Корогва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Корогва (прапор))
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Корогва́[1] (також хору́го́в[2][3], хоругва́[4]) — старовинний прапор, що був розповсюджений в Київській Русі та серед інших слов'янських народів, а також в козацьких військах.

Етимологія[ред. | ред. код]

Українське «коругва» (варіанти: «хорогва», «хоругва», «хоругов», «корогва», «коругва», «корогов», «коругов»)[5] походить від прасл. *xorǫgy, звідки також давньорус. хоругы, хоругъвь, хорюговь[6], коруговь, стцерк.-слов. хорѫгва, хорѫгы, рос. хоругвь, пол. chorągiew). Давнішою формою є хорѫгы: варіант хорѫгъвь — колишня форма знахідного відмінка *xorǫgъvь.

Походження слова *xorǫgy точно не відоме: за одною з версій, воно запозичене через тюркське посередництво у монголів (можливо, у часи панування аварів або під впливом тенгріанства)[7][8], за другою — походить від германського *hrungo і споріднене з готським hrugga («посох», «палиця») і нім. Runge («стійка», «планка», «перекладина»)[9].

Семантика[ред. | ред. код]

У сучасній українській вексилології вживання термінів «корогва» і «хоругва» дещо розрізнюється. Перший вживається переважно щодо старовинних бойових прапорів, а другий — щодо церковних.

Військо Русі[ред. | ред. код]

Хоругва у війську Русі була власністю того чи іншого князя, а в багатьох випадках — ознакою його особистого полку. Встановлення хоругви на стіні або воротах міста означало переможне завершення кампанії. Виготовлялися з нетривкого матеріалу (переважно з тканин), унаслідок чого були недовговічними[10].

Військо Запорізьке[ред. | ред. код]

Корогва Війська Запорізького — військовий клейнод в Україні XV-XVIII ст., символ влади гетьмана України, кошового отамана Запорозької Січі, полковника, сотника.

Має вигляд полотнища (переважно прямокутного) з держаком-корогвищем, інколи з навершям у вигляді хреста або кулі. На полотнищах різноманітного забарвлення зображувалися Ісус Христос, святі, геральдичні символи.

Корогва Запорозької Січі найчастіше мала червоний колір, білий хрест посередині та сонце, місяць, зірки в кутах. Різнобарвні корогви полків і сотень мали відповідні геральдичні зображення, часто пов'язані з гербами міст.

Носій військової корогви — хорунжий.

Січова хоругва з одного боку мала зображення святого Архангела Михаїла, з іншого хрест в оточенні небесних світил.

Цехові корогви[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Корогва // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Хоругов // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Хоругов // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка — К.: Кіевская старина, 1907-1909
  4. Хоругва // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  5. Словник синонімів української мови. 2014. 
  6. Слово о плъку игореве, Игоря, сына Святославля, внука Ольгова. 
  7. Pohl, Walter: Die Awaren, Ein Steppenvolk in Mitteleuropa 567—822 n.Chr. Munchen 2002.
  8. Религии мира: Энциклопедия. В 2 т. М.: Аванта+, 1996. Т. 1. с.212
  9. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
  10. Котляр, М. Ф. Нариси воєнного мистецтва Давньої Русі // Хоругви — К.: «Наш час», 2010. — 280 с. (37-39 с.)

Див. також[ред. | ред. код]