Лазістан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 16:59, 27 листопада 2019, створена Mykola7 (обговорення | внесок) (Відкинуто редагування 193.178.49.246 (обговорення) до зробленого Chuuuvak)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лазеті на мапі Грузії
Лазістан на карті Османської імперії 1878 року
Сучасний Лазістан — територія, де більшість населення складають грузини-лази

Лазістан (осман. لازستان, лаз. Lazona або ლაზონა,груз. ლაზეთი — lazeti або ჭანეთი — Chaneti) — адміністративна одиниця (санджак) Османської імперії на південно-східному узбережжі Чорного моря. У російських джерелах XVI—XIX століть згадується як частина так званої «Турецької Грузії»[1] або «Грузинська земля».[2] Заселена переважно представниками субетнічної групи грузин — лазами. Однак кордони османського Лазістану не співдпадали з ареалом розселення лазів. Сьогодні ж поняття вживається саме у значенні лазької етнічної території у Туреччині.

Історія[ред. | ред. код]

В стародавні часи Лазістан входив до давньогрузинського царства — Колхіди, згодом до складу Грузії аж до 1578 року коли її завоювали османи. У ХХ ст. Лазістан був розділений спочатку між Грузинською Демократичною Республікою і Туреччиною, а згодом між Туреччиною та Радянським союзом.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Кавказскiй Календарь, 1879 г., ст. 510.
  2. Андриадзе, Георгий, «Неизвестная историческая Грузия (христианский Лазистан)», ст. 88 (текст на старорусском языке), Тбилиси, 2012, ISBN 978-9941-19776-5