заповіднику.<ref name=":0">[http://tour-cn.com.ua/publ/oleksandr_kovalenko_naukovec_pedagog_kraeznavec/50-1-0-584 Сергій Павленко.''' '''Олександр Коваленко&nbsp;— науковець, педагог, краєзнавець]</ref>
   
1969 р. вступив на історичний факультет Ніжинського державного пе­дагогічного інституту ім. М. Гоголя.
+
[[1969]] року вступив на історичний факультет Ніжинського державного пе­дагогічного інституту імені М. Гоголя.
   
1971 р. одержав диплом переможця республіканського конкурсу студентських наукових робіт за статтю про чернігівського полковника [[Небаба Мартин|М. Небабу]].
+
[[1971]] року одержав диплом переможця республіканського конкурсу студентських наукових робіт за статтю про чернігівського полковника [[Небаба Мартин|М. Небабу]].
   
У 1972 р. в "Українському історичному журналі" була надрукована перша на­укова розвідка про українського історика [[Модзалевський Вадим Львович|В. Модзалевського.]]
+
У [[1972]] році в «Українському історичному журналі» була надрукована перша на­укова розвідка про українського історика [[Модзалевський Вадим Львович|В. Модзалевського.]]
   
<nowiki> </nowiki>1973 р. з відзнакою закінчив Ніжинський педінститут,арийнятий на посаду наукового співробітника [[Чернігівський історичний музей імені В.Тарновського|Чернігівського історичного му­зею]]. Тут О.Б. Коваленко віднайшов і оприлюднив списки козацьких [[Літопис Самовидця|літописів Самовидця]] та [[Літопис Грабянки|Г. Грабянки]], хроніку І. Забіли.
+
У [[1973]] році з відзнакою закінчив Ніжинський педінститут, арийнятий на посаду наукового співробітника [[Чернігівський історичний музей імені В.Тарновського|Чернігівського історичного му­зею]]. Тут О.&nbsp;Б.&nbsp;Коваленко віднайшов і оприлюднив списки козацьких [[Літопис Самовидця|літописів Самовидця]] та [[Літопис Грабянки|Г. Грабянки]], хроніку І. Забіли.
   
З 1976 року асистент, старший викладач, доцент кафедри історії СРСР і УРСР, проректор, секретар парткому Чернігівського державного педагогічного інституту ім. Т.Г. Шевченка.
+
З [[1976]] року асистент, старший викладач, доцент кафедри історії СРСР і УРСР, проректор, секретар парткому Чернігівського державного педагогічного інституту ім. Т.&nbsp;Г.&nbsp;Шевченка.
   
У 1980 році захистив кандидатську дисертацію «В.Л. Модзалевський як історик та джерелознавець» в Інституті історії АН УРСР. У 1983 р. одержав вчене звання доцента.
+
У [[1980]] році захистив кандидатську дисертацію «В.&nbsp;Л.&nbsp;Модзалевський як історик та джерелознавець» в Інституті історії АН УРСР. У [[1983]] році одержав вчене звання доцента.
   
Упродовж 1985–1988 років завідуючий відділом науки навчальних закладів Чернігівського обкому Компартії України. З 1988 - 1990 рік завідучий кафедрою історії СРСР і УРСР ЧДПІ ім. Т.Г. Шевченка.
+
Упродовж [[1985]]–[[1988]] років завідуючий відділом науки навчальних закладів Чернігівського обкому Компартії України. З [[1988]] по [[1990]] рік завідував кафедрою історії СРСР і УРСР ЧДПІ імені Т.&nbsp;Г.&nbsp;Шевченка.
   
У червні 1990 року за його ініціативою створено кафедру історії та археології України, яку і очолював О.Б.Коваленко до 1992 року.
+
У червні [[1990]] року за його ініціативою створено кафедру історії та археології України, яку і очолював О.&nbsp;Б.&nbsp;Коваленко до [[1992]] року.
   
