Ліфтбек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ліфтбек (англ. liftback, дослівно — «піднімна задня частина») — це хетчбек[1] з довгим, як у седана, заднім звісом; може мати два об'єми і похилий дах, як у більшості хетчбеків, такий тип ще має назву фастбек (fastback), або ж три об'єми, такі зовні схожі на седан.

Опис

Toyota Corolla Liftback — п'ятидверний ліфтбек (фастбек) з двохоб'ємним кузовом
ЗАЗ-1103 «Славута» — трьохоб'ємний ліфтбек
Skoda Superb виглядає як седан, але двері в задній стінці кузова видає в ній ліфтбек з трьохоб'ємним кузовом

Від хетчбека він відрізняється більшою довжиною заднього звису: у ліфтбек він по довжині такий же, як у седана, а у хетчбека — коротший.

При цьому кузов більшості ліфтбек, як і у більшості хетчбеків, двохоб'ємний. Зрідка трапляються й трьохоб'ємний, від хетчбека він відрізняється, крім довжини заднього звису, візуальної схожістю з седаном, а кришка багажника просто «продовжується» до даху; приклад такого випадку — ЗАЗ-1103 «Славута». Для цього типу також можуть зустрічатися назви хетчбек-седан і ліфтбек-нотчбек.

Але, всупереч поширеній на території України омані, яка з'явилася через те, що «Славута» свого часу була єдиним масово поширеним і широко освітленим в пресі типом такого автомобіля на території колишнього СРСР, наявність двох або трьох візуальних об'ємів не є визначальною ознакою такого типу кузова, як ліфтбек, — таким є саме довжина заднього звису незалежно від числа візуальних об'ємів.

Наприклад, Toyota Corolla E10 випускалася як у кузові «п'ятидверний хетчбек», так і в кузові «п'ятидверний ліфтбек». Ліфтбек відрізнявся більш довгим заднім звисом і, відповідно, сильніше нахиленою задньою стінкою, інколи її називають і «фастбек».

У принципі, цей тип міг би бути названий і універсалом, за аналогією зі старими поколіннями Audi 100 Avant, але класичний універсал з вертикальною п'ятими дверима на базі цієї моделі також випускався, тому в даному випадку для поділу трьох типів кузовів вони були названі «хетчбек», «ліфтбек» і «універсал».

Присвоєння конкретній моделі позначення «хетчбек», «універсал» або «ліфтбек» часто залежить від політики компанії-виробника і конкретного ринку збуту. У США, наприклад, історично відоміший термін «ліфтбек», в той час як в Україні він практично не вживається.

У наш час автомобілі з таким кузовом пропонує, наприклад, чеська «Шкода», саме — моделі Škoda Octavia і Škoda Superb другого покоління. Зовні вони схожі на седани і мають об'єми візуальних, але п'ята дверка, що відкривається в задній частині видає в них типові ліфтбеки. Саме такий тип кузова заявляється для цих автомобілів виробником на більшості ринків. Тим не менш, на ринку Україні тип кузова цих автомобілів вказується виробником як «хетчбек», так як в Україні цей термін звичніший покупцям.

Див. також

Примітки

  1. норму на основі § 87 чинного правопису підтримала погоджувальна комісія з проблемних питань українського слововживання, словотворення та написання слів Інституту української мови НАН, повідомила доктор Катерина Городенська; дозволено вживати обидва варіанти — Голдинг і холдинг, однак у словниках мають подавати Голдинг як головне слово → Див.: І гакер, і хакер? // Вільне життя плюс. — 2017. — № 41 (15881) (26 трав.). — С. 8. — (У вільну годину).