Відмінності між версіями «Луганський тепловозобудівний завод»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (суміш розкладок за допомогою AWB)
м (r2.6.5) (робот додав: bg:Лугансктепловоз)
Рядок 157: Рядок 157:
 
[[Категорія:Підприємства Луганська]]
 
[[Категорія:Підприємства Луганська]]
   
  +
[[bg:Лугансктепловоз]]
 
[[de:Lokomotivfabrik Luhansk]]
 
[[de:Lokomotivfabrik Luhansk]]
 
[[en:Luhanskteplovoz]]
 
[[en:Luhanskteplovoz]]

Версія за 21:44, 5 березня 2013

ПАТ «Луганськтепловоз»
Тип публічне акціонерне товариство
Форма власності Акціонерне товариство і відкрите акціонерне товариство
Галузь транспортне машинобудування
Лістинг на біржі ПФТС: LTPL
Засновано 3 травня 1896
Закриття (ліквідація) березень 2015
Штаб-квартира Україна Україна, Шаблон:Прапор Луганська
Продукція електровози, локомотиви
Холдингова компанія «Трансмашхолдинг»
Код ЄДРПОУ 05763797
luganskteplovoz.com
CMNS: Луганський тепловозобудівний завод у Вікісховищі

Луганський тепловозобудівний завод — Публ́ічне акціоне́рне товари́ство «Луганськтеплово́з» — підприємство машинобудівної промисловості, що виробляє магістральні тепловози, дизельні поїзди та електропоїзди.

Луганського паровозобудівний завод був заснований 3 травня 1896 року, власником заводу був німецький промисловець Густав Гартман.

Сьогодні ПАТ «Луганськтепловоз»— потужний виробничо-господарський комплекс України, до складу якого входять головне підприємство — тепловозобудівний завод зі своєю виробничою структурою, 7 дочірніх підприємств і 7 відкритих акціонерних товариств.

Історія

Центральна прохідна «Луганськтепловозу»
Луганський тепловозобудівний завод
Дизельний локомотив виробництва «Луганськтепловоз»
 • 3 травня 1896 року — заснування заводу
 • 1900 — випущений перший паровоз.
 • 1906 — Луганський паровозобудівний завод за своїми виробничими потужностями зрівнявся з такими великими заводами Росії, як Брянський і Путилівський.

Збільшився випуск паровозів. Завод випускав паровози наступних серій: вантажні — „Од“», «Ов», «Е», пасажирські — «З» і «Б». З метою залучення замовників у всіх економічних районах Росії (від Варшави до Іркутська) були засновані постійні представництва заводу.

Велика реконструкція заводу, проведена в 19281933 роках, дала можливість освоїти найбільш могутні вантажні локомотиви типу 1-5-1, яким було привласнене ім'я Фелікса Дзержинського («ФД»). По своїй технічній оснащеності новий завод був на той час самим досконалим у світі і найбільшим у Європі. У порівнянні зі старим заводом на ньому більш ніж у три рази зріс верстатний парк, у 3,5 рази збільшилася сумарна потужність піднімальних кранів. Завод мав власну могутню енергетичну базу. У цей же час був освоєний випуск пасажирського локомотива серії «ЙС» (Йосип Сталін). За паровози серії «ФД» і «ЙС» завод був нагороджений золотою медаллю на виставці в Парижі.

З початком Великої Вітчизняної війни завод переходить на випуск продукції, необхідної фронтові. Після евакуації й окупації заводчани вже в 1943 році приступають до відновлення зруйнованого виробництва.

Переборюючи неймовірних труднощів, колектив заводу в жовтні 1945 року випустив перший післявоєнний паровоз серії «СО» (Серго Орджонікідзе).

За успішне виконання завдань уряду по відбудові заводу й організацію випуску важливої продукції для народного господарства, у зв'язку з 50-річчям завод наказом Президії Верховної Ради СРСР від 7 червня 1947 року був нагороджений орденом Леніна. До 1956 року завод спеціалізувався на випуску основної продукції — паровозів. За цей час було зроблено понад 12000 паровозів різних типів потужністю від 600 до 1800 л. с.

Починаючи з 1956 року — року побудови першого тепловоза ТЕЗ по кресленнях Харківського заводу транспортного машинобудування. 19 жовтня 1956 року паровозобудівний завод був перейменований у тепловозобудівний. За короткий час було переустатковане виробництво на випуск тепловозів. Для зміни організаційно-технічної структури цехів були створені автоматичні, механізовані і потокові лінії, замкнуті ділянки, без яких був неможливий багатосерійний випуск тепловозів. Спостерігаючи історію розвитку тепловозобудування на заводі, можна виділити найяскравіші віхи, відзначені створенням принципово нових локомотивів, що обумовлюють нові напрямки в розвитку вітчизняного тепловозобудування .

