Крижень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крижень звичайний
Крижні в Плімуті, Массачусетс, США
Крижні в Плімуті, Массачусетс, США

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Підродина: Качині (Anatinae)
Рід: Качка (Anas)
Вид: Крижень звичайний
Біноміальна назва
Anas platyrhynchos
Linnaeus, 1758
Мапа поширення крижня     Гніздування      Осіле проживання      Шляхи міграції      Зимування      Випадкова поява      Імовірно зниклий (інтродукований)      Проживання (інтродукований)      Можливе проживання (інтродукований)
Мапа поширення крижня     Гніздування      Осіле проживання      Шляхи міграції      Зимування      Випадкова поява      Імовірно зниклий (інтродукований)      Проживання (інтродукований)      Можливе проживання (інтродукований)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Anas platyrhynchos
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Anas platyrhynchos
ITIS logo.svg ITIS: 175063
IUCN logo.svg МСОП: 22680186
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8839
Fossilworks: 83434
яйце Anas platyrhynchos — Тулузький музей

Крижень звичайний[1] (Anas platyrhynchos) — вид птахів родини качкових (Anatidae), ряду гусеподібних (Anseriformes). Відоміший в широкому побуті як дика качка, від якої шляхом штучної селекції виведено більшість нинішніх порід свійських качок.

Опис птаха[ред. | ред. код]

Дзьоб плаский, оливковий з бурим кінцем, ноги оранжево-червоні з темнішими перетинками. Дзеркальце синє з пурпурним блиском, облямоване чорним і білим кольором. У самця в шлюбному наряді голова і шия переливчастого, перламутрового темно-зеленого кольору, на шиї білий нашийник. Спина бура, до хвоста колір переходить у чорний. Бічне криюче пір'я хвоста заломлене догори. Плечі сірі з бурими хвилястими лініями, воло і частина грудей буро-каштанового кольору. Решта нижньої частини сірувато-біла з темносірими плямами.

Після літнього линяння самець стає схожий на самицю, лише темніший. Самиця зверху ряба, темно-бурого кольору з буро-жовтуватими краями пір'я, знизу — рудувата з чорно-бурими плямами.

Довжина самця 63 см, самиця значно менша. Розмах крил 81 — 95 см, вага від 0,75 до 1,5 кг[2].

Ареал проживання[ред. | ред. код]

Крижень водиться у всій Європі, Північній Африці, більшій частині Азії і Північної Америки. У Південній Європі, північній Африці і південних штатах США він буває переважно взимку, летячи до Азорських островів, Мадейри, Канарських островів, Нубії, північної Індії і навіть північної частини Південної Америки.

Крижень був успішно переселений до Нової Зеландії і Південно-східної Австралії.

У Європі він зустрічається всюди. Крижень — перелітний птах. Окремі особини цього виду зимують у незамерзаючих місцях. Населяє найрізноманітніші внутрішні водойми і трапляється майже всюди. Його можна побачити на озерах, в морських затоках, на берегах спокійних рівнинних річок, на болотах, заплавних луках, й неподалік тимчасових весняних калюж. Гніздиться на всій території України крім високогір’їв, мігрує скрізь. Зимує на рівнинних незамерзаючих водоймах та біля морського узбережжя. Відомі зимівлі качок в містах.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Крижень живе переважно на прісних водах, особливо стоячих і зарослих очеретами, травою, хоча під час прольоту і взимку тримається і в морі біля берегів. Це обережний птах, який швидко літає, у разі потреби добре пірнає, вдень ховається, а вночі випливає на відкриті місця і робить перельоти на місця, де годується. Наприкінці літа крижень часто літає на хлібні поля. У містах, де він живе поруч з людиною, його поведінка може практично не відрізнятись від свійської птиці — маси птахів прилітають до людей, які їх підгодовують.

Крижень живиться рослинною їжею, комахами, молюсками, дрібною рибою, пуголовками, ракоподібними. Раціон залежить від пори року.

Під час розмноження крижні розбиваються на пари, але самець тримається біля самиці лише до того часу, коли вона сяде на яйця. Гніздо влаштовується в очереті, на купині, у дуплах, іноді навіть у воронячих і сорочих гніздах. Кладка зазвичай складається з 6-8, але іноді навіть 16 зеленувато-жовтуватих яєць. Насиджування триває 26-28 днів. Молодняк піднімається на крило у віці 2-х місяців.

Самка крижня з каченятами
Крижні сідають на воду

Значення для людини і охорона[ред. | ред. код]

Крижень є об’єктом полювання, але попри це, у Європі налічують до 8 мільйонів, у Північній Америці — 17-18 мільйонів, а в Новій Зеландії понад 5 мільйонів цих птахів. Крім того крижень, як й інші водоплавні птахи, страждає через господарське та рекреаційне освоєння берегових зон, забруднення водойм, випалювання очеретів. Крижень перебуває під захистом Бернської та Боннської конвенцій, а також Угоди про охорону афро-євразійських мігруючих водоплавних птахів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. «The birdwatcher's pocket guide» Peter Hayman & Rob Hume, 2008 Octopus publishing, London, ISBN 978-0-7537-2628-0

Посилання[ред. | ред. код]