З 1990 року - декан історичного факультету.
+
З [[1990]] року&nbsp;— декан історичного факультету.
[[File:О.Б. Коваленко.JPG|thumb|О.Б. Коваленко нагороджує Чернігівський музей Коцюбинського почесною грамотою]]
+
[[Файл:О.Б. Коваленко.JPG|thumb|О.&nbsp;Б.&nbsp;Коваленко нагороджує Чернігівський музей Коцюбинського почесною грамотою]]
З 1991 року провідний науковий співробітник, завідувач сектора, керівник Чернігівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України.<ref>[http://kps-ua.net/2010/chernigivska/kovalenko-oleksandr-borisovich Книга педагогічної слави - Олександ Борисович Коваленко.] - <em>Книга створена на підставі наказу Міністерства освіти і науки України № 592 від 10 липня 2007 року</em></ref>
+
З [[1991]] року&nbsp;— провідний науковий співробітник, завідувач сектора, керівник Чернігівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.&nbsp;С.&nbsp;Грушевського НАН України.<ref>[http://kps-ua.net/2010/chernigivska/kovalenko-oleksandr-borisovich Книга педагогічної слави&nbsp;— Олександ Борисович Коваленко.]&nbsp;— ''Книга створена на підставі наказу Міністерства освіти і науки України №&nbsp;592 від 10 липня 2007 року''</ref>
   
У 1993 році присвоєно почесне звання „Заслужений працівник народної освіти України”. 
+
У [[1993]] році присвоєно почесне звання «Заслужений працівник народної освіти України».&nbsp;
   
У 2001-2003 рр. працював заступником голови Чернігівської обласної державної адміністрації з гуманітарних питань.
+
У [[2001]]–[[2003]] роках працював заступником голови Чернігівської обласної державної адміністрації з гуманітарних питань.
   
 
З [[2009]] року&nbsp;— директор Інституту історії, етнології та правознавства ім. О.&nbsp;М.&nbsp;Лазаревського Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.&nbsp;Г.&nbsp;Шевченка.
Відмінник освіти України (2003 р.) Нагороджений [[Орден «За заслуги» (Україна)|орденом „За заслуги”]] ІІІ (2001 р.) і ІІ (2007 р.) і І ступенів (2009 р.)<ref>[http://inst-hist.nethouse.ua/page/56029 Біографія Коваленка О.Б. на сайті Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського]</ref>
 
   
З 2009 р. директор Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка.
+
З [[2014]] року&nbsp;— директор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства ім. О.&nbsp;М.&nbsp;Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.&nbsp;Г.&nbsp;Шевченка.
   
 
У [[2014]] році&nbsp;— нагородив Чернігівський музей Коцюбинського, на святкуванні 80-річчя, почесною грамотою від Центру краєзнавчих досліджень Чернігівської області.<ref>[http://newvv.net/literature/234788.html Андрій Олійник. Чернігівський музей Коцюбинського відсвяткував 80-річчя.&nbsp;— Високий Вал.&nbsp;— 29.10.2014&nbsp;р.]</ref>
З 2014 р. - директор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка.
 
   
  +
== Нагороди ==
В 2014 р. - нагородив Чернігівський музей Коцюбинського, на святкуванні 80-річчя, почесною грамотою від Центру краєзнавчих досліджень Чернігівської області.<ref>[http://newvv.net/literature/234788.html Андрій Олійник. Чернігівський музей Коцюбинського відсвяткував 80-річчя. - Високий Вал. - 29.10.2014 р.]</ref>
 
 
Відмінник освіти України ([[2003]]) Нагороджений [[Орден «За заслуги» (Україна)|орденом «За заслуги»]] ІІІ ([[2001]]) і ІІ ([[2007]]) і І ступенів ([[2009]])<ref>[http://inst-hist.nethouse.ua/page/56029 Біографія Коваленка О. Б. на сайті Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.&nbsp;М.&nbsp;Лазаревського]</ref>
   
