Літуус: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(доповнення, зображення, оформлення)
(доповнення, зображення, джерело)
Рядок 1: Рядок 1:
[[Файл:Les décades de Tite Live 06686 pontife litue simpule.jpg|thumb|Жрець з літуусом. Ілюстрація до «Декад» Тита Лівія, 1583 р.]]
[[Файл:Les décades de Tite Live 06686 pontife litue simpule.jpg|thumb|Жрець з літуусом. Ілюстрація до «Декад» Тита Лівія, 1583 р.]]
'''Лі́туус''' ({{lang-la|lituus}}) — давньоримський жезл. Також цим словом називали тип духового музичного інструмента.
'''Лі́туус''' ({{lang-la|lituus}}) — давньоримський жрецький жезл. Також цим словом називали тип духового музичного інструмента.


== Жезл ==
== Жезл ==
Літуусом називали жезл із завитим спіраллю кінцем (як у католицьких [[патериця|патериць]]), який використовували жерці-[[авгури]]<ref>«lituus». Oxford English Dictionary (3rd ed.). [[Oxford University Press]]. September 2005. (Subscription or UK public library membership required.)</ref> для вказання священного місця в небі (''templum''). Проліт через це місце священних птахів тлумачився як добрий чи поганий знак для задуманої справи. Літуус був відзнакою жерців колегії авгурів.
Літуусом називали жезл із завитим спіраллю кінцем (як у католицьких [[патериця|патериць]] і пастуших ґирлиґ), який використовували жерці-[[авгур]]и<ref>«lituus». Oxford English Dictionary (3rd ed.). [[Oxford University Press]]. September 2005. (Subscription or UK public library membership required.)</ref> для вказання священного місця в небі (''templum''). Проліт через це місце священних птахів тлумачився як добрий чи поганий знак для задуманої справи. Літуус був відзнакою жерців колегії авгурів.


== Музичний інструмент ==
== Музичний інструмент ==
[[Файл:Lituus instrument 001.png|thumb|75px|Етрусько-римський літуус]]
Літуус&nbsp;— етруський духовий музичний інструмент, аналогічний галльському карніксу. Мав форму літери J&nbsp;— у вигляді прямої трубки, загнутої на кінці. Пізніше був перейнятий від етрусків римлянами і використовувався під час урочистих процесій і для подавання сигналів в армії, зокрема у кавалерійських підрозділах. І в етрусків, і в римлян було прийнято одночасне використовування двох літуусів. Відзнакою етруських інструментів були віднімні мундштуки і більша довжина<ref>Sibyl Marcuse, «Lituus», ''Musical Instruments: A Comprehensive Dictionary'', corrected edition, The Norton Library N758 (New York: W. W. Norton & Company, Inc., 1975): 312 {{ISBN|0-393-00758-8}}; Anthony Baines, ''Brass Instruments: Their History and Development'' (London: Faber and Faber; New York: Charles Scribner's Sons, 1976): 58, 60, 65. {{ISBN|0-684-15229-0}}.</ref>.


== Інше ==
== Інше ==

Версія за 16:34, 25 лютого 2018

Жрець з літуусом. Ілюстрація до «Декад» Тита Лівія, 1583 р.

Лі́туус (лат. lituus) — давньоримський жрецький жезл. Також цим словом називали тип духового музичного інструмента.

Жезл

Літуусом називали жезл із завитим спіраллю кінцем (як у католицьких патериць і пастуших ґирлиґ), який використовували жерці-авгури[1] для вказання священного місця в небі (templum). Проліт через це місце священних птахів тлумачився як добрий чи поганий знак для задуманої справи. Літуус був відзнакою жерців колегії авгурів.

Музичний інструмент

Етрусько-римський літуус

Літуус — етруський духовий музичний інструмент, аналогічний галльському карніксу. Мав форму літери J — у вигляді прямої трубки, загнутої на кінці. Пізніше був перейнятий від етрусків римлянами і використовувався під час урочистих процесій і для подавання сигналів в армії, зокрема у кавалерійських підрозділах. І в етрусків, і в римлян було прийнято одночасне використовування двох літуусів. Відзнакою етруських інструментів були віднімні мундштуки і більша довжина[2].

Інше

  • «Літуус» (lituus) — латинська назва жезла, одного з типів спіралі

Примітки

  1. «lituus». Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. September 2005. (Subscription or UK public library membership required.)
  2. Sibyl Marcuse, «Lituus», Musical Instruments: A Comprehensive Dictionary, corrected edition, The Norton Library N758 (New York: W. W. Norton & Company, Inc., 1975): 312 ISBN 0-393-00758-8; Anthony Baines, Brass Instruments: Their History and Development (London: Faber and Faber; New York: Charles Scribner's Sons, 1976): 58, 60, 65. ISBN 0-684-15229-0.

Джерела