Компас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:19, 7 вересня 2014, створена Dexbot (обговорення | внесок) (Removing Link GA template (handled by wikidata))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Компас

Ко́мпас — прилад для орієнтування на земній поверхні і в гірничих виробках відносно напряму магнітного або географічного меридіана.

Вказує напрямок географічного або магнітного меридіана, служить для орієнтування щодо сторін світу.

За побудовою компаса поділяють на магнітні, гіроскопічні, радіокомпаси, спеціальні.

Найчастіше використовують магнітний компас, що складається з тонкої пластини магнітного матеріалу з зазначеним північним полюсом, стрілки, яка може вільно обертатися і циферблату з позначеними сторонами світу.

Якщо компас точно вивірений і правильно використовується, стрілка, що показує на північ, буде показувати на північний магнітний полюс, від якого по таблицях магнітної корекції можна точно знайти північний полюс.

Використовується в навігації, геодезії, військовій справі тощо.

Різновиди

Компас гірничий — прилад, який сконструйовано теж із застосуванням магнітної стрілки; дає можливість визначити елементи залягання гірських порід (кут простягання та кут падіння). У найбільш розповсюджених конструкціях гірничого компаса коробка його скріплена з прямокутною пластиною, довгі сторони якої паралельні діаметру Пн-Пд азимутального кільця.

Компас гіроскопічний застосовують у гіротеодолітах, інклінометрах, тріщиномірах.

У магнітному компасі застосована властивість магнітної стрілки, яка вільно обертається відносно вертикальної осі, встановлюватись при відсутності сторонніх магнітних полів у площині магнітного меридіану Землі.

Історія

Першими винайшли компас китайці. Хоча існує Ольмекський артефакт — гематит (датований до 1000-го року до н.е.), що можливо використовувався як магніт, хоча й існують інші версії.

Перші китайські компаси ймовірно використовувалися для точнішого вирівнювання розташування нових будівель, згідно з принципами Фен-шуй. Перша писемна згадка в Книзі володаря долини Диявола (鬼谷子, 4 століття до н.е.).

В подальшому винахід потрапив до Європи. Щодо шляху і часу існує низка версій, можливо за посередництва арабів.

Принцип дії

Принцип дії компаса заснований на взаємодії магнітного поля постійних магнітів компаса з горизонтальною складовою магнітного поля Землі. Магнітна стрілка, яка вільно обертається, повертається довкола осі, розташовуючись уздовж силових ліній магнітного поля. Таким чином, стрілка завжди вказує одним з кінців у напрямку лінії магнітного поля, яка йде до Північного магнітного полюсу.

Див. також

Виноски

Література