Відмінності між версіями «Люстрація (значення)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м
 
(Не показано 3 проміжні версії ще одного користувача)
Рядок 4: Рядок 4:
   
 
* [[Люстрація]] — заборона діячам високого рангу, які скомпрометували себе, впродовж певного часу, або пожиттєво, займати посади в державному апараті, балотуватись в представницькі органи, бути суддями і т. д.
 
* [[Люстрація]] — заборона діячам високого рангу, які скомпрометували себе, впродовж певного часу, або пожиттєво, займати посади в державному апараті, балотуватись в представницькі органи, бути суддями і т. д.
* (від {{lang-la|lustrum}}&nbsp;— податковий або фінансовий період, [[Люструм]])&nbsp;— описи державних маєтків. Метою люстрації було встановлення складу податного населення, його грошових і натуральних повинностей, доходів королівських економій. Люстрація у феодальній [[Велике князівство Литовське|Литві]] вперше була запроваджена у XVI столітті.<ref>[[УРЕ]].- К., 1962.- т. 8. С. 319</ref> Інвентаризація королівських маєтків.
+
* '''[[Королівська люстрація]]''' (від {{lang-la|lustrum}}&nbsp;— податковий або фінансовий період, [[Люструм]])&nbsp;— описи державних маєтків. Метою люстрації було встановлення складу податного населення, його грошових і натуральних повинностей, доходів королівських економій. Люстрація у феодальній [[Річ Посполита|Речі Посполитій]] і [[Велике князівство Литовське|Литві]] вперше була запроваджена у XVI столітті.<ref>[[УРЕ]].- К., 1962.- т. 8. С. 319</ref> Інвентаризація королівських маєтків.
* (від лат. lustratio&nbsp;— очищення через [[жертвопринесення]])&nbsp;— магічні обряди, спрямовані на очищення людей, на захист від хвороб та інших бід. У багатьох народів надприродня сила приписувалась насамперед вогню; було поширеним окурювання людей, худоби, житла факелом, запаленим від «живого вогню» (який добували тертям), а пізніше&nbsp;— від свічок, запалених в церкві в четвер на страсному тижні.
+
* (від лат. lustratio&nbsp;— очищення через [[жертвопринесення]])&nbsp;— магічні обряди, спрямовані на очищення людей, на захист від хвороб та інших бід. У багатьох народів надприродня сила приписувалась насамперед вогню; було поширеним окурювання людей, худоби, житла [[смолоскип]]ом, запаленим від «живого вогню» (який добували тертям), а пізніше&nbsp;— від свічок, запалених в церкві в четвер на страсному тижні.
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==

Поточна версія на 20:58, 8 серпня 2018

Люстра́ція може означати:

  • Люстрація — заборона діячам високого рангу, які скомпрометували себе, впродовж певного часу, або пожиттєво, займати посади в державному апараті, балотуватись в представницькі органи, бути суддями і т. д.
  • Королівська люстрація (від лат. lustrum — податковий або фінансовий період, Люструм) — описи державних маєтків. Метою люстрації було встановлення складу податного населення, його грошових і натуральних повинностей, доходів королівських економій. Люстрація у феодальній Речі Посполитій і Литві вперше була запроваджена у XVI столітті.[1] Інвентаризація королівських маєтків.
  • (від лат. lustratio — очищення через жертвопринесення) — магічні обряди, спрямовані на очищення людей, на захист від хвороб та інших бід. У багатьох народів надприродня сила приписувалась насамперед вогню; було поширеним окурювання людей, худоби, житла смолоскипом, запаленим від «живого вогню» (який добували тертям), а пізніше — від свічок, запалених в церкві в четвер на страсному тижні.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. УРЕ.- К., 1962.- т. 8. С. 319