Відмінності між версіями «Лицарі Круглого столу»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(→‎Примітки: checkwiki за допомогою AWB)
Рядок 41: Рядок 41:
 
Згідно з легендою, [[король Артур]] увів саме круглий стіл для того, щоб учасники бенкетів не сперечалися один з одним за краще місце і почували себе рівноправними. Пізніше історії про короля Артура стали поширюватися у [[фольклор]]і і в європейській (англійській, французькій, німецькій) літературі, Круглий стіл став одним з основних атрибутів цих історій.
 
Згідно з легендою, [[король Артур]] увів саме круглий стіл для того, щоб учасники бенкетів не сперечалися один з одним за краще місце і почували себе рівноправними. Пізніше історії про короля Артура стали поширюватися у [[фольклор]]і і в європейській (англійській, французькій, німецькій) літературі, Круглий стіл став одним з основних атрибутів цих історій.
   
У [[Вінчестер (Англія)|Вінчестер]]і досі організується Круглий стіл з 24 учасників, який претендує на спадкоємність протягом багатьох сотень років.
+
У [[Вінчестер (Англія)|Вінчестер]]і досі організується Круглий стіл з 24 учасників, який претендує на спадкоємність протягом багатьох сотень років.{{Герої Артуріани}}
 
== Література ==
 
{{Commonscat|Knights of the Round Table}}
 
* [http://www.timelessmyths.com/arthurian/roundtable.html''Timeless Myths - Knights of the Round Table'']
 
* {{Книга|автор = Karl Langosch|заголовок = König Artus und seine Tafelrunde|місце = Stuttgart|видавництво = Reclam|рік = 1980|isbn = 3-15-029945-4}}
 
* {{Книга|автор = Pamela Ryan|заголовок = A Dictionary of King Arthur's Knights|isbn = 1-877853-61-5}}
 
* B. Schmolke-Hasselmann:''The Round Table: Ideal, Fiction, Reality''. In: Arthurian Literature, II, 1982, S. 411-475.
 
* C. Scott Littleton:''From Scythia to Camelot: A Radical Reassessment of the Legends of King Arthur, the Knights of the Round Table, and the Holy Grail''. ISBN 0-8153-3566-0 (Außenseiter-Theorie)
 
 
== Примітки ==
 
{{Примітки}}
 
{{Герої Артуріани}}
 
   
 
[[Категорія:Артуріани]]
 
[[Категорія:Артуріани]]

Версія за 18:24, 20 листопада 2015

Король Артур і його лицарі за круглим столом
Лицарі Круглого Столу і Святий Грааль. Картина XV століття

Лицарі Круглого столу або лицарі короля Артура - персонажі британського епосу про короля Артура і пізніших лицарських романів і фентезі. За деякими легендами, число лицарів становило до 150 осіб. Деякі з лицарів, можливо, мали історичні прототипи.

Джерела легенд

Докладніше: Артуріана

Якщо сам король Артур - споконвічно кельтський (бриттський) герой, то про його лицарів писали автори куртуазних романів самих різних національностей - валлійські, німецькі, англійські, французькі. Найпомітніші з них - Кретьєн де Труа (XII ст.), Вольфрам фон Ешенбах (XII ст.), анонімні автори Вульгатского циклу (XIII ст.) та збірника «Мабіногіон». Більшість з них використовували королівство Артура як сетинг для подвигів нових героїв-лицарів - Гавейна, Ланселота, Галахада, Персиваля та ін.; а сам Артур відсувався на другий план [1][2]. Остаточно поєднав цих розрізнених героїв в єдине братство сер Томас Мелорі у своєму монументальному епосі «Смерть Артура».

У багатьох творах лицарі займаються пошуками Грааля - імовірно, чаші, в яку зібрав кров Ісуса Христа Йосип Ариматейський.

Список лицарів

Boys King Arthur - N. C. Wyeth - p38.jpg
Boys King Arthur - N. C. Wyeth - p246.jpg

Оскільки лицарі круглого столу - герої різних творів, часто мінялися при переказі і переписуванні, їх точний перелік скласти не можливо. Навіть кількість лицарів у різних авторів різна, часом і зовсім фантастична: - у французьких текстах XIII століття згадуються 150, 240 і 366, а в поемі Лайамона «Брут» зазначені 1600 лицарів .

