Коритозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 05:37, 7 березня 2019, створена Стефанко1982 (обговорення | внесок) (→‎Гребінь)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Коритозавр
Час існування: Пізній крейдяний період86-65,5 млн років тому
Реконструкція коритозавра
Реконструкція коритозавра
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: справжні багатоклітинні Eumetazo
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Хребетні
Клас: Плазуни (Reptilia)
Підклас: Діапсиди (Diapsida)
Інфраклас: Архозавроподібні (Archosauromorpha)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Цераподи (Cerapoda)
Інфраряд: Орнітоподи (Ornithopoda)
Ігуанодонти
Надродина: Гадрозавроїди (Hadrosauroidae)
Родина: Гадрозаврові (Hadrosauridae)
Підродина: Ламбеозаврові (Lambeosaurinae)
Триба: Ламбеозаврині
Рід: Коритозавр (Сorythosaurus)
Вид: Corythosaurus casuarius
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Corythosaurus
Fossilworks: 38760

Коритозавр (Сorythosaurus) — рід рослинноїдних динозаврів із родини гадрозавридів. Жив у пізній крейдовий період.

Опис[ред. | ред. код]

Голова[ред. | ред. код]

Гребінь[ред. | ред. код]

Як і у інших представників підродини ламбеозаврових, у коритозавра був гребінь. Проте, на відміну від, наприклад, паразауролофа, не трубкоподібний. Гребінь у коритозавра був як півколо. Ламбеозавринів з трубкоподібним гребенем відносять до триби Паразауролофіні. А з таким гребенем, як у ламбеозавра — до Ламбеозавріні. Вважають, що особини з великим гребенем — досвідчені самці. Можливо, гребінь використовувався для приваблювання самок та відлякування суперників. У гребінь тягнулися носові ходи. Там вони утворювали дві обширні камери, які, можливо, допомагали регулювати вологість вдиханного повітря, покращували нюх, та, ймовірно, були резонатором звуків. З силою вдихаючи повітря через ці порожнини, корітозаври видавали особливі звуки, якими закликали самок, подавали характерні сигнали стаду, а матері підкликали дитинчат, які віддалилися на небезпечну відстань. Корітозаври так само могли за допомогою спеціальних звуків попереджати про небезпеку нападу хижаків. У дитинчат коритозаврів гребня не було. Гребінь був утворений розрослими передщелепними кістками.

Дзьоб[ред. | ред. код]

Corythosaurus casuarius head.png

Як і у інших гадрозавридів, морда коритозавра закінчувалася широким, сплющеним дзьобом, як у качки (звідти й назва родини — «качконосі / качкодзьобі динозаври»). У глибині рота знаходилося багато маленьких зубів, які об'єднувалися у групи. За допомогою них гадрозавриди могли подрібнюва-ти насіння, листя, хвою. Найбільше зубів мав едмонтозавр та анатотитан. У них було 1600 зубів.

Кінцівки[ред. | ред. код]

Задні кінцівки коритозавра були значно довші за передні, але, напевно, він міг пересуватися і так і так.

Копита[ред. | ред. код]

Як і у інших орнітоподів, на ногах у коритозавра було три пальці, як у птахів (звідти й походить назва «птахоногі»). Але пальці закінчувались не кігтями, а копитами. За допомогою копит він міг легко пересуватися на будь-якій поверхні.

Шкіра[ред. | ред. код]

Шкіра коритозавра була вкрита лусками й пластинами різної форми та розміру.

Знахідки[ред. | ред. код]

У 1914 в парку динозаврів у провінції Альберта (Канада), американський палеонтолог Барнум Браун виявив череп динозавра з високим гребенем. Це йому нагадало воїна в шоломі, і він назвав динозавра - коритозавр (« ящір в шоломі»). Тоді йому пощастило знайти повний скелет коритозавра, та ще й з фрагментами скам'янілої шкіри. Вивчаючи їх, він зрозумів, що динозавр належить до родини Гадрозавриди.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Гадрозавриди — найкмітливіші рослинноїдні динозаври, тож виходить, що коритозавр був розумним. Вони трималися невеликими стадами, ходячи по лісам. Інколи заходили у водойми. За допомогою гребеня попереджали про небезпеку. Вони не конкурували за їжу з іншими гадрозаврами (а їх там було п'ять видів), бо харчувалися різними рослинами.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Ілюстрований атлас. Динозаври: енциклопедія: [Пер. з англ.]/ авт. тексту М.Аллабі. — К.: Махаон-Україна, 2017. — 192 с.: іл.
  2. Атлас динозаврів/С.Девідсон, Л.Паркер, Пер.з англ. А. Мішти.-К.:Вид.група КМ-БУКС,2017._144с.:іл. Всё о динозаврах. Энциклопедия. М.: «Издательская группа Азбука-Аттикус».- 2017.- 224 с., с ил
  3. Всё о динозаврах. Энциклопедия. М.: «Издательская группа Азбука-Аттикус».- 2017.- 224 с., с ил