 
== Професійні досягнення ==
 
== Професійні досягнення ==
О. Б. Коваленко — учасник міжнародних, всеукраїнських та регіо­нальних наукових конференцій. Один з фундаторів Чернігівської облас­ної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців, клубу "Краєзнавець" при Чернігівській обласній бібліотеці ім. В. Короленка, видавництва "Сіве­рянська думка", заступник голови Всеукраїнського товариства "Історичні джерела". За участі Олександра Борисовича підготовлено чернігівський том "Истории городов и сел Украинской ССР" (1983), енциклопедичний довідник "Чернігів­щина" (1990), "Атлас Чернігівської області" (1991).Заступник голови редакційної колегії унікальної енциклопедичної праці "Звід пам'яток історії та культури України по Чер­нігівській області".
+
Учасник міжнародних, всеукраїнських та регіо­нальних наукових конференцій. Один з фундаторів Чернігівської облас­ної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців, клубу «Краєзнавець» при Чернігівській обласній бібліотеці імені В. Короленка, видавництва «Сіве­рянська думка», заступник голови Всеукраїнського товариства «Історичні джерела». За участі Олександра Борисовича підготовлено чернігівський том «Истории городов и сел Украинской ССР» ([[1983]]), енциклопедичний довідник «Чернігів­щина» ([[1990]]), «Атлас Чернігівської області» ([[1991]]).Заступник голови редакційної колегії унікальної енциклопедичної праці «Звід пам'яток історії та культури України по Чер­нігівській області».
   
Загалом О. Коваленку належить близько 250 наукових і науково-методичних публікацій.<ref name=":0" />
+
Загалом О.&nbsp;Б.&nbsp;Коваленку належить близько 250 наукових і науково-методичних публікацій.<ref name=":0" />
   
 
== Наукові роботи ==
 
== Наукові роботи ==
Рядок 83: Рядок 84:
 
* [http://chtyvo.org.ua/authors/Kovalenko_OB Коваленко О.&nbsp;Б.&nbsp;Чернігів та його округа очима Аркадія Верзилова]
 
* [http://chtyvo.org.ua/authors/Kovalenko_OB Коваленко О.&nbsp;Б.&nbsp;Чернігів та його округа очима Аркадія Верзилова]
   
* Дорошенко Д.&nbsp;І.&nbsp;Коротенька історія Чернігівщини /&nbsp;Підгот. до друку, вступ. ст. О.&nbsp;Б.&nbsp;Коваленка.&nbsp;— 2-е вид., вип. і доп.&nbsp;— Чернігів: Черніг. обереги, 2003.&nbsp;— 72 с.
+
* Дорошенко Д.&nbsp;І.&nbsp;Коротенька історія Чернігівщини /&nbsp;Підгот. до друку, вступ. ст. О.&nbsp;Б.&nbsp;Коваленка.&nbsp;— 2-е вид., вип. і доп.&nbsp;— Чернігів: Черніг. обереги, 2003.&nbsp;— 72&nbsp;с.
   
 
* Бречицький Благовіщенський Андроників монастир // Енциклопедія історії України.&nbsp;— К., 2003.&nbsp;— Т. 1.&nbsp;— С. 375–376.
 
* Бречицький Благовіщенський Андроників монастир // Енциклопедія історії України.&nbsp;— К., 2003.&nbsp;— Т. 1.&nbsp;— С. 375–376.
Рядок 109: Рядок 110:
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
  +
{{примітки}}
<references />
 
   
 
== Джерела ==
 
== Джерела ==
* [http://inst-hist.nethouse.ua/page/56029 Біографія Коваленка О.Б. на сайті Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського]
+
* [http://inst-hist.nethouse.ua/page/56029 Біографія Коваленка О. Б. на сайті Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.&nbsp;М.&nbsp;Лазаревського]
* [http://www.ex.ua/77499405 Енциклопедія історії України: Ка - Ком. - К.: В-во "Наукова думка". - 2007. - 528 с.: іл.]
+
* [http://www.ex.ua/77499405 Енциклопедія історії України: Ка&nbsp;— Ком.&nbsp;— К.: В-во «Наукова думка».&nbsp;— 2007.&nbsp;— 528 с.: іл.]
* [http://chernihiv.edc.org.ua/ua/person/134_Kovalenko_Oleksandr_Borysovych Чернігівська обласна організація "Єдиний центр - народна опора"]
+
* [http://chernihiv.edc.org.ua/ua/person/134_Kovalenko_Oleksandr_Borysovych Чернігівська обласна організація «Єдиний центр&nbsp;— народна опора»]
* [http://tour-cn.com.ua/publ/oleksandr_kovalenko_naukovec_pedagog_kraeznavec/50-1-0-584 Сергій Павленко.<strong> </strong>Олександр Коваленко - науковець, педагог, краєзнавець]
+
* [http://tour-cn.com.ua/publ/oleksandr_kovalenko_naukovec_pedagog_kraeznavec/50-1-0-584 Сергій Павленко.''' '''Олександр Коваленко&nbsp;— науковець, педагог, краєзнавець]
* [http://kps-ua.net/2010/chernigivska/kovalenko-oleksandr-borisovich Книга педагогічної слави - Олександ Борисович Коваленко.] - <em>Книга створена на підставі наказу Міністерства освіти і науки України № 592 від 10 липня 2007 року</em>
+
* [http://kps-ua.net/2010/chernigivska/kovalenko-oleksandr-borisovich Книга педагогічної слави&nbsp;— Олександ Борисович Коваленко.]&nbsp;— ''Книга створена на підставі наказу Міністерства освіти і науки України №&nbsp;592 від 10 липня 2007 року''
*[http://newvv.net/literature/234788.html Андрій Олійник. Чернігівський музей Коцюбинського відсвяткував 80-річчя. - Високий Вал. - 29.10.2014 р.]
+
* [http://newvv.net/literature/234788.html Андрій Олійник. Чернігівський музей Коцюбинського відсвяткував 80-річчя.&nbsp;— Високий Вал.&nbsp;— 29.10.2014&nbsp;р.]
   