У пізніший час було прийнято вже підкреслювати обраність і обмежувати кількість лицарів: Джон Драйтон описував 12 лицарів, Вальтер Скотт - 16 лицарів, бездоганних у лицарському етикеті. Ніяких єдиних і послідовних правил або принципів, за яким формувався членство клубу Круглого столу, в середньовічній літературі не вказано. Говориться лише про те, що за Круглим столом засідали найкращі або найважливіші лицарі.

Серед постійних героїв, що з'являються в багатьох книгах, можна назвати наступних лицарів:

 • Гавейн - племінник Артура, його «права рука», герой багатьох романів.
 • Ланселот - непереможний лицар, який здійснив безліч подвигів, але в підсумку закохався в дружину Артура Гвіневру і послужив причиною загибелі королівства
 • Трістан або ж (за Мелорі) Трістрам - син Таллуха (за іншою версією - син короля Рівалена і Бланшефлор, сестри короля Марка), найсильніший, найсміливіший і найкращий (за валлійськими легендами) лицар, що поступався лише Ланселоту, відомий через романтичну історію кохання до Ізольди, яка стала дружиною короля Марка.
 • Галахад - син Ланселота, святий лицар, вихований ченцями. Шукач Святого Грааля.
 • Парсіфаль (Персіваль) - ще один шукач Грааля.
 • Борс - соратник Персіваля, шукач Грааля.
 • Кей - молочний брат Артура і його сенешаль. У легендах зазвичай комічний персонаж, хвалько і боягуз.
 • Мордред - племінник чи син Артура, що видав короля і спробував захопити владу. У фіналі вони з Артуром вбивають один одного.
 • Ґарет, Лицар Кухні, якому Кей дав прізвисько "білоручка" (Бомейн) - син Лота та молодший брат відомих Гавейна, Агравейна і Гахериса, зі скромності працював при дворі слугою, перш ніж стати лицарем;

сприймався як зразок поведінки справжнього, ідеального лицаря: у будь-яких обставинах вмів триматися з гідністю, прихований гнів виявляв лише під час бою з іншими лицарями чи магічними створіннями, мовчки витримувати несправедливі звинувачення леді і ніколи не залишати їх одних у біді.

 • Івейн (Увейн) - син злої чаклунки Феї Моргани, що всупереч матері став благородним лицарем.

До Артурівского циклу відносять перекази і роман про Трістана та Ізольду (або ж Друстана і Ессельт). Хоча Трістан, відповідно до основного сюжету, служить королю Марку, а не Артуру, деякі автори, як і деякі валлійські легенди, зараховують і його до артурівських шукачів Граалю.

Круглий стіл

Докладніше: Круглий стіл

Про круглий стіл вперше розповідає англо-нормандський поет Вас близько 1150 в своїх історіях про короля Артура. У цей час в Європі процвітало місництво - правила і норми, розроблені в ході формування станів, які визначали ранг сім'ї (насамперед, знатної) і її окремих членів, їхні взаємини з іншими родинами при призначенні на військову службу, адміністративну посаду, участі в офіційних урочистостях. Формальним вираженням знатності в цій системі було право знаходитися (сидіти) як можна ближче до суверена. Серед феодалів часті були суперечки про місце, що приводили до важких конфліктів, аж до збройних.

Згідно з легендою, король Артур увів саме круглий стіл для того, щоб учасники бенкетів не сперечалися один з одним за краще місце і почували себе рівноправними. Пізніше історії про короля Артура стали поширюватися у фольклорі і в європейській (англійській, французькій, німецькій) літературі, Круглий стіл став одним з основних атрибутів цих історій.

У Вінчестері досі організується Круглий стіл з 24 учасників, який претендує на спадкоємність протягом багатьох сотень років.Шаблон:Герої Артуріани

 1. Анджей Сапковський. «Світ короля Артура»
 2. / King_Arthur.html М. К. Попова. Легенда про короля Артура в культурі єлизаветинської Англії / / Міф у культурі Відродження. - М.: Наука, 2003, с.294-300.