Лугдунська Галлія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 16:58, 31 жовтня 2018, створена Леонід Панасюк (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Римська провінція Лугдунська Галлія близько 120 року.

Лугдунська Га́ллія (лат. Gallia Lugdunensis) — провінція Римської імперії з центром у місті Лугдунум (сучасний Ліон), що займала територію сучасної північної Франції. Спочатку межувала на північно-сходному напрямку по річках Сена і Марна з Белгікою, на півдні по річці Гаронна з Аквітанією. Під час правління Августа частина території Лугдунської Галлії між ріками Гаронна і Луара відійшла до Аквітанії, а східна її частина увійшла до складу нової провінції Верхня Германія. Мала статус імператорської провінції.

Лугдунськая Галлія увійшла до складу Римської імперії після завоювань Юлія Цезаря. Була досить швидко романізована, і в наступні часи зберігала вірність Риму в боротьбі з германськими племенами.

У 68 році була центром повстання полководця Віндекса, яке привело до повалення Нерона і початку смутного часу, аж до затвердження на імператорському кріслі Веспасіана.

З часів Діоклетіана — найбільша провінція Гальського[en] (лат. Dioecesis Galliarum) діоцеза, в якому окрім кельтських племен гельветів і белгів також жили германці. Разом з В'єннським[en] (лат. Dioecesis Viennensis), Британським (лат. Dioecesis Britanniae) діоцезами, (обидва населені кельтами), й Іспанським[en] (лат. Dioecesis Hispaniae) діоцезом утворювала Гальську преторіанську префектуру[en] (лат. Praefectura praetorio Galliarum), яка підкорялася імператорові Західної Римської імперії.

Література[ред. | ред. код]

  1. Tilmann Bechert Die Provinzen des römischen Reiches: Einführung und Überblick. von Zabern, Mainz, 1999. (нім.)