 
{{bio-stub}}
 
{{bio-stub}}

Версія за 22:51, 10 квітня 2015

Коваленко Олександр Борисович
Коваленко Олександр Борисович
професор, кандидат історичних наук
Народився 5 лютого 1951(1951-02-05) (68 років)
Чернігів, Українська РСР, СРСР
Громадянство
(підданство)
Flag of Ukraine.svg Україна
Національність українець
Діяльність історик
Alma mater Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя
Сфера інтересів історія
Заклад Навчально-науковий інститут історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка
Вчене звання професор
Науковий ступінь кандидат історичних наук
Відомі учні Кондратьєв Ігор Вікторович
Нагороди
Орден «За заслуги» І ступеня
Орден «За заслуги» ІІ ступеня
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Заслужений працівник освіти України

Коваленко Олександр Борисович у Вікісховищі?

Коваленко Олександр Борисович (нар. 5 лютого 1951, Чернігів) — український історик, дослідник Лівобережної України 17-19 ст., спеціаліст у галузі історіографії, джерелознавства, археографії, історичного краєзнавства. Кандидат історичних наук (1980), професор, Заслужений працівник народної освіти України (1993).

Біографія

Народився 5 лютого 1951 року в м. Чернігів, в родині відомого чернігівського журналіста Бориса Івановича Коваленка.

У 1968 році із сріб­ною медаллю закінчив Чернігівську се­редню школу № 19. Протягом року працював музейним наглядачем у Чернігівському державному архітектуро-історичному заповіднику.[1]

1969 року вступив на історичний факультет Ніжинського державного пе­дагогічного інституту імені М. Гоголя.

1971 року одержав диплом переможця республіканського конкурсу студентських наукових робіт за статтю про чернігівського полковника М. Небабу.

У 1972 році в «Українському історичному журналі» була надрукована перша на­укова розвідка про українського історика В. Модзалевського.

У 1973 році з відзнакою закінчив Ніжинський педінститут, арийнятий на посаду наукового співробітника Чернігівського історичного му­зею. Тут О. Б. Коваленко віднайшов і оприлюднив списки козацьких літописів Самовидця та Г. Грабянки, хроніку І. Забіли.

З 1976 року асистент, старший викладач, доцент кафедри історії СРСР і УРСР, проректор, секретар парткому Чернігівського державного педагогічного інституту ім. Т. Г. Шевченка.

У 1980 році захистив кандидатську дисертацію «В. Л. Модзалевський як історик та джерелознавець» в Інституті історії АН УРСР. У 1983 році одержав вчене звання доцента.

Упродовж 19851988 років завідуючий відділом науки навчальних закладів Чернігівського обкому Компартії України. З 1988 по 1990 рік завідував кафедрою історії СРСР і УРСР ЧДПІ імені Т. Г. Шевченка.

У червні 1990 року за його ініціативою створено кафедру історії та археології України, яку і очолював О. Б. Коваленко до 1992 року.

