Константинопольська угода (1479)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Константинопольська угода
Тип: мирна угода

Константинопольська угода 1479 року —— мирна угода, укладений між Османською імперією та Венеційською республікою в Константинополі 25 січня 1479. Це був третій договір між цими державами після падіння Константинополя в 1453, він слідував за Наксоським договором та мирним договором 1468 року.

Договір завершив 16-річну війну між Венецією та Османською імперією, що почалася в 1463. Підписаний після того, як османи зайняли венеційські землі в Адріатичному морі.

Умови договору[ред. | ред. код]

Договір підписаний на наступних умовах:

  1. Османська імперія поступалася замками Корфу, Кровілі та замки фанаріотів Теспротія та Сопот. Всі чотири згадані замку були зайняті греками в 1473 зі згоди та за підтримки венеційців.
  2. На Далмаційському узбережжі за венеційцями зберігалися Дураццо та Ульцинь, але вони зобов'язалися зняти облогу Шкодера (сучасна Албанія) та повернути султанові всі замки в Мореї, зайняті під час війни.
  3. Венеція поступалася островом Лемнос, Негропонтом на острові Евбея та містом Аргос.
  4. Венеція зобов'язалася виплачувати Османській імперії щорічно 10 000 дукатів для дозволу венеційської торгівлі в Чорному морі.

Договором за Венецією також визнані важлива фортеця Лепанто та міста Нафпліон, Монемвасія, Короні, Метоні та Наварин. Також призначена Спеціальна комісія, яка повинна була визначити межі цих районів. Переговори (листування) велися з січня 1479 по квітень 1481 на грецькій мові, яка згодом стала офіційною мовою Османської імперії.

При розподілі земель за договором, Крит був переданий царю Салонік Боніфацію, який незабаром у порушення договору продав острів венеційцям за достатньо скромною ціною.

Підсумок[ред. | ред. код]

Константинопольський договір завершив операцію з придбання Венецією грецьких островів: Іонічних островів (Корфу, Паксосу та островів архіпелагу), Північних Спорад, Тіносу, Міконосу зі складу Киклад та Криту.

У 1482 договір доповнений черговим Константинопольським договором. Договір був порушений султаном Баязидом II під час подальшої війни 1499-1503.

Джерела[ред. | ред. код]