Контактні кільця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:40, 15 травня 2018, створена В.Галушко (обговорення | внесок) (оформлення)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Контактні кільця на генераторі ГЕС. Витрмують до 500 А при близько 150 вольт обертового поля обмотки збудження генератора. Графітові щітки ковзають по сталевому кільці, підтримуючи контакт під тиском пружини. Багатожильні мідні проводи з'єднують кожну щітку з колом живлення. Використовуються два комплекти щіток і два кільця для електричного кола.
A — підпружинені стаціонарні графітові щітки
B — обертове сталеве контактне кільце
C — ізольовані підключення до обмотки збудження генератора
D — верхній кінець вала генератора

Конта́ктні кі́льця (англ. contact ring, slip ring) іноді струмознімач — вид електричних контактів, виконаних у вигляді струмопровідного кільця з прилеглими до нього щітками, що забезпечують подачу електрики в обертовій електричній машині з однієї частини кола в іншу за допомогою ковзного контакту.

Застосування[ред. | ред. код]

Контактні кільця застосовуються у разі неможливості прямої передачі електричної енергії за допомогою дротів, наприклад при подачі на обертовий вал.

Використовуються в машинобудуванні, електродвигунах, робототехніці (для передачі інформаційного та керуючого сигналу). Застосовувані в електродвигунах контактні кільця є кращими в порівнянні з колекторним вузлом, так як в процесі роботи отримують менший знос.

Залежно від обраного технологічного рішення можуть застосовуватися контактні кільця концентричні і поздовжні.

Контактні кільця виготовляються зазвичай з твердих металів і, в окремих випадках, мають стійке до зносу і впливу зовнішнього середовища покриття (позолочене або срібне).

Також відомі випадки застосування рідкометалевих контактних кілець — ртутних струмознімачів, що забезпечують передачу великих струмів і мають низький опір.

Приклади використання[ред. | ред. код]

Електричні машини з контактними кільцями:

Див. також[ред. | ред. код]