19561957 роки — створення й освоєння виробництва маневрових тепловозів з електричною передачею для роботи в умовах тропічного клімату на Бхилайському металургійному комбінаті в Індії. Це були перші тепловози, продані на експорт.

19581962 роки — створення гами магістральних тепловозів з гідропередачею (ТГ101, ТГ102, ТГ105, ТГ106) із секційною потужністю від 1500 до 4000 к. с.

1962 рік — початок виробництва тепловоза 2ТЕ10Л потужністю 2х3000 к. с. з електричною передачею постійного струму. Тепловози цього типу стали згодом основними для залізниць СРСР, їхня загальна кількість — більше 12000 секцій. Згодом постійно проводилася робота з удосконалювання технічних параметрів, підвищенню надійності, економічності цього тепловоза, унаслідок чого були створені його модифікації ТЕП10Л, ТЕ10В, ТЕ10М, 4ТЕ10С, ТЕ10У. Тепловоз типу ТЕ10У в 1977 році одержав державний Знак якості.

1965 рік — почалося постачання тепловозів серії М62 потужністю 2000 к. с. в Угорську Народну Республіку. Згодом на його базі було створено більше 15 модифікацій для різних країн і регіонів СРСР.

1967 рік — створений тепловоз ТЕ109, що заклав перспективний ряд нових тепловозів з електричною передачею змінно-постійного струму. Цей тепловоз став згодом основною базовою моделлю по багатьом вузлам і схемам серії тепловозів 07, 130, 131, 132, 142, ТЕ114, що поставлялися на експорт, а також тепловоза 2ТЕ116 для МШС.

Високі технічні й експлуатаційні показники тепловозів серії 07, 132, 142 були відзначені великими золотими медалями і дипломами на Пловдівській і Лейпцігській міжнародних ярмарках у 1972, 1974, 1975 роках, а сам завод був відзначений міжнародною премією «Золотий Меркурій» за великий внесок у розвиток міжнародного торгівельного співробітництва. Тепловози ТЕ114 і 2ТЕ116 випускалися зі знаком якості.

У 1960-70-і роки на заводі виконувався великий обсяг робіт з випуску широкої номенклатури інших важливих виробів для народного господарства країни і на експорт, у тому числі хімобладнання, залізничні транспортери більш 10 типів різної вантажопідйомності.

У 1971 році завод нагороджений орденом Жовтневої Революції за створення й освоєння виробництва магістральних тепловозів.

1977 рік — розроблений і виготовлений дослідний зразок тепловоза 2ТЕ121 потужністю 2х4000 к. с., який поклав початок створенню нового ряду локомотивів із секційною потужністю 4000-6000 к. с. із принципово новими конструктивними рішеннями по ходових частинах (тепловози 2ТЕ121, ТЕ136, 2ТЕ136).

Поряд зі створенням нових типів тепловозів проводиться велика пошуково-конструкторська і дослідницька робота з використання на тепловозах електропередачі змінного струму (тепловози ТЕ120, 2ТЕ127), по заміні дизельного палива зрідженим природним газом (тепловози 2ТЕ10Г и 2ТЕ116М).

Наприкінці 1970-х років була проведена чергова реконструкція заводу. Був побудований ряд нових цехів, проведене технічне переоснащення виробництва, що дало можливість досягти збільшення виробничих потужностей. У середині 80-х років щомісяця випускалося по 115–120 секцій тепловозів, що було абсолютним досягненням у світі.

На початку 1990-х років на виробничому об'єднанні «Луганськтепловоз», створеному на базі тепловозобудівного заводу, проходить організаційно-структурна перебудова.

З 1992 року завод переключився на створення й освоєння виробництва нових видів рейкового транспорту для залізниці, міського комунального господарства і гірничорудної промисловості. Роботи проводяться в рамках національної програми разом з найбільшими підприємствами України: Харківськими заводами «Електроважмаш» і транспортного машинобудування ім. Малишева, Запорізьким НДІ «Перетворювач» та іншими підприємствами й інститутами.

Практично усі вантажні магістральні перевезення на неелектрифікованих ділянках залізниці країн колишнього СРСР здійснюються Луганськими локомотивами.

За останні кілька десятків років створено і побудовано більше 40 типів і модифікацій маневрових, вантажних магістральних і пасажирських тепловозів потужністю від 1471 до 4411 квт у секції. Усього підприємством створено і поставлено більш 44000 тепловозів, у тому числі більш 4000 локомотивів потужністю від 1020 до 2941 квт у 11 країн Європи, Азії, Африки і Латинської Америки.

Крім рейкових транспортних засобів, які є основною продукцією підприємства, освоєне виробництво інших видів продукції: поворотного кола для рухомого складу, гірничошахтного устаткування (конвеєр шахтний скребковий, вагонетки, тяговий привід для шахтних електровозів, колісні пари); плавучих транспортних інженерних машин, для забезпечення водних переправ; сільськогосподарського устаткування, споживчих товарів.

