Відмінності між версіями «Кортик»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0)
 
Рядок 6: Рядок 6:
 
Кортик з'явився в кінці [[XVI століття]]. Спочатку застосовувався як зброя в [[абордаж]]ному бою. У дореволюційній [[Росія | Росії]] кортик носили [[офіцер]]и та цивільні чиновники морського відомства.
 
Кортик з'явився в кінці [[XVI століття]]. Спочатку застосовувався як зброя в [[абордаж]]ному бою. У дореволюційній [[Росія | Росії]] кортик носили [[офіцер]]и та цивільні чиновники морського відомства.
   
Кортик є предметом форменого одягу в [[ВМФ | військово-морських флотах]] і сухопутних підрозділах, а також поліції різних держав. У ВМФ входить до складу форменого одягу [[адмірал]]ів, [[генерал]]ів, офіцерів, [[мічман]]ів. Носиться по особливому вказівкою при парадно-вихідний формі, на [[парад]]ах.
+
Кортик є предметом форменого одягу в [[ВМФ | військово-морських флотах]] і сухопутних підрозділах, а також поліції різних держав. У ВМФ входить до складу форменого одягу [[адмірал]]ів, [[генерал]]ів, офіцерів, [[мічман]]ів. Носиться за особливою вказівкою при парадно-вихідній формі, на [[парад]]ах.
   
 
== Походження назви ==
 
== Походження назви ==

Поточна версія на 01:31, 13 жовтня 2019

1 = Кортик радянський морський офіцерський. 1940
2 = Кортик радянський морський офіцерський нагородний зр. 1945
(Військово-історичний музей артилерії, інженерних військ та військ зв'язку, Санкт-Петербург)
Шотландський кортик (дирк)

Ко́ртик — холодна колюча зброя з прямим тонким гранованим (в основному ромбічного перетину) клинком обосічний форми. Грані клинка не заточені. Носиться в піхвах на поясний портупеї.

Кортик з'явився в кінці XVI століття. Спочатку застосовувався як зброя в абордажному бою. У дореволюційній Росії кортик носили офіцери та цивільні чиновники морського відомства.

Кортик є предметом форменого одягу в військово-морських флотах і сухопутних підрозділах, а також поліції різних держав. У ВМФ входить до складу форменого одягу адміралів, генералів, офіцерів, мічманів. Носиться за особливою вказівкою при парадно-вихідній формі, на парадах.

Походження назви[ред. | ред. код]

Згідно з основною етимологічною версією, слово «кортик» походить з пол. kordzik — зменшеної форми від kord (скорочена форма від mizerykordia — «кинджал-мізерикордія»).

Слово "корд" у значенні виду зброї походить від перського слова "кард", яким перси свого часу означали різновид залізного ножа. В європейських країнах цим словом називали кинджали з досить довгим клинком (інколи до 60 см), товщина якого була середньою між товщиною шаблі й меча, аналог європейського палаша. У польських кіннотників був на озброєнні до кінця 18 ст. У Росії так іменували коротку шпагу, що стала прототипом кортика[1].

За іншою версією, назва зброї пов'язана з нід. korte — «короткий».

Сучасний варіант кортика, що використовується у ВМС ЗС України (2016 рік)

Історія[ред. | ред. код]

У Радянській Армії кортик був елементом парадної і повсякденної форми офіцерів і генералів до 1958 року, до початку 1990-х років — елементом парадної форми.

У 1914 році носити кортик стали і льотчики, серед яких було чимало морських офіцерів. Скасована в 1917, у 1949 році традиція його носіння повернулася у ВПС, і кортик до 1958 року був частиною повсякденної і парадної форми офіцерів і генералів. З 1958 року видають кортик тільки для участі в парадах.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Черкас Б.В. Корд // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2007. — Т. 4 : Ка — Ком. — 528 с. : іл. — ISBN 978-966-00-0692-8.

Посилання[ред. | ред. код]