Відмінності між версіями «Ларрі Сенгер»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(Сторінка очищена)
Мітка: очищення сторінки
м (Відкинути редагування 46.118.0.117 до зробленого ZéroBot)
Рядок 1: Рядок 1:
  +
[[Файл:Larry Sanger.jpg|200px|thumb|Ларрі Сенгер]]
  +
'''Ло́ренс Ма́рк Се́нгер''', більш відомий як '''Ла́ррі Се́нгер''' ({{lang-en|Lawrence Mark «Larry» Sanger}}; *[[16 липня]] [[1968]]) — один із засновників [[Вікіпедія|Вікіпедії]].
  +
  +
== Біографічні відомості ==
  +
Народився у місті [[Бельве]] ([[Вашингтон (штат)|штат Вашингтон]]), виріс у [[Анкоридж]]і, на півдні [[Аляска|Аляски]]. У [[1991]] році закінчив Колледж Ріда, отримавши ступінь бакалавра філософії. У [[2000]] році закінчив навчання в Університеті [[Огайо]], отримавши ступінь доктора філософії. У своїй науковій діяльності Сенгер досліджував проблему позначок-виправдань, його тезове есе називалося ''«Epistemic Circularity: An Essay on the Problem of Meta-Justification»''. З кінця квітня по кінець липня 2001 року проживав в [[Іжевськ]]у.<ref>[http://lists.wikimedia.org/pipermail/wikipedia-l/2001-April/000072.html Лист Ларрі Сенгера «Boston and Russia, here I come» в рассылку wikipedia-l] 6 квітня 2001</ref><ref>[http://lists.wikimedia.org/pipermail/wikipedia-l/2001-April/000100.html Лист Ларрі Сенгера «Where now» про Іжевськ в розсилку wikipedia-l] 30 квітня 2001</ref><ref>[http://en.wikipedia.org/wiki/User_talk:Larry_Sanger/And_more_old_comments У розповіді про себе Ларри згадує, що він жив в Іжевську з кінця квітня по кінець липня 2001 року]</ref>
  +
  +
=== Вікіпедія ===
  +
В [[2000]] році засновник компанії «Боміс» ({{lang-en|"Bomis"}}) [[Джиммі Вейлз]] найняв Ларрі Сенгера як головного редактора для нової вільної енциклопедії [[Нупедія|«Нупедія»]] ({{lang-en|Nupedia}}). Енциклопедія складалася вченими на добровільних засадах, статті енциклопедії проходили експертну оцінку, що помітно уповільнювало розвиток Нупедії. Після знайомства з концепцією [[вікі]], Ларрі Сенгер запропонував Вейлсу застосувати її відносно енциклопедії, щоб прискорити наповнення Нупедії. Це привело до створення веб-сайта [[Вікіпедія|Вікіпедії]], що початково призначалася для попередньої розробки матеріалів, які потім були б розміщені в Нупедії.
  +
  +
Так [[15 січня]] [[2001]] року Сенгер став єдиним в історії [[Вікіпедія|Вікіпедії]] оплачуваним редактором. Він проробив у цій посаді до своєї відставки [[1 березня]] [[2002]] року. Офіційною причиною відставки було оголошене скорочення штату. Будучи головним редактором Вікіпедії, Сенгер придумав саму назву проекту&nbsp;— «Вікіпедія», а також сформулював основну частину політики, принципів і правил, а також ідею співтовариства.
  +
  +
Після відставки Сенгера, Вейлз почав заперечувати роль Сенгера як засновника Вікіпедії. Він визнавав важливість його заслуг, але стверджував, що Сенгер робив усе під його керівництвом і був лише найманим працівником. Проте більшість ентузіастів Вікіпедії визнають Ларрі Сенгера її співзасновником, поряд із Вейлзом.
  +
  +
У [http://meta.wikimedia.org/wiki/My_resignation--Larry_Sanger своєму прощальному листі], Ларрі Сенгер написав, що не може більше займатися [[Вікіпедія|Вікіпедією]] навіть на добровільній основі, оскільки в нього немає для цього досить вільного часу. Пізніше у [http://www.kuro5hin.org/story/2004/12/30/142458/25 у своїй заяві] він додав, що «у проекті існувала отруйна соціальна й політична атмосфера», з якою він не міг миритися. Проте після звільнення Сенгера Вікіпедія продовжувала бурхливий ріст і увійшла у сотню найпопулярніших сайтів Всесвітньої павутини, в той час як [[Нупедія]] без участі Сенгера припинила своє існування того ж року.
  +
  +
У грудні [[2004]] року Ларрі Сенгер написав для сайту «Kuro5hin» [http://www.kuro5hin.org/story/2004/12/30/142458/25 критичну статтю], у якій заявив, що хоча «високо цінує достоїнства Вікіпедії» і добре знає й підтримує «місію й терпиму політику Вікіпедії», але все-таки проект має серйозні проблеми. Сенгер написав, що існує криза довіри до проекту з боку спільноти і що проект з'єднав «важких людей, [[тролінг|тролів]] і їхніх натхненників у злоякісну пухлину». Ці проблеми, на думку Сенгера, випливають через «анти-елітаризм» проекту, його презирство до всього елітарного й відсутності поваги до експертів. Ця стаття Ларрі Сенгера викликала широкий резонанс у середовищі [[блог]]герів і в [[ЗМІ|засобах масової інформації]].
  +
  +
=== Після Вікіпедії ===
  +
  +
