Відмінності між версіями «Літо»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(→‎Кліматичне літо: зображення)
(→‎У літературі: доповнення)
Рядок 45: Рядок 45:
   
 
=== Проза ===
 
=== Проза ===
  +
* ''Літо'', роман Едіт Вортон (1917).
  +
* ''Літо'', збірка [[Есей|есе]] [[Альбер Камю|Альбера Камю]] (1954).
   
=== Поезія ===
+
=== Театральні п'єси ===
  +
* ''[[Сон літньої ночі]]'', п'єса [[Вільям Шекспір|Вільяма Шекспіра]] (1594 або 1595).
  +
* ''Літо'', п'єса Ромена Вайнгартена (1966).
   
  +
=== Поезія ===
 
Літо у вірші [[Вадим Крищенко|Вадима Крищенка]] «За весною&nbsp;— літо»<ref>[http://www.silskivisti.kiev.ua/19107/Month.php?n=22601 Вірш Вадима Крищенка «За весною&nbsp;— літо»]</ref>:
 
Літо у вірші [[Вадим Крищенко|Вадима Крищенка]] «За весною&nbsp;— літо»<ref>[http://www.silskivisti.kiev.ua/19107/Month.php?n=22601 Вірш Вадима Крищенка «За весною&nbsp;— літо»]</ref>:
   

Версія за 07:44, 13 листопада 2018

Літо
Пляж Сансет-Біч, Оаху, Гаваї

Лі́то — одна з чотирьох пір року між весною і осінню з найвищою середньодобовою температурою повітря.

Календарне літо

Календарна зима в північній півкулі розпочинається 1 червня і закінчується 31 серпня, складається із трьох місяців: червня, липня та серпня. У південній півкулі розпочинається 1 грудня, закінчується 28 (29 у високосний рік) лютого. Складається з грудня, січня та лютого.

Астрономічне літо

Астрономічне літо настає пізніше за календарне:

Календарне Астрономічне
Північна півкуля 1 червня — 31 серпня Літнє сонцестояння (20-21 червня) — осіннє рівнодення (22-23 вересня)
Південна півкуля 1 грудня — 28 (29) лютого Літнє сонцестояння (21-22 грудня) — осіннє рівнодення (20-21 березня)[1]
Пори року
     Весна     
Літо
Осінь
Зима

Сезонні зміни на поверхні Землі обумовлені річним періодом обертання планети довкола Сонця і нахилом осі її обертання відносно орбітальної площини. У північній півкулі літо продовжується приблизно 93,6 діб, у південній півкулі — 89,0 діб. За кількістю енергії, що надходить від Сонця, літнє сонцестояння повинно бути в кліматичному відношенні серединою літа, однак затримка в змінах температури (обумовлена фізичними властивостями води та суші) затримує кліматичні зміни в порівнянні з астрономічними.

Кліматичне літо

Пшеничне поле в середині літа (Львівська область)

У різних географічних широтах унаслідок нерівномірності освітлення Сонцем поверхні Землі літній сезон має свої особливості. Із збільшенням широти зростає різниця в тривалості світлого часу доби влітку і взимку, що досягає максимуму на полюсах (див. Полярний день), де Сонце влітку не заходить за горизонт протягом 6 місяців. Вважається, що літній період розпочинається з переходом середньодобової температури повітря через +15 °C у бік підвищення і закінчується з переходом цієї ж відмітки у бік зниження. Якщо настання кліматичного літа визначати таким чином, то тривалість літа істотно залежатиме від широти, а також від інших особливостей клімату: у полярних широтах Арктики літо коротке або ж не настає зовсім, а в тропічних і екваторіальних широтах літо триває весь рік.

Для помірно континентального клімату, що панує на значній частині території України, характерне помірно жарке літо і з достатньою кількістю опадів, яка, втім, падає по мірі просування з півночі на південь. Максимальні температури повітря спостерігаються в липні. Цей місяць характеризується часто безхмарною посушливою погодою, середньомісячна температура на рівнинній території України змінюється від майже +17°...+19 °С на північному заході та півночі країни до +22°...+23 °С у південних районах Причорномор'я та Приазов'я, на Кримському півострові.

По всій території України влітку проходять грози та зливові дощі. На літо припадає близько 40 % річної норми опадів. Град випадає на рівнинах 2-3 рази на рік, а в Карпатах — 4-6 разів. В південних районах літо посушливе.

На Південному березі Криму погода влітку визначається впливом тропічних повітряних мас. Тому літо тут сонячне, сухе і спекотне. Такий тип клімату називається середземноморським і він характерний для субтропічного поясу.

У літній період можуть виникати посухи, котрі повторюються, як правило, через 2—3 роки і завдають чималих збитків сільському господарству, особливо на півдні та південному сході країни.

У літературі

Проза

Театральні п'єси

Поезія

Літо у вірші Вадима Крищенка «За весною — літо»[2]:

«…У ліси суничні

В пишноцвіть степів

Знову літо кличе

Піснею без слів…»

У живопису

Див. також

Бабине літо

Примітки

Посилання