Котедж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Типовий котедж

Котедж (англ. cottage) — простий одно-, півтораповерховий (другий поверх передбачений тільки у вигляді мансарди зі скатними стелями) будиночок невеликої житлової площі (класичний котедж може складатися тільки з двох — передньої і задньої — кімнат, як українська хата — п'ятистінок) для проживання однієї родини з обов'язковою присадибною ділянкою і загальною площею більше 100 квадратних метрів.

Котедж призначений як для постійного, так і для тимчасового проживання.

Котеджі — приналежність заміського пейзажу, але можуть зводитися і в межах міста[1].

Класичним будматеріалом є природний камінь, червона цегла. Сьогодні, проте, велике поширення одержали котеджі з газобетону в силу високої ефективності цього матеріалу, а також котеджі з дерева (беручи до уваги особливості українського клімату, економічність і екологічність цього будматеріалу). Другий поверх займає спальня, перший — вітальня, кухня, санвузол, котельня. Нерідко котедж включає в себе гараж для легкового автомобіля, часто перероблений із старовинної комори.

Неодмінна приналежність котеджу — камін. Камінні труби в класичному котеджі розташовуються уздовж торцевих стін споруди.

Класичний англійський котедж можна побачити у фільмі «Відпустка за обміном» — це житло героїні Кейт Уінслет.

Історія[ред. | ред. код]

Слово «котедж» прийшло з Англії, де воно спочатку позначало будинок арендатора- «навспільника» — «Коттера»[2] — з коморою і присадибною ділянкою. Звідси сучасні українські котеджі нерідко виконані в англійському стилі. Котеджі широко поширені також в інших європейських країнах (переважно в скандинавських) і в США, Канаді, Австралії, Новій Зеландії , ПАР. Там котедж не є предметом розкоші, швидше служить символом середнього класу.

В СРСР котеджі будувалися головним чином в 1920-е гг., Переважно в нових заводських селищах. Однак в маєтку одного з Великих Князів під Санкт-Петербургом ще в XIX-му столітті був побудований котедж, повністю виконаний з привізних англійських матеріалів, як хвалькувато заявляв сам господар: «Без єдиного російського цвяха!»[3].

В незалежній Україні котедж, як і багато закордонних запозичень, пережив воістину фантасмагоричне перетворення. На початку 90-х рр. ХХ-го ст. «котедж» став невід'ємним елементом побуту представників нової еліти. У заміській зоні поблизу шосе з'явилися «охоронювані котеджні селища», які правильніше було б назвати «замковими» або «палацовими». Котеджами в них є хіба що будиночки для охорони та прислуги.

Сьогодні в Україні немає великого міста, яке не оточували б «котеджні селища». Так що правомірно говорити про появу терміну «український котедж» — будинок (нерідко — садиба, маєток), порівнянний за площею з британським «house» або навіть «Mansion»[4], і включає відповідну ділянку землі, а також всі необхідні «служби», в числі яких — кілька справжніх котеджів, або навіть «Мьюз/Mews» (ряд гаражів з житловими приміщеннями над ними)[5].

Приклади котеджів[ред. | ред. код]

котеджний комплекс Шале Флері в Карпатах

http://deltahouse.ua/ - Будівництво энергозберігаючих котеджів в Україні

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]