19 травня 1995 року Президент України видав Указ "Про створення Державної холдингової компанії «Луганськтепловоз», а 3 жовтня Луганський міськвиконком провів її державну реєстрацію.

Створення компанії повинне забезпечити концентрацію сил і коштів головного і дочірнього підприємств, сприяти ще тіснішій взаємодії і поглибленню виробничо-технологічних зв'язків в інтересах успішного виконання завдань освоєння нових, пріоритетних в Україні і конкурентноздатних видів продукції, прискоренню процесів структурної перебудови.

У період з 1997 по 2003 роки ВАТ "ХК «Луганськтепловоз» були створені нові види рухомого складу для залізниць :

 • уніфікований пасажирський причіпний вагон для приміських перевезень. Виготовлено дослідний зразок у 1997 році, прийнятий МВК і запущений у виробництво;
 • дизель-потяг локомотивної тяги ДПЛ1 з модернізованою секцією тепловоза 2М62У і причіпним головним вагоном з кабіною керування. Дослідний зразок побудований у 2001 році, прийнятий МВК і запущений у виробництво;
 • дизель-потяг локомотивної тяги ДПЛ2 з модернізованою секцією тепловоза 2ТЕ116 і причіпним головним вагоном з кабіною керування. Дослідний зразок побудований у 2001 році, прийнятий МВК і запущений у виробництво;
 • дизель-потяг ДЕЛ-01 з електропередачею змінного струму. Дослідний зразок виготовлений у 1998 році. Здійснюється комплекс приймальних іспитів і доводочних робіт з погодженого з замовником програми;
 • дизель-потяг ДЕЛ-02 з електропередачею змінного струму, з підрамним розташуванням силового і допоміжного устаткування. Дослідний зразок побудований у 2003 році. Здійснюється комплекс налагоджувальних і приймальних іспитів;
 • електропоїзд постійного струму ЕПЛ2Т. Дослідний зразок побудований у 2001 році, прийнятий МВК і запущений у виробництво;
 • електропоїзд перемінного струму ЕПЛ9т. Дослідний зразок побудований у 2001 році, прийнятий МВК і запущений у виробництво;
 • грузопасажирський магістральний тепловоз ТЕ114І. За своїм конструктивним виконанням може експлуатуватися в умовах тропічного клімату і високої запиленості повітря.

Сучасність

Генеральний директор — Бикадоров Виктор Петрович

Статутний фонд ВАТ — 54 796,171 тис. грн., номінал акції — 0,25 грн.

Чисельність персоналу — понад 7 тис. осіб.

У 2001 ДХК «Луганськтепловоз» вдалося вийти на беззбиткову діяльність (за підсумками 2000 року балансові збитки підприємства досягли 35 млн грн.).

У 2002 Міністерство транспорту та зв'язку України і Державна адміністрація залізничного транспорту України забезпечили компанію замовленнями та фінансуванням на 102,3 млн грн. 2002 року ДХК «Луганськтепловоз» виконала договори про постачання тепловозних вузлів і деталей Коломенському тепловозобудівному заводу на суму 4,3 млн грн, Зеленодольському заводу ім. Горького (Татарстан) — на суму 141 тис. грн.

Для компанії «Мосгортранс» (Москва) підприємство виготовило перший трамвай ЛТ-5 і розпочало його випробування, ще три трамваї виготовлені в першому кварталі 2003 року.

Чистий прибуток ДХК за 2001 рік — 18,9 млн грн. — був спрямований на погашення збитків попередніх років.

Послуги: Ремонт і оперативна поставка запасних частин, модернізація випускаємої продукції.

Продукція:

 • тепловози магістральні типу 2ТЕ116, 2ТЕ10У, М62У їхня модернізація і капітально-відновлювальний ремонт, а також запасні частини до них;
 • поворотний круг для локомотивних депо віялового типу;
 • дизель-поїзд ДЕЛ-01 та дизель-поїзд із локомотивною тягою — ДПЛ (секції тепловоза 2ТЭ116 і М62);
 • причіпні вагони приміського пасажирського сполучення для водіння модернізованими тепловозами 2ТЭ116 і 2М62;
 • електропоїзди постійного і змінного струму, устаткування гірничо-шахтне (скребковий конвеєр, мотовіз, вагонетки для перевезення людей);
 • плаваючі гусеничні транспортери;
 • трамваї.

Компанія «Луганськтепловоз» відзначила в 1996 році сторічний ювілей, це одне із найбільших підприємств у світі з виробництва залізничних транспортних тягових засобів.

Луганські тепловози відзначені медалями та дипломами на міжнародних виставках в Пловдиві та Лейпцизі, а саме підприємство удостоєне міжнародної премії «Золотий меркурій».

Посилання