Після звільнення Сенгер продовжує займатися науковою діяльністю. Він викладає філософію в Університеті Огайо, захоплюється [[епістемологія|епістемологією]], філософією [[XVII]] століття й [[етика|етикою]]. У вільний час Ларрі Сенгер викладає й сам виконує на скрипці ірландську народну музику у містах Дейтон та Колумбус у штаті [[Огайо]].
  +
  +
Сенгер також був засновником і головним редактором [http://web.archive.org/web/20001025181634/http%3A//www.sangersreview.com/ «Огляду новин Y2K від Сенгера»] ({{lang-en|«Sanger’s Review of Y2K News Reports»}}) для тих, хто очікував глобальної катастрофи з настанням [[2000]] року, а також керував [[веб-сайт|сайтом]] про скрипкові традиції [[Донегол]]а.
  +
  +
У грудні [[2005]] [http://news.com.com/Wikipedia+alternative+aims+to+be+PBS+of+the+Web/2100-1038_3-5999200.html стало відомо], що Сенгер бере участь у створенні проекту, альтернативному Вікіпедії. За його словами, [http://www.digitaluniverse.net/ новий портал]&nbsp;— «[[Цифровий Всесвіт (портал)|Цифровий Всесвіт]]» ({{lang-en|«Digital Universe»}}), що включає у себе крім іншого енциклопедію, буде більше опиратися на знання експертів. Для розвитку проекту був заснований «[[Фонд цифроввого всесвіту]]» ({{lang-en|«Digital Universe Foundation»}}), що зібрав 10,5&nbsp;млн [[долар США|доларів]]. Проект з'явився у 2006 році й нараховує 50 порталів.
  +
  +
У вересні [[2006]] Сенгер оголосив про створення відгалуження Вікіпедії&nbsp;— проекту «[[Citizendium]]», що відрізняється головним чином відсутністю анонімного редагування.
  +
  +
[[27 вересня]] [[2006]] Сенгер взяв «відпустку» в «Цифровому Всесвіті», щоб заснувати повністю незалежний фонд «[[Citizendium]]». У першому прес-релізі [[17 жовтня]] [[2006]] Сенгер [http://www.citizendium.org/release_001.html заявив], що цей фонд «незабаром спробує змістити Вікіпедію з місця одного з основних джерел інформації у мережі».
  +
  +
== Посилання ==
  +
* [[:en:User:Larry Sanger|Сторінка користувача Ларрі Сенгера в англійській Вікіпедії]]
  +
* [http://people.cohums.ohio-state.edu/sanger3/ Персональна академічна сторінка Ларрі Сенгера]
  +
* [http://enlightenment.supersaturated.com/essays/text/larrysanger/diss/index.html Есе Ларрі Сенгера ''«Epistemic Circularity: An Essay on the Problem of Meta-Justification»'']
  +
* [http://www.technologyreview.com/articles/05/01/issue/forward30105.asp?trk=nl Стаття Ларрі Сенгера ''«Знання вільне для всіх»'' в «Technology review»]
  +
* [http://www.kuro5hin.org/story/2001/7/25/103136/121 «Британіка чи Нупедія? Майбутнє вільних енциклопедій.»]
  +
* [http://www.kuro5hin.org/story/2001/9/24/43858/2479 «Вікіпедія широко відкрита. Чому вона так швидко росте? Чому вона не переповнена нісенітницею?»]
  +
* [http://www.kuro5hin.org/story/2004/12/30/142458/25 «Чому Вікіпедія повинна відмовитися від антиелітаризма.»]
  +
* [http://features.slashdot.org/article.pl?sid=05/04/18/164213&from=rss Рання історія Нупедії й Вікіпедії: Мемуар] і також [http://features.slashdot.org/article.pl?sid=05/04/19/1746205&tid=95 Часть II] ([[19 квітня]] [[2005]], «Slashdot»)
  +
* [http://www.digitaluniverse.net/ Портал «Цифровий Всесвіт» («Digital Universe»)]
  +
  +
== Примітки ==
  +
{{reflist}}
  +
  +
{{Вікімедіа}}
  +
  +
{{DEFAULTSORT:Сенгер Ларрі}}
  +
[[Категорія:Персоналії Се]]
  +
[[Категорія:Підприємці США]]
  +
[[Категорія:Філософи США]]
  +
[[Категорія:Народились 1968]]
  +
[[Категорія:Народились 16 липня]]
  +
  +
{{Link GA|en}}
  +
  +
[[ar:لاري سانجر]]
  +
[[be:Лары Сэнгер]]
  +
[[be-x-old:Лары Сэнгер]]
  +
[[ca:Larry Sanger]]
  +
[[ceb:Larry Sanger]]
  +
[[cs:Larry Sanger]]
  +
[[cv:Сэнгер Лоуренс Марк]]
  +
[[da:Larry Sanger]]
  +
[[de:Larry Sanger]]
  +
[[en:Larry Sanger]]
  +
[[es:Larry Sanger]]
  +
[[fa:لری سنگر]]
  +
[[fi:Larry Sanger]]
  +
[[fr:Larry Sanger]]
  +
[[gu:લેરી સેંગર]]
  +
[[he:לארי סאנגר]]
  +
[[hr:Larry Sanger]]
  +
[[hu:Larry Sanger]]
  +
[[hy:Լարի Սանգեր]]
  +
[[id:Larry Sanger]]
  +
[[ig:Larry Sanger]]
  +
[[it:Larry Sanger]]
  +
[[ja:ラリー・サンガー]]
  +
[[ko:래리 생어]]
  +
[[la:Laurentius Sanger]]
  +
[[lb:Larry Sanger]]
  +
[[lt:Larry Sanger]]
  +
[[lv:Lerijs Sendžers]]
  +
[[ml:ലാറി സാങർ]]
  +
[[ms:Larry Sanger]]
  +
[[nds:Larry Sanger]]
  +
[[nl:Larry Sanger]]
  +
[[nn:Larry Sanger]]
  +
[[no:Larry Sanger]]
  +
[[pl:Larry Sanger]]
  +
[[pt:Larry Sanger]]
  +
[[ro:Larry Sanger]]
  +
[[ru:Сэнгер, Ларри]]
  +
[[simple:Larry Sanger]]
  +
[[sk:Larry Sanger]]
  +
[[sr:Лари Сангер]]
  +
[[sv:Larry Sanger]]
  +
[[ta:லாரி சாங்கர்]]
  +
[[th:แลร์รี แซงเจอร์]]
  +
[[vi:Larry Sanger]]
  +
[[zh:拉里·桑格]]