З 1990 року — декан історичного факультету.

Файл:О.Б. Коваленко.JPG
О. Б. Коваленко нагороджує Чернігівський музей Коцюбинського почесною грамотою

З 1991 року — провідний науковий співробітник, завідувач сектора, керівник Чернігівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України.[2]

У 1993 році присвоєно почесне звання «Заслужений працівник народної освіти України». 

У 20012003 роках працював заступником голови Чернігівської обласної державної адміністрації з гуманітарних питань.

З 2009 року — директор Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка.

З 2014 року — директор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка.

У 2014 році — нагородив Чернігівський музей Коцюбинського, на святкуванні 80-річчя, почесною грамотою від Центру краєзнавчих досліджень Чернігівської області.[3]

Нагороди

Відмінник освіти України (2003) Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ (2001) і ІІ (2007) і І ступенів (2009)[4]

Професійні досягнення

Учасник міжнародних, всеукраїнських та регіо­нальних наукових конференцій. Один з фундаторів Чернігівської облас­ної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців, клубу «Краєзнавець» при Чернігівській обласній бібліотеці імені В. Короленка, видавництва «Сіве­рянська думка», заступник голови Всеукраїнського товариства «Історичні джерела». За участі Олександра Борисовича підготовлено чернігівський том «Истории городов и сел Украинской ССР» (1983), енциклопедичний довідник «Чернігів­щина» (1990), «Атлас Чернігівської області» (1991).Заступник голови редакційної колегії унікальної енциклопедичної праці «Звід пам'яток історії та культури України по Чер­нігівській області».

Загалом О. Б. Коваленку належить близько 250 наукових і науково-методичних публікацій.[1]

Наукові роботи

 • Дорошенко Д. І. Коротенька історія Чернігівщини / Підгот. до друку, вступ. ст. О. Б. Коваленка. — 2-е вид., вип. і доп. — Чернігів: Черніг. обереги, 2003. — 72 с.
 • Бречицький Благовіщенський Андроників монастир // Енциклопедія історії України. — К., 2003. — Т. 1. — С. 375–376.

Звіт про діяльність Чернігівської обласної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців // Всеукраїнська спілка краєзнавців. 1997–2003 роки. — К., 2003. — С. 88-94.

 • О. Лазаревський та «лівобережна школа» в українській історіографії другої половини ХІХ-початку ХХ ст. // О. Лазаревський (1834–1902): Доп. та матеріали наук.-практ. конф. «Українська археографія: проблеми і перспективи», присвяч. 160-річчю від дня народж. О. М. Лазаревського. — К., 2003. — Вип. 1. — С. 33-34.
 • Політика розкуркулювання і голодомор 1932–1933 років на Чернігівщині // За них скажемо: Голод 1932–1933 років на Чернігівщині / Упоряд. С. Реп'ях. — Чернігів, 2003. — С. 72-83. [Співавт.: В. В. Ткаченко].
 • Творчий набуток краєзнавців. Чернігівська область: Коротка бібліографія // Всеукр. спілка краєзнавців. 1997–2003 роки. — К., 2003. — С. 138–143.
 • Сторінки історії // Чернігівщина: факти, події, постаті. — Чернігів, 2003. — С. 13-56. [Співавт.: Т. П. Демченко, С. В. Дмитрієнко, О. В. Дятлов].
 • «Археологические журналы» Семена Гатцука // Чернігівщина краєзнавча: Календар Чернігівського земляцтва на 2005 р. — К., 2004. — С. 192, 194. [Співавт.: Л. В. Ясновська]
 • «Чернігівська старовина». — Чернігів, 1992;
 • «Освічений гетьманат» Кирила Розумовського. В кн.: Українська козацька держава: витоки та шляхи історичного розвитку: Матеріали Четвертих Всеукраїнських читань. — К.—Черкаси, 1994;
 • Павло Полуботок — політик і людина. — Чернігів, 1995;
 • Богдан Хмельницький та Януш Радзивіл. В кн.: Богдан Хмельницький та його доба. — К., 1996;
 • Археографічна діяльність В. В. Тарновського. В кн.: Матеріали ювілейної конференції, присвяченої 150-річчю Київської археографічної комісії. — К., 1997; (та багато інших).

Посилання

Джерела