Критична температура: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
(доповнення)
Немає опису редагування
 
Рядок 5: Рядок 5:
Зазвичай критична температура позначається T<sub>к</sub> або T<sub>c</sub>.
Зазвичай критична температура позначається T<sub>к</sub> або T<sub>c</sub>.


На малюнку праворуч [[ізотерма]] реального газу, яка відповідає критичній термпературі, відзначена жирнішою лінією. На критичній ізотермі область, в якій тиск в газі при конденсації не змінюється зі зменшеннями об'єму ([[модуль всебічного стиску]] дорівнює нулю), зводиться до однієї точки. Ця точка називається [[критична точка|критичною точкою]].
На малюнку праворуч [[ізотерма]] реального газу, яка відповідає критичній температурі, відзначена жирнішою лінією. На критичній ізотермі область, в якій тиск в газі при конденсації не змінюється зі зменшеннями об'єму ([[модуль всебічного стиску]] дорівнює нулю), зводиться до однієї точки. Ця точка називається [[критична точка|критичною точкою]].


Критичній точці відповідає крім критичної термператури також критичний тиск P<sub>к</sub> та критичний об'єм V<sub>к</sub>, який, проте, залежать від маси газу. Зазвичай критичні ізотерми проводяться для [[моль|моля]] газу.
Критичній точці відповідає крім критичної температури також критичний тиск P<sub>к</sub> та критичний об'єм V<sub>к</sub>, які, втім, залежать від маси газу. Зазвичай критичні ізотерми проводяться для [[моль|моля]] газу.


==Критична температура деяких речовин==
==Критична температура деяких речовин==

Поточна версія на 14:31, 15 січня 2020

Ізотерми реального газу із відзначеною критичною точкою
На фазовій діаграмі в критичній точці крива співіснування фаз обривається

Крит́ична температ́ура — така температура, при якій густина і тиск насиченої пари стають максимальними, а густина рідини, що перебуває у динамічній рівновазі з парою, стає мінімальною. При температурі, вищій за критичну температуру газу, його неможливо сконденсувати при жодному тиску.

Зазвичай критична температура позначається Tк або Tc.

На малюнку праворуч ізотерма реального газу, яка відповідає критичній температурі, відзначена жирнішою лінією. На критичній ізотермі область, в якій тиск в газі при конденсації не змінюється зі зменшеннями об'єму (модуль всебічного стиску дорівнює нулю), зводиться до однієї точки. Ця точка називається критичною точкою.

Критичній точці відповідає крім критичної температури також критичний тиск Pк та критичний об'єм Vк, які, втім, залежать від маси газу. Зазвичай критичні ізотерми проводяться для моля газу.

Критична температура деяких речовин[ред. | ред. код]

РечовинаКритична температура (°C)
Азот-146.9
Аргон-122.29
Бром315
Водень-240.17
Гелій-267.96
Йод546
Кисень-118.57
Криптон-63.7
Ксенон16.58
Арсен1400
Неон-228.75
Радон105
Ртуть1477
Селен1493
Сірка1041
Фосфор721
Фтор-128.85
Хлор143.8

Загальніше значення[ред. | ред. код]

Термін критична температура часто вживається для позначення температури, при якій відбувається фазовий перехід: критична температура надпровідності, критична температура надплинності тощо.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Яворський Б. М., Детлаф А. А., Лебедев А. К. Довідник з фізики для інженерів та студентів вищих навчальних закладів / Переклад з 8-го переробл. і випр. вид. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2007. — 1040 с. — ISBN 966-692-818-3.
  • Константінов Ю. М., Гіжа О.О. Технічна механіка рідини і газу [Підручник]. — К. : Вища школа, 2002. — 277 с. — ISBN 966-642-093-7.
  • Сивухин Д. В. Общий курс физики / Д. В. Сивухин. — М. : Наука, 1990. — Т. ІІ. Термодинамика и молекулярная физика. — 592 с. — ISBN 5-02-014187-9.