Відмінності між версіями «Командна оболонка Unix»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 21: Рядок 21:
 
/bin/csh
 
/bin/csh
   
Стандартна оболонка встановлюється у файлі <tt>/etc/passwd</tt>. Наприклад, рядок користувача ''mia'', який має встановлену оболонку '''bash''':
+
Оболонка користувача встановлюється у файлі <tt>/etc/passwd</tt>. Наприклад, рядок користувача ''mia'', який має встановлену оболонку '''bash''':
   
 
mia:L2NOfqdlPrHwE:504:504:Mia Maya:/home/mia:/bin/bash
 
mia:L2NOfqdlPrHwE:504:504:Mia Maya:/home/mia:/bin/bash

Версія за 11:32, 11 січня 2008

Знімок екрану bash

Командна оболонка в UNIX виконує команди, які подає користувач, або які читаються з файлів. Такі файли з командами оболонки називаються сценаріями (чи програмами) оболонки. Ці сценарії не компілюються, а інтерпретуються оболонкою. Це означає, що оболонка прочитує сценарій від початку до кінця, рядок за рядком, шукаючи зазначені там команди й виконуючи їх; на відміну від цього підходу, компілятор перетворює цілу програму до вигляду, придатного до виконання машиною — потім файл з таким кодом можна використати в сценарії оболонки.

Окрім пересилання команд ядру, головним завданням оболонки є забезпечення користувацького середовища, яке можна налаштувати за допомогою файлів конфігурації.

Види оболонок

UNIX надає на вибір декілька різних оболонок:

sh, або оболонка Борна (Bourne Shell)
перша оболонка, яка була використана у UNIX-подібних середовищах. Це базова оболонка, маленька та з невеликим набором можливостей. Вона не є стандартною оболонкою, але присутня на кожній системі зі встановленим Linux. Це зроблено для того, щоб забезпечити сумісність з програмами UNIX.
bash, або нова оболонка Борна (Bourne Again Shell)
стандартна оболонка GNU, інтуїтивна та розвинена. Вона підійде як новачкам, так і професіоналам. У більшості користувачів Linux стандартною оболонкою встановлено саме bash. У деякому сенсі bash — це надбудова над sh, набір доповнень та додаткових модулів. Таким чином, нова оболонка Борна сумісна зі звичайною оболонкою Борна: команди, що працюють у sh, будуть працювати і у bash, але не обов'язково навпаки.
csh, або C-орієнтована оболонка (C Shell)
синтаксис цієї оболонки схожий із мовою програмування C. Зазвичай, цією оболонкою користуються програмісти.
tcsh, або покращена C-орієнтована оболонка (Turbo C Shell)
надбудова над csh.
ksh, або оболонка Корна (Korn Shell)
цінується у середовищі адептів UNIX. Є надбудовою над оболонкою Борна. Без налаштування є незвичною для новачків.

У файлі /etc/shells знаходиться інформація про оболонки, присутні у системі:

mia:~> cat /etc/shells
/bin/bash
/bin/sh
/bin/tcsh
/bin/csh

Оболонка користувача встановлюється у файлі /etc/passwd. Наприклад, рядок користувача mia, який має встановлену оболонку bash:

mia:L2NOfqdlPrHwE:504:504:Mia Maya:/home/mia:/bin/bash

Джерела