Версія за 06:04, 19 березня 2012

Ларрі Сенгер

Ло́ренс Ма́рк Се́нгер, більш відомий як Ла́ррі Се́нгер (англ. Lawrence Mark «Larry» Sanger; *16 липня 1968) — один із засновників Вікіпедії.

Біографічні відомості

Народився у місті Бельве (штат Вашингтон), виріс у Анкориджі, на півдні Аляски. У 1991 році закінчив Колледж Ріда, отримавши ступінь бакалавра філософії. У 2000 році закінчив навчання в Університеті Огайо, отримавши ступінь доктора філософії. У своїй науковій діяльності Сенгер досліджував проблему позначок-виправдань, його тезове есе називалося «Epistemic Circularity: An Essay on the Problem of Meta-Justification». З кінця квітня по кінець липня 2001 року проживав в Іжевську.[1][2][3]

Вікіпедія

В 2000 році засновник компанії «Боміс» (англ. "Bomis") Джиммі Вейлз найняв Ларрі Сенгера як головного редактора для нової вільної енциклопедії «Нупедія» (англ. Nupedia). Енциклопедія складалася вченими на добровільних засадах, статті енциклопедії проходили експертну оцінку, що помітно уповільнювало розвиток Нупедії. Після знайомства з концепцією вікі, Ларрі Сенгер запропонував Вейлсу застосувати її відносно енциклопедії, щоб прискорити наповнення Нупедії. Це привело до створення веб-сайта Вікіпедії, що початково призначалася для попередньої розробки матеріалів, які потім були б розміщені в Нупедії.

