Курія
![]() |
Курія — термін, який має кілька значень. Ця сторінка значень містить посилання на статті про кожне з них. Якщо ви потрапили сюди за внутрішнім посиланням, будь ласка, поверніться та виправте його так, щоб воно вказувало безпосередньо на потрібну статтю. |
Курія (лат. Curia):
1. У Стародавньому Римі — об'єднання кількох родів патриціїв, аналогічне грецькій фратрії. Відповідно до традиції, курій було 30, по 10 у кожній родовій трибі. Спочатку курії були елементом родової організації. В період утворення держави курії стали найважливішим військово-політичним осередком римського суспільства. На чолі курії стояв виборний куріон, який виконував також функції жерця. Після реформ Сервія Тулія курії втратили своє значення.
2. Феодальна курія — рада сеньйора з його васалами в країнах Західної Європи в середні віки. Феодальна курія, що складалась з безпосередніх васалів короля, називалась Королівською курією (лат. Curia Regis). З посиленням королівської влади перетворилася в більш вузьку раду наближених короля, причому фінансові та судові справи були виділені у ведення особливих палат.
3. В «підавстрійській» частині Україні та ін. країнах Європи, дожовтневій Росії курія — розряди, на які поділялись виборці за майновим цензом, національністю та іншими ознаками.
4. Курія — будинок для громадських зібрань.
5. Курія — структурний підрозділ у Католицькій Церкві (зокрема, УГКЦ).
Джерела та література[ред. | ред. код]
- Баранник М. В., Голобуцький В. П. Курія // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол. : В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2009. — Т. 5 : Кон — Кю. — С. 524. — 560 с. : іл. — ISBN 978-966-00-0855-4.
- Велика радянська енциклопедія[недоступне посилання з липня 2019]