Відмінності між версіями «Круглороті»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 16: Рядок 16:
 
* [[Міксини]] (Myxiniformes)
 
* [[Міксини]] (Myxiniformes)
 
}}
 
}}
'''Круглороті''' - надклас безщелепних (наряду з вимерлими [[панцирні риби|панцирними рибами]] надкласу Ostracodermi), що зберігся до теперішнього часу. Круглороті виділились в окрему групу раніше всіх нижчих хребетних, і є еволюційними попередниками [[риби|риб]]. Їхні загальні ознаки, порівняно з іншими хребетними: відсутність парних кінцівок (всі плавці непарні), наявність [[хорда|хорди]] на протязі всього життя, овальний або круглий рот, що здатний до центрового скорочення (як зіниця [[око|ока]]) завдяки кільцевим м'язам, повна відсутність рогових утворень на шкірі (лусок і т.ін), відсутність [[щелепа|щелеп]].
 
   
 
'''Круглоро́ті''' — надклас безщелепних (наряду з вимерлими [[панцирні риби|панцирними рибами]] надкласу Ostracodermi), що зберігся до теперішнього часу. Круглороті виділились в окрему групу раніше всіх нижчих хребетних, і є еволюційними попередниками [[риби|риб]]. Їхні загальні ознаки, порівняно з іншими хребетними: відсутність парних кінцівок (всі плавці непарні), наявність [[хорда|хорди]] на протязі всього життя, овальний або круглий рот, що здатний до центрового скорочення (як зіниця [[око|ока]]) завдяки кільцевим м'язам, повна відсутність рогових утворень на шкірі (лусок і т.ін), відсутність [[щелепа|щелеп]].
Походженя даної групи істот викликає численні суперечки серед зоосистематиків. Існують дві основні гіпотези: по-перше, що обидва класи, входячих до цієї групи, є відносно близько спорідненими, походять від спільного попередника, і, отже надклас є [[монофілія|монофілетичною]] групою (так звана "циклостомна гіпотеза") - на користь неї говорять деякі дані молекулярно-генетичних досліджень <ref>Nelson, Joseph S. (2006). Fishes of the World. John Wiley & Sons, Inc. ISBN 0471250317</ref>; натомість альтернативна, більш усталена "вертебратна гіпотеза", стверджує, що [[міноги]] є більш спорідненими до інших хребетних, ніж до [[міксини|міксин]], і, таким чином, круглороті є [[поліфілія|поліфілетичною]] групою - на користь цієї гіпотези говорять результати останніх палеонтологічних, біохімічних та [[ембріологія|ембріологічних]] досліджень <ref>Grzimek’s Animal Life Encyclopedia, 2nd edition. Edited by Michael Hutchins, Melissa C. McDade, Donna Olendorf, and Neil Schlager. Farmington Hills, MI: Gale Group, 2004.</ref>. Тим не менше, для винесення остаточного висновку на користь однієї з гіпотез необхідні додаткові дані.
 
  +
 
Походженя даної групи істот викликає численні суперечки серед зоосистематиків. Існують дві основні гіпотези: по-перше, що обидва класи, входячих до цієї групи, є відносно близько спорідненими, походять від спільного попередника, і, отже надклас є [[монофілія|монофілетичною]] групою (так звана «циклостомна гіпотеза»)&nbsp;— на користь неї говорять деякі дані молекулярно-генетичних досліджень <ref>Nelson, Joseph S. (2006). Fishes of the World. John Wiley & Sons, Inc. ISBN 0471250317</ref>; натомість альтернативна, більш усталена «вертебратна гіпотеза», стверджує, що [[міноги]] є більш спорідненими до інших хребетних, ніж до [[міксини|міксин]], і, таким чином, круглороті є [[поліфілія|поліфілетичною]] групою&nbsp;— на користь цієї гіпотези говорять результати останніх палеонтологічних, біохімічних та [[ембріологія|ембріологічних]] досліджень <ref>Grzimek's Animal Life Encyclopedia, 2nd edition. Edited by Michael Hutchins, Melissa&nbsp;C.&nbsp;McDade, Donna Olendorf, and Neil Schlager. Farmington Hills, MI: Gale Group, 2004.</ref>. Тим не менше, для винесення остаточного висновку на користь однієї з гіпотез необхідні додаткові дані.
   
 
Позаяк більш обґрунтованою та усталеною вважається вертебратна гіпотеза походження круглоротих, в сучасній систематиці цей таксон практично не використовується, а входячі в нього класи розглядаються окремо в підтипі Хребетні.
 
Позаяк більш обґрунтованою та усталеною вважається вертебратна гіпотеза походження круглоротих, в сучасній систематиці цей таксон практично не використовується, а входячі в нього класи розглядаються окремо в підтипі Хребетні.
Рядок 25: Рядок 26:
   
 
'''Джерела:'''
 
'''Джерела:'''
  +
 
{{reflist}}
 
{{reflist}}
   
 
'''Зовнішні посилання:'''
 
'''Зовнішні посилання:'''
*[http://www.infochembio.ethz.ch/links/en/zool_rundmaeuler.html Зображення та короткі описи представників надкласа]
 
   
 
* [http://www.infochembio.ethz.ch/links/en/zool_rundmaeuler.html Зображення та короткі описи представників надкласа]
[[Категорія:Тварини]]
 
  +
 
[[Категорія:Круглороті|*]]
   
 
[[de:Rundmäuler]]
 
[[de:Rundmäuler]]

Версія за 18:01, 9 вересня 2007

Круглороті
Тихоокеанська міксина (Eptatretus stouti)
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Надтип: Вториннороті
Тип: Хордові
Підтип: Хребетні
Інфратип: Безщелепні (Agnatha)
Надклас: Круглороті (Cyclostomata)
Класи
Посилання
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Cyclostomata
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 1476529
Fossilworks: 24775

Круглоро́ті — надклас безщелепних (наряду з вимерлими панцирними рибами надкласу Ostracodermi), що зберігся до теперішнього часу. Круглороті виділились в окрему групу раніше всіх нижчих хребетних, і є еволюційними попередниками риб. Їхні загальні ознаки, порівняно з іншими хребетними: відсутність парних кінцівок (всі плавці непарні), наявність хорди на протязі всього життя, овальний або круглий рот, що здатний до центрового скорочення (як зіниця ока) завдяки кільцевим м'язам, повна відсутність рогових утворень на шкірі (лусок і т.ін), відсутність щелеп.

Походженя даної групи істот викликає численні суперечки серед зоосистематиків. Існують дві основні гіпотези: по-перше, що обидва класи, входячих до цієї групи, є відносно близько спорідненими, походять від спільного попередника, і, отже надклас є монофілетичною групою (так звана «циклостомна гіпотеза») — на користь неї говорять деякі дані молекулярно-генетичних досліджень [1]; натомість альтернативна, більш усталена «вертебратна гіпотеза», стверджує, що міноги є більш спорідненими до інших хребетних, ніж до міксин, і, таким чином, круглороті є поліфілетичною групою — на користь цієї гіпотези говорять результати останніх палеонтологічних, біохімічних та ембріологічних досліджень [2]. Тим не менше, для винесення остаточного висновку на користь однієї з гіпотез необхідні додаткові дані.

Позаяк більш обґрунтованою та усталеною вважається вертебратна гіпотеза походження круглоротих, в сучасній систематиці цей таксон практично не використовується, а входячі в нього класи розглядаються окремо в підтипі Хребетні.

В фауні України відмічені два представника круглоротих:мінога українська та мінога угорська (обидві занесені в Червону книгу України).

Джерела:

  1. Nelson, Joseph S. (2006). Fishes of the World. John Wiley & Sons, Inc. ISBN 0471250317
  2. Grzimek's Animal Life Encyclopedia, 2nd edition. Edited by Michael Hutchins, Melissa C. McDade, Donna Olendorf, and Neil Schlager. Farmington Hills, MI: Gale Group, 2004.

Зовнішні посилання: