Кумулятивний снаряд: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
мНемає опису редагування
мНемає опису редагування
Рядок 40: Рядок 40:
[[Категорія:Артилерійські боєприпаси]]
[[Категорія:Артилерійські боєприпаси]]
[[Категорія:Протитанкова зброя]]
[[Категорія:Протитанкова зброя]]

[[en:Shaped charge]]

Версія за 18:43, 12 березня 2011

Кумуляти́вний снаря́д — артилерійський снаряд основного призначення із зарядом кумулятивної дії: при вибуху з матеріалу облицювання спеціальної виїмки у вибуховій речовині формується тонкий кумулятивний струмінь, направлений уздовж осі виїмки; при зустрічі з перешкодою струмінь створює великий тиск, що пробиває останню. Могутність дії снаряда визначається кількістю і характеристиками ВР, формою кумулятивної виїмки, матеріалом її облицювання та іншими чинниками.

Кумулятивний снаряд призначений для стрільби по броньованим цілям (танкам, БМП, БТР тощо), а також по залізобетонним фортифікаційним спорудам.

Кумулятивний снаряд складається з корпусу, розривного заряду, кумулятивної виїмки, детонатора і трасера. У якість розривного заряду використовуються бризантні вибухові речовини, що мають високу швидкість детонації (гексоген та інші, а також їх суміші і сплави з тротилом в різних пропорціях). Бронепробійність кумулятивного снаряду залежить від форми, розмірів і матеріалу облицювання кумулятивної виїмки, маси та властивостей розривного заряду, часу спрацьовування детонаційного ланцюга (конструкції детонатора), швидкості обертання снаряду, кута зустрічі його з перешкодою, характеристик броні. Обертання кумулятивного снаряду призводить до розсіювання кумулятивного струменя під дією відцентрової сили і зниження її бронепробійності. Тому в деяких кумулятивного снаряду нарізних гармат для виключення обертання передбачається прокручування кумулятивного вузла або провідного поясочку відносно корпусу снаряда. Інший варіант підвищення бронепробійності кумулятивного снаряду — застосування гладкоствольних гармат. Для стабілізації на польоті необертальні кумулятивні снаряди мають калпберне або надкаліберне оперення; останнє розкривається після виходу снаряду з каналу ствола. Такі пристрої сприяють підвищенню ефективності кумулятивних снарядів, але ускладнюють конструкцію. Бронепробійність кумулятивних снарядів, що обертаються, звичайно близько двох калібрів, необертальних, — порядка чотири і більш.

Див. також

Джерела

  • Радянська військова енциклопедія. «К-22» —ЛИНЕЙНЫЙ» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1979. — Т. 4. — С. 525. — ISBN 00101-236. (рос.)

Література

  • Латухин А. Н. Противотанковое вооружение. M , 1974,
  • Артиллерия и ракеты. М., 1968.