Так 15 січня 2001 року Сенгер став єдиним в історії Вікіпедії оплачуваним редактором. Він проробив у цій посаді до своєї відставки 1 березня 2002 року. Офіційною причиною відставки було оголошене скорочення штату. Будучи головним редактором Вікіпедії, Сенгер придумав саму назву проекту — «Вікіпедія», а також сформулював основну частину політики, принципів і правил, а також ідею співтовариства.

Після відставки Сенгера, Вейлз почав заперечувати роль Сенгера як засновника Вікіпедії. Він визнавав важливість його заслуг, але стверджував, що Сенгер робив усе під його керівництвом і був лише найманим працівником. Проте більшість ентузіастів Вікіпедії визнають Ларрі Сенгера її співзасновником, поряд із Вейлзом.

У своєму прощальному листі, Ларрі Сенгер написав, що не може більше займатися Вікіпедією навіть на добровільній основі, оскільки в нього немає для цього досить вільного часу. Пізніше у у своїй заяві він додав, що «у проекті існувала отруйна соціальна й політична атмосфера», з якою він не міг миритися. Проте після звільнення Сенгера Вікіпедія продовжувала бурхливий ріст і увійшла у сотню найпопулярніших сайтів Всесвітньої павутини, в той час як Нупедія без участі Сенгера припинила своє існування того ж року.

У грудні 2004 року Ларрі Сенгер написав для сайту «Kuro5hin» критичну статтю, у якій заявив, що хоча «високо цінує достоїнства Вікіпедії» і добре знає й підтримує «місію й терпиму політику Вікіпедії», але все-таки проект має серйозні проблеми. Сенгер написав, що існує криза довіри до проекту з боку спільноти і що проект з'єднав «важких людей, тролів і їхніх натхненників у злоякісну пухлину». Ці проблеми, на думку Сенгера, випливають через «анти-елітаризм» проекту, його презирство до всього елітарного й відсутності поваги до експертів. Ця стаття Ларрі Сенгера викликала широкий резонанс у середовищі блоггерів і в засобах масової інформації.

Після Вікіпедії

Після звільнення Сенгер продовжує займатися науковою діяльністю. Він викладає філософію в Університеті Огайо, захоплюється епістемологією, філософією XVII століття й етикою. У вільний час Ларрі Сенгер викладає й сам виконує на скрипці ірландську народну музику у містах Дейтон та Колумбус у штаті Огайо.

Сенгер також був засновником і головним редактором «Огляду новин Y2K від Сенгера» (англ. «Sanger’s Review of Y2K News Reports») для тих, хто очікував глобальної катастрофи з настанням 2000 року, а також керував сайтом про скрипкові традиції Донегола.

У грудні 2005 стало відомо, що Сенгер бере участь у створенні проекту, альтернативному Вікіпедії. За його словами, новий портал — «Цифровий Всесвіт» (англ. «Digital Universe»), що включає у себе крім іншого енциклопедію, буде більше опиратися на знання експертів. Для розвитку проекту був заснований «Фонд цифроввого всесвіту» (англ. «Digital Universe Foundation»), що зібрав 10,5 млн доларів. Проект з'явився у 2006 році й нараховує 50 порталів.

У вересні 2006 Сенгер оголосив про створення відгалуження Вікіпедії — проекту «Citizendium», що відрізняється головним чином відсутністю анонімного редагування.

27 вересня 2006 Сенгер взяв «відпустку» в «Цифровому Всесвіті», щоб заснувати повністю незалежний фонд «Citizendium». У першому прес-релізі 17 жовтня 2006 Сенгер заявив, що цей фонд «незабаром спробує змістити Вікіпедію з місця одного з основних джерел інформації у мережі».

Посилання

Примітки

Шаблон:Link GA