Кіркова речовина надниркової залози

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:46, 2 січня 2016, створена Andrux (обговорення | внесок) (оформлення)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кіркова речовина надниркової залози
Gray1185.png
Cхема шарів наднирникової залози
Adrenal cortex labelled.jpg
Мікрофотознімок коркового шару наднирника (фарбування Г&Е):
  • Клубочкова зона кіркової речовини (Zona glomerulata)
  • Пучкова зона кіркової речовини (Zona fasciculata)
  • Пучкова зона кіркової речовини (Zona reticularis)
Латинська назва cortex glandulae suprarenalis
Анатомія Грея subject #277 1278
Попередник мезодерма

Commons-logo.svg Кіркова речовина надниркової залози у Вікісховищі

Кіркова речовина надниркової залози – поверхневий шар паренхіми надниркової залози, до складається з перпендикулярно орієнтованих до поверхні надниркової залози ендокриноцитів. В кірковій речовині синтезуються переважно мінералокортикоїди (наприклад альдостерон, кортизол).[1][2]


Гістологія

Клітини кіркової речовини характеризуютья вираженою ендоплазматичною сіткою, комплексом Гольджі; мітохондрії мають тубулярні кристи. Кіркова речовина поділяється гістологічно на 3 морфофункціональні зони (шари): клубочкову, пучкову, сітчасту. Між цими шарами визначаються малодиференційовані клітини, що приймають участь в регенерації клітин кіркової речовини.

Клубочкова зона кіркової речовини

Клубочкова зона – поверхневий шар кіркової речовини надниркової залози. Клубочкова зона cкладається з дрібних полігональнх клітин, що формують клубочки. В клубочковій зоні синтезується альдостерон, що регулює вміст натрію в організмі завдяки підвищенню реабсорбції натрію в дистальному канальці нефрону.

Пучкова зона кіркової речовини

Пучкова зона – cередній шар кіркової речовини, що формують великі клітини, розміщені паралельними рядами. Клітини пучкової зони мають кубічну або призматичну форму та світлу або темну цитоплазму. В цій зоні відбувається синтез переважно глюкокортикостероїдів (наприклад 11-деоксикостерон, кортикостерон, кортизол в організмі людини), що приймають участь в регуляції обмінних процесів (обмін вуглеводів, білків, енергетичний обмін). Також синтезуються андрогени – дегідроепінадростерон та андростендіол.

Сітчаста зона кіркової речовини

Сітчаста зона – найглибший шар кіркової речовини полігональної або округлої форми, що формують розгалужені пучки. В цій зоні відбувається синтез таких стероїдних гормонів як дегідроепінадростерон та андростендіол (попередник тестостерону), дегидроэпиандростерон-сульфат.

Регуляція

Функції клітин клубочковї зони кіркової речовини регулює ренін-ангіотензинова система. Функції клітин пучкової та сітчастої зон кіркової речовини регулюються адренокортикотропним гормоном (АКТГ) гіпофізу.

Посилання

  1. О.Д. Луцик, А.Й. Іванова, К.С. Кабак, Ю.Б. Чайковський (2003). Гістологія людини (English). Uk: Mosby. с. 593. ISBN 966-7619-39-7. 
  2. Atlas of functional histology (English). Uk: Mosby. 2000. с. 309. ISBN 0-